10 Temmuz 2020 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Necati KAYHAN
KENTE ATILAN İMZA-SÜLEYMANİYE (3)
Yazı Tarihi: 28 Kasım 2019 Perşembe 07:34

Süleymaniye avlusunun en az iç mekan kadar görkemli olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Dokuz kubbeli cemaat yeri, sekiz sütun üzerine yükselmektedir. 3 yandan iç revak kubbesiyle kuşatılan avlunun ortasında dikdörtgen planlı mermer bir şadırvan vardır.

Büyük Sinan, Süleymaniye inşaatına en uygun tepeyi bulmak için tam iki yıl gezer. Sonunda caminin şimdiki bulunduğu yere 13 Haziran 1550 yılında kazmayı vuracak ve temeli kazdıracaktır. Toprağın kaymadığından ve temelin sağlamlığından emin olmak için üzerine cam döktürüp bir yıldan fazla bekleyecektir.

Sinan’ı çekemeyenler onu Kanuniye şikayet edip yıllardır inşaata bir tek çivi bile çakılmadığını söylerler.

İmparatorlukta rekabet içinde olan İran Şahı Tahmasb da fırsatı değerlendirmek ister. Ekonomik nedenlerle inşaattan vazgeçildiğini düşünen Şah, Kanuni’ye elçileri ile bir sandık dolusu mücevher ile birlikte bir mektup yazar. Kanuni elçilerin elinden aldığı mektup nedeni ile dehşetli bir öfke nöbetine tutulacaktır.

Şah adeta zarfın içersine çatal dilli, zehirli bir yılan sokmuştur;

“Haber aldık ki camiyi tamamlamaya kudretiniz yetmeyip yapılmasından feragat etmişsiniz. Size, dostluğunuza dayanarak, bu kadar mal ve hazine ve bu kadar cevahir gönderdik. Bu kadar mücevherlerle inşaatı bitirmeye çalışın ki bizim dahi hayratınızda hissemiz ola.”

Oysa cami inşaatına kısa bir süre önce başlanmıştır. Temel üzerinde canla başla çalışan işçilerden ne Sinan’ı çekemeyenlerin ne de şahın haberi vardır. Kanuni, Şah’ın yolladığı içi mücevher dolu sandukayı mimara verir ve dilediği gibi kullanmasını ister.

Mimar Sinan, Süleymaniye için depreme karşı bilinen ve gereken tüm tedbirleri almıştır. Bu tedbirlerden biri de temelde kullanılan çok özel bir taban harcıdır. “Horasan Harcı” olarak bilinen karışım sayesinde deprem dalgalarının etkisiz hale getirileceği hesaplanmıştır. Temelin uzunca bekletilmesi zeminin tam olarak oturmasını sağlamak içindir. Ancak temelin daha sağlam olması için harca eklenecek bir karışıma ihtiyaç vardır! Kaynak % Yüz İstanbul. Erk Acarer.

Devamı Yarın…

 

LÜLEBURGAZSPOR’DA YALNIZ ADAM!

Nihayet Lüleburgazspor 4-5 futbol sezonundan sonra toparlandı da Lüleburgazspor taraftarları takımlarının ardından gitmeye başladı.

Hele hele Lüleburgaz’daki maçlarda seyircilerimizin galip gelince sevinçlerine diyecek yok. Çıldırıyorlar adeta!

Tabi bu galibiyetlerden sonra yalnız seyircimiz değil, bizi yönetenler de sevinçlerini, memnuniyetlerini belirtip duruyorlar.

Futbolcuların transfer parası, maç başına aldığı ücretler, yatma yerinin kirası, elektriği, suyu, ısınması, temizliği, malzemelerin temini, yemek parası… Hadi daha fazla saymayayım…

Tüm masraflar tek bir kişiden çıkıyor;

Başkanımız Sayın Kenan Var’dan…

Çünkü yönetim kurulu var ama paralar tek bir kişiden çıkıyor…

Daha evvelki yönetimlere bazı sebeplerden sonra yardım yapmadınız…

Hadi öyleyse!

Buyurun işte, kulübümüzün her türlü masrafını cebinden çıkaran Sayın Kenan Var’a hiç olmazsa yardım edin.

Adamı yalnız bırakmayın… Lüleburgaz’da odalar, borsalar, dernekler ve zengin insan çok!

Lüleburgazspor’a sizler de bir ışık yakın…

Yüklemişsiniz Kenan Var’a kulübü… Ohh hayat ne rahat… Bir balo mu düşüneceksiniz? Bir konser mi düzenleyeceksiniz? Kımıldayın biraz bakalım!

Bu yazı 551 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» ÜÇ SUAL
» YUSUF GERÇEK BİR HİKAYE (2)
» YUSUF… GERÇEK BİR HİKAYE (1)
» AŞKIN ÖMRÜ
» BASİT BİR TERCİH
» MİSAFİR
» HASAN ŞENEL DE HASTA
» GERÇEK
» GÜZELLİĞİN TARİFİ
» YAĞMUR YAĞDI BÖYLE OLDU!
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter