27 Şubat 2021 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Cengiz Gürkan
GASTRİT
Yazı Tarihi: 01 Ocak 2020 Çarşamba 07:31

Genel Bilgiler;

Gastrit, mide iç zarının iltihaplanması anlamına gelir. Çok sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır.

Mide iç zarındaki hücreler besinlerin parçalanması için normalde asit üretir. Mide iç zarındaki hücreler aside karşı dirençlidir. Çeşitli mekanizmalarla hasara karşı kendilerini korurlar. Aside karşı direnç mekanizmaları bozulduğu zaman gastrit ortaya çıkar. Bu mekanizmayı bozan en büyük etken bir mikroorganizma olan helicobacterpylori bakterisidir. Dengesiz beslenme, hazır gıdaları çok fazla tüketme, alkol, sigara, asitli içecekler, kahve, ağrı kesiciler, kortizon, aspirin,  mide iç zarını tahriş ederek gastrite sebep olur. Özellikle yaşlılarda romatizmal ilaçları kullanımı yüksek olduğu için gastrit görülme oranı artar. Stres, mide sinirini etkileyerek asit salgısını arttırır. Büyük ameliyatlar, yanık, kazalar da strese neden olarak mide hasarına neden olur.

Gastrit ve ülser farklıdır. Gastrit mide iç zarında kızarıklılık ve şişlik şeklinde yüzeysel bir iltihapken, ülserde derine inen bir yara söz konusudur. Gastritte ağrı yemekten sonra da olabilirken, ülserde açken olur ve ağrı şiddetlidir. Yani ülser gastritin ilerlemiş halidir.

Önerilen Bitkisel İçerikli Takviyeler;

Meyan Kökü; Midede iltihabı baskılama ve hasarı azaltmada etkilidir. Uyarı; Doktor önerisi olmadan meyan kökü 1-2 haftadan uzun süre kullanılmamalıdır.

Papatya; Yüksek miktarda flavonoit içerir. Apigenin hasarlı ve iltihaplı doku üzerine etki gösterirken, kamazulen serbest radikal hasarını azaltmaya destek olmaktadır. Çay olarak günde birkaç bardak tüketilebilir.

Hatmi, Keten Tohumu; Yüksek miktarda müsilaj içermektedir. Tahriş olmuş, mukoz membramları yumuşatır. Sindirim sisteminde gastrik mukoza da gelişen iltihabi bozukluklarda hatmi ve keten tohumundan hazırlanan çaylar önerilmektedir.

Enginar; Alkolik gastrit gelişimini azaltabilmektedir. Yemekten 1 saat önce günde 2 defa çay şeklinde tüketilebilir.

Valerian Root; Özellikle uykusuzluk aşırı sinirlilik, migren ve sinirsel mide bağırsak yakınmalarını azaltmak için günde 1 defa gece yatmadan önce 1 kapsül içilebilir.

Kızılcık; Suyu özellikle helicobacterpylori enfeksiyonunun salgın olduğu bölgelerde düzenli olarak kızılcık suyu kullanılabilir.

Kudret Narı; Ağrı kesici ilaçlara bağlı gelişen ülser ve gastrit durumlarında da mide duvarını destekleyerek yardımcı olmaktadır. Kudret narı yağı sabah, öğlen, akşam yarım bardak ılık suya 2-3 damla damlatılarak aç veya tok karnına kullanılabilir.

Nane(Mentha Piperita); Gastrit veya ülserde yararlı bitkiler arasındadır. Günde 2-3 bardak nane çayını aç karnına içilmesi mide yakınmalarının azaltılmasında yararlıdır.

Sakız Ağacı(Pistacia Lentiscus); Sakız ağacının reçinesi(damla sakızı) olan sakız, mide yakınmalarının azaltılmasında ve ülserde geleneksel olarak kullanılır.

Zencefil; Özellik helicobacter pylori enfeksiyonuna bağlı gastritte yararlıdır.

Sağlıkla kalın Allah’a emanet olun.

Yararlanılan Kaynak: Tam Şifa Prof. Dr. Canfeza Sezgin.

Bu yazı 1925 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Sığır Kuyruğu Otu
» ARDIÇ YAĞI
» Nöbet Şekeri
» Öğütülmüş üzüm çekirdeğinin faydaları saymakla bitmiyor
» Üzerlik tohumunun faydaları
» KEREVİZ (APIUM GRAVEOLENS) BİTKİSİ
» DEFNE TOHUMUNUN MÜTHİŞ FAYDALARI
» BAL-TARÇIN KARIŞIMINDAN GELEN ŞİFA
» KENEVİR TOHUMUNUN FAYDALARI
» Deve dikeni tohumunun faydaları
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter