04 Ağustos 2020 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Necati KAYHAN
KENTE ATILAN İMZA –SÜLEYMANİYE (4)
Yazı Tarihi: 29 Kasım 2019 Cuma 09:20

Koca Mimar Sinan, şahın gönderdiği sandığı açar. İçinden çıkan cevahiri büyük bir havanda dövdürür ve Süleymaniye’nin temeline savurur. Sandıktan çıkan mücevherlerden bazılarını da Süleymaniye’nin minarelerinden birine yerleştirmek üzere saklayacaktır.

Elmaslar güneş ışığında parladığı için bu minareye cevahir minaresi denilmektedir.

Süleymaniye Camii, klasik Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak gülümsemektedir. Yapımından günümüze dek İstanbul’da küçük büyük yüzü aşkın deprem gerçekleşmesine rağmen Süleymaniye’de en ufak bir çatlak bile olmamıştır. Matematik ve Fizik kurallarıyla dans eden büyük Sinan, bugün bile formu değiştirilerek kullanılan malzemeler icat etmiştir.

Süleymaniye’nin duvarlarında kullanılan harcın içine keçi kılları serperek çatlamaları engeller. Bugün aynı işlevi betona püskürtülen elyaf maddeleri görmektedir.

Bir yeniçeri askeri olarak hayata başlayan Sinan, pek çok Hıristiyan ve Müslüman ülkesi gezmiş ve yaya olarak pek çok savaşa katılmıştır. 1553 yılında Kanuni Sultan Süleyman’ın İran seferi sırasında Van Gölü’nün karşısına geçmek için iki haftada 3 kadırga yapmayı başarmış ve bu sayede büyük itibar kazanmıştır. Yeniçeri Ocağı’nda yüksek bir rütbeye getirilen Sinan, bina inşa etmede başarısı nedeniyle de çok kısa sürede sarayın baş mimarı olacaktır.

Büyük Mimar, bir yeniçeri neferi olarak hem batı hem de mistik doğu uygarlıklarını gözleme fırsatı bulur, gördüklerini kafasına resmederek onlara yeni bir form kazandırır.

Ancak bu asla bir taklit değildir. Sinan, kendi eserlerinde kendini yinelemeyecektir.

Büyük ustanın Ayasofya’dan etkilenmesi de doğaldır. Ne var ki onu taklit etmek ve geçmek gibi bir niyeti hiç olmaz. O kendi eserlerinde bile tekrardan kaçınmıştır.

Bir asra yakın ömrü nedeniyle sonraki kuşaklar tarafından ‘Koca Sinan’ olarak anılan usta, bir tevazu abidesi olarak tarihe derin fırçalar atarken bugün bile hayretle karşıladığımız en ince detayları gözler önüne serer.

 

ÖĞRETMENLERİN FOTOĞRAFLARI

24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Lüleburgaz Belediye Başkanımız sayın Murat Gerenli ve tarihçi araştırmacı sayın Ali Arslan tüm öğretmenlere bir sürpriz yaptı.

Eldeki fotoğrafları büyüterek Emrullah Efendi İlkokulu’nun önünden geçen İstanbul Caddesi’nde iki kaldırıma öğretmenlerin fotoğraflarını asmışlar.

Herkes, yani öğretmenler kendi resimlerinin asılı olup olmadığını araştırıp durdular.

Fotoğrafları olan öğretmenler gençlik fotoğraflarını bulunca kendilerini şimdiki halleriyle kıyasladılar.

Mesela ben kendi fotoğrafımı buldum ve aradan 47 yıl geçince bir tuhaf oldum. Asılan fotoğrafı başımın hizasına getirip fotoğraf çektirdim.

Bazı arkadaşlar, fotoğraflarını bulamamalarının üzüntüsünü yaşadılar.

“Benim fotoğrafım neden yok” diyerek üzüntülerini belirttiler.

Ali Aslan ve Belediye Başkanımız Murat Gerenli’ye böyle anlamlı bir günde öğretmenlere büyük sevinç yaşattıkları için teşekkürler.

Aynı sevinci Yeşilovaspor-Adaletspor ve Lüleburgazspor’un 1944 yılından beri olan fotoğraflarını sergilediğimiz zaman da yaşayacağız.

Bu tip çalışmalar güzel ve hoş şeyler. Ama çok emek harcanarak meydana gelen eserlerin kıymetini de bilmeliyiz.

 

 

Bu yazı 740 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» ISSIZ TEPEDE 3 MEZAR
» ŞANSSIZ ADAM
» 1966 YILINDAN BİR ANIM
» ÜÇ AKÇE FAZLA
» BİR BARDAK SÜTÜN HATIRI
» Li-Li
» DEREYE UÇAN BÖREK TEPSİSİ
» ATIN KUYRUĞU
» DUVARA ÇİVİLİ KERTENKELE
» ASTAZE
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter