10 Temmuz 2020 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
BİZLER
Yazı Tarihi: 26 Kasım 2019 Salı 07:30

İnsanın yaşamını incelediğimizde,çeşitli çelişkiler yumağında boğuştuğunu ve bunlara çözüm arama gayretiyle yoğrulduğunu görmekteyiz. Kişi hayatının en güzel günleri olan çocukluğundan sıkılır. Çocukluk döneminden büyümek için acele ederler. Ne hikmetse sonra çocukluklarını özlerler. Bu arada para kazanmak için kendilerini çok yıpratırlar, sonrada sağlıklarını kaybederler. Bundan sonra yapacakları şey ise sağlıklarını geri kazanmak için çokça para vermek olur. Tüm bu yaşam mücadelesini gerçekleştirirken ise, gelecekten endişe ederler bugünü unuturlar. Bu şekilde gerçekleşen yaşam biçimiyle ne bugünde, ne gelecekte yaşarlar. Yani bu öyle bir yaşam biçimi ki hiç ölmeyecek gibi yaşarlar, hiç yaşamamış gibi ölürler. Hâlbuki insanlar için en önemli unsur, yaşamı mutluluk halkalarıyla dolu olarak sürdürmektir. Bunun için yaşanılan çocukluk dönemi ve çocuklarımızın düşünceleri çok önemlidir.

Paulo Coelho der ki: Çocuklardan öğrenecek üç şey vardır. 1) Nedensiz yere mutlu olabilmek 2) Her zaman meşgul olabilecek bir şey bulmak 3) Elde etmek istediği şey için tüm gücüyle savaşmak. Tertemiz, doğal düşünceleriyle çocukların hayatı kavrama biçimlerine dikkat etmeli, gereğinde örnek almalıyız.

Yazar Antoine de Saint Exupéry, çocukların dünyasını keşfetmiş bir yazar. Öyle ki, uçağının arıza yapması üzerine çölde geçirdiği zorunlu saatlerde yolunun kesişmesini istediği hayali kahramanı bir çocuk oluyor ve o kocaman çölde Küçük Prens Onu karşılıyor. Çocukların o saf, naif kalplerinden ve derin sağduyularından yola çıkarak hikâyesini kurguluyor. Ne de olsa hepimiz zamanında küçük bir çocuktuk. Ama Exupéry’nin de dediği gibi “pek azımız bunu hatırlıyor”. Kitapta aslında hayali bir kahraman olan Küçük Prens yalnız ve meraklı bir çocuktur. Yazar bu önemli eserinde, çocuk gözüyle yaşamı değerlendirmeleri üzerine çok güzel dersler sunmaktadır.Küçük Prens’in karşılaştığı tilki ile olan söyleşileri oldukça dikkat çekici: “Sadece evcilleştirdiğin kişiyi anlayabilirsindedi tilki. İnsanlarınsa hiçbir şeyi anlayacak vakitleri yoktur. Her şeyi dükkândan hazır alırlar. Ve arkadaşlar dükkânlarda satılmadığı için de, hiç arkadaşları olmaz. Eğer bir arkadaşın olsun istiyorsan, evcilleştir beni!Ne yapmam gerekiyor peki? Diye sordu Küçük Prens.
Çok sabırlı olmangerekiyor. Önce çimenlerin üstüne, biraz uzağıma oturmalısın. Ben gözümün ucuyla seni izleyeceğim, sen hiçbir şey söylemeyeceksin. Sözcükler yanlış anlamaya neden olurlar. Âmâ her gün biraz daha yakına gelebilirsin."Demek ki hayatı kavrama konusunda çocuklarımızın düşüncelerine oldukça güvenmeliyiz. Unutmayalım gülmeyi çocuklar icat etti, biz büyükler onu tüketiyoruz.

 Bu arada yaşamı kavrama konusunda tüm bireylerin bilgili olması gerekmektedir. Ayrıca da ömrü boyunca öğrenmeye açık ve arzulu olmalıdır. HenryFord "İnsan öğrenmeyi bıraktığı gün yaşlanır. “diyor. Öğrenmeye açık olmak ve bunu devamlı sürdürmek oldukça önemli. Zira İnsan öğrenmeyi bıraktığı gün yaşlanır. Ülkemizde yaklaşık 400.000 adet kahvehaneye karşın yaklaşık 131 kütüphane olması oldukça üzücü. Öğrenmenin en güzel yolu kitaplardan geçer.

 

 

 

 

Bu yazı 660 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» BİSİKLETLER
» MUTLU OLMAK
» SU VE YAŞAMIN GELECEĞİ
» SAİT FAİK
» TATİLDE OKUMAK
» SIFIRIN ÖNÜNDEKİ BİR
» ESKİDEN MEKTUPLAR VARDI
» CAHİT IRGAT
» DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ
» NE İÇİN YAŞARIZ?
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter