27 Şubat 2021 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Cengiz Gürkan
Tansiyon Yüksekliği (Hipertansiyon)
Yazı Tarihi: 06 Ocak 2020 Pazartesi 07:39

Genel Bilgiler

Tansiyon, damar içindeki kanın yaptığı basınçtır. Tansiyonun yüksel olması hipertansiyon olarak adlandırılır. Tansiyonun ölçülmesi ile kalbin kasılması nedeniyle oluşan sistolik ve kalbin gevşemesi ile oluşan diyastolik değere küçük tansiyon denir. Büyük tansiyon, yani sistolik 120 mm Hg, küçük tansiyon yani diyastolik 80 mmHG normal kabul edilir.

Yüksek tansiyona hipertansiyon denir. Büyük tansiyon 140 mm Hg, küçük tansiyon 90 mm Hg ve üstü değerler hipertansiyonu ifade eder.

Dünyada ve ülkemizde oldukça yaygındır. Yaşla birlikte görülme sıklığı artar.

Ailede tansiyon hastası olması, kişide görülme olasılığını artırır. Tuzlu gıdalar tüketmek, sigara içmek, stresli bir hayat hipertansiyon oluşmasına katkıda bulunur. Böbrek atardamarının tıkanması, damar sertliği, polikistik böbrek, aort damarı darlığı, uyku apne sendromu, böbrek üstü bezi hastalıkları, cushing sendromu, kanda kalsiyum yüksekliği, şişmanlık, hipertiroidi yüksekliği gibi hastalıklar tansiyon yüksekliğine neden olmaktadır. Kortizon, eritropotein, doğum kontrol hapları, burun tıkanıklığı için kullanılan dekonjestanlar, depresyon ilaçları, moleküler hedefleyici kanser ilaçları tansiyonu yükseltebilir.

Hipertansiyon, görme kaybı, böbrek yetmezliği, kalp yetmezliği, kalp krizi, kalp büyümesi, atardamar yırtılmaları, beyin kanaması, felç gibi çok ciddi hastalıklara ve ölüme neden olmaktadır.

Önerilen bitkisel içerikli takviyeler:

Sarımsak: 4 gram taze sarımsak veya günde 1-2 diş sarımsak ezilerek tüketilmesi tavsiye olunur.  

Alıç: Standart ekstresini içeren kapsül, tablet veya sıvı formlarının yanı sıra 1,5-3,5 gram alıç çiçeği ve yaprakları ile hazırlanan çayda günde 3 kez içilmesi önerilir.

Ökse otu: 1 tatlı kaşığı kıyılmış yaprağı 1 bardak soğuk suda 8-10 saat bekledikten sonra hafifçe ısıtılıp süzülür ve günde 2 kez 1’er bardak içilir. Acil durumlarda aynı ölçü kaynar suda 5-6 dakika haşlanır ve süzülerek içilir. 6 haftalık bir kullanım önerilir.

Kakule: Özellikle yeni tanı konan 20 kişiye günde 3 gram kakule tozu ikiye bölünmüş dozda 12 hafta uygulanmış ve kan basıncında belirgin bir azalma elde edilmiştir.

Bamya çiçeği: 2 tatlı kaşığı bamya çiçeği 250 ml sıcak su içinde 5-10 dakika bekletilip süzülür. Günde 3 kez 1 fincan içilmesi önerilir. Bir araştırmada 12 gün boyunca yapılan uygulamada kan basıncında önemli azalmalar tespit edilmiştir.

Aromaterapi uygulamaları:

Lavanta, ylang ylang, papatya, bergamot uçucu yağlarından yararlanılır.

Örneğin, 6 damla ylang ylang uçucu yağı, 10’ar ml fındık, tatlı badem ve susam yağı içinde karıştırılır ve masaj yağı olarak kullanılır.

Sağlıkla kalın Allah’a emanet olun.

Kaynak: Tam Şifa – Prof. Dr. Canfeza Sezgin

 

Bu yazı 2090 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Sığır Kuyruğu Otu
» ARDIÇ YAĞI
» Nöbet Şekeri
» Öğütülmüş üzüm çekirdeğinin faydaları saymakla bitmiyor
» Üzerlik tohumunun faydaları
» KEREVİZ (APIUM GRAVEOLENS) BİTKİSİ
» DEFNE TOHUMUNUN MÜTHİŞ FAYDALARI
» BAL-TARÇIN KARIŞIMINDAN GELEN ŞİFA
» KENEVİR TOHUMUNUN FAYDALARI
» Deve dikeni tohumunun faydaları
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter