09 Mart 2021 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Cengiz Gürkan
LÖKOPLAKİ (BEYAZ DAMAK HASTALIĞI)
Yazı Tarihi: 26 Kasım 2019 Salı 07:34

Lökoplaki, halk arasında beyaz damak hastalığı olarak bilinmektedir. 40 yaş sonrası erkeklerde daha sık görülmektedir.
Lökoplakinin hastalık mekanizması tam olarak bilinmemekle birlikte, uzun süreli tahrişler sonucu geliştiği görülmektedir. Sigara içmek, tütün çiğnemek, kırık dişler, yanlış protezler sebep olmaktadır. Ağız içi hijyeninin kötü olması, aşırı alkol kullanımı, sürekli çok sıcak gıdalar tüketmek, dudak ısırma, beslenme bozukluğu da beyaz lezyonların oluşumuna katkıda bulunmaktadır. Tüylü lökoplaki ismi verilen tipi de AIDS hastalığında EBV enfeksiyonuna bağlı görülür ve hastalığın kontrolünün başarısız olduğunu gösterebilir.
Lökoplakinin kanserleşme riski vardır, mutlaka doktor takibinde olunması gereklidir.

BULGU BELİRTİ VE YAKINMALAR:

Ağız içinde herhangi bir bölgede görülmekle birlikte dil, yanak içi, dudak ve ağız tabanında daha sık oluşmaktadır. Tükürük kanal ağzı, boğaz, gırtlak, diş etlerinde de görülebilir.
Beyaz veya kirli beyaz renkte olan lezyonlar, zeminden hafif yüksektir. Üzeri düz olanlar, pürtüklü ve kalın lezyonlar şeklinde kişiden kişiye değişim gösterebilir. Ağrısız, beyaz kalınlaşmalar olarak tarif edilebilir.
Yapılacak muayenede lezyonlar yerinden kaldırılabiliyorsa mantar hastalığı düşünülür. Eğer tanı konamıyorsa, parça alınarak patolog incelemeye gönderilir. Biyopsi sonucu ile tanı konarak, karışabilecek hastalıklardan da ayırıcı tanısı yapılmış olur. Kanser riski açısından erken tanı koymak önemlidir.

ÖNERİLEN BİTKİSEL İÇERİKLİ TAKVİYELER
Yeşil çay: Günde 3 gram yeşil çay polifenolleri ve pigmentlerini içeren ekstreyi lezyonlar üzerine 6 ay boyunca tatbik eden kişilerde yaralarda önemli iyileşmeler gözlenmiştir. Ayrıca günde 2 gram çay yaprağının beş dakika boyunca çiğnenmesi ile de hem koruyucu hem de iyileştirici etki sağlanmıştır. Zerdeçal ile beraber kullanılmasının etkinliklerini artırabileceği yönünde preklinik çalışma vardır.
Zerdeçal (Kurkumin): Zerdeçalın aktif bileşeni olan kurkumin 3 ay süreyle günlük 8.000 mg dozuna kadar kullanılabilmekte ve lökoplaki dahil çeşitli organlarda kansere neden olabilecek riskli lezyonlarda düzelme sağlayabilmektedir.

Kaynak: Tam Şifa – Prof. Dr. Canfeza Sezgin

Bu yazı 1915 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Keçiboynuzu tozu faydaları nelerdir? Neye iyi gelir?
» Sığır Kuyruğu Otu
» ARDIÇ YAĞI
» Nöbet Şekeri
» Öğütülmüş üzüm çekirdeğinin faydaları saymakla bitmiyor
» Üzerlik tohumunun faydaları
» KEREVİZ (APIUM GRAVEOLENS) BİTKİSİ
» DEFNE TOHUMUNUN MÜTHİŞ FAYDALARI
» BAL-TARÇIN KARIŞIMINDAN GELEN ŞİFA
» KENEVİR TOHUMUNUN FAYDALARI
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter