10 Temmuz 2020 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Necati KAYHAN
BEYNİNİZİN NERESİNİ ÇOK KULLANIRSANIZ ORASI GELİŞİR
Yazı Tarihi: 07 Ocak 2020 Salı 07:42

İnsanlarla ilgili yapılan araştırmalarda en ilginç sonuç, beyindeki bazı bölgelerin diğer bölgelere kıyasla daha fazla gelişmiş olmasıydı.

Einstein’da görülen matematik ile fizik bilimi ile harekete geçen bölgelerdi.

Beyninizin neresini çok kullanırsanız orası gelişir.

Çünkü birçok örnek beynimizin bu özelliğine işaret etmektedir. Yani sürekli kullanılan beyin bölgeleri daha çok gelişir.

Örneğin Mozart’ın çok büyük müzisyen olmasına şaşırmamak lazım. Çünkü bu adamın babası saray orkestrasının yöneticisiydi. Yani Mozart müziğin içine doğmuştu. Aynı şekilde Einstein da fiziğin içine doğmuştu. Çünkü babası bir elektro kimya fabrikasının sahibiydi.

Bu durumda olan yüzlerce zeka, deha sahibi ünlü var. Hülya Koçyiğit bakın bir yerde ne diyor?

“Ben küçük yaşlarda evinde radyonun devamlı açık olduğu, kitapların okunduğu, haftada bir kez mutlaka konsere gidilen, mutlaka tiyatro, opera izlenen, sinemaya tutkun bir ailede yetiştim. Annem çok güzel bir sese sahipti, güzel şarkı söylerdi. Ben de ne seyredilecek, hangi kitap okunacak gibi şeylerin konuşulduğu bir ortamda büyüdüm”

 Amerika’nın eski başkanlarından Kennedy, başkan olduktan sonra iki erkek kardeşini de hükümette önemli görevlere getiriyor. Bunun adı bal gibi torpildir. Nitekim muhalefet partileri anında yaygarayı basıyorlar. Aynı Türkiye’deki gibi herkes ‘bu kadar da olur mu?’ diyor.

Kennedy’nin cevabı ise: “Onlar Kennedy’dir. Biz üç erkek kardeş, henüz ilkokul sıralarındayken gazete okumaya başladık. Annem her sabah hepimizden önce kalkar, gazeteleri okur ve çok önemli yazı, yorum ve makaleleri bir panoya asardı. Biz üç kardeş yataktan kalkınca yüzümüzü yıkar ve panonun önünde o yazıları okuduktan sonra kahvaltı yapmaya hak kazanırdık. Bu durum biz üniversiteyi bitirene kadar sürdü”

Buna ne denir sayın okurlarım?

Sürekli okuyan, üreten ve sürekli hareket halinde olan bir beyin paslanmaz.

Unutmayın ki, dünya üzerinde yaşayan ve başarılarıyla gündeme oturan vatandaşların hepsi, başarılı oldukları konularda her gün saatlerce kafa patlatmaktadırlar.

Öyle ki bir çok yazar, sporcu, şair ve sanatçı bir günde 10-14 saate varıncaya kadar çalıştıklarını ifade etmektedirler.

İKİ MÜKEMMEL ESER

Geçen gün arkadaşım, beni yeni yapılan Devlet Hastanesi’ne ve belediyemizin yaptırmakta olduğu Sanat Akademisi’ne götür dedim.

İlk evvela Devlet Hastanesi’nin yapımına, biraz sonra da (zaten ikisi de yan yana) Sanat Akademisi’ne şöyle alıcı bir gözle baktım.

Arkadaşımla yeni yapılara bakarken ‘Vaaay anasını!’ diyerek şaşırdığımızı belirtmek isterim.

Lüleburgaz’ın iki güzide yapısı. İnsan gayr-i ihtiyari gurur duyuyor. Şaşırıyor ve seviniyor.

Birisinde hastalar sağlığına kavuşacak, onlarca doktor, sekreter, hemşire, temizlikçi, güvenlik, yemekçi, garson çalışacak, yani istihdam yaratacak.

Keza aynı şekilde, Sanat Akademisi’nde de sanatçı, uzman sanatçı, temizlikçi, güvenlik, memur atanacak, insanlarımıza yeni iş sahaları açılacak.

Lüleburgaz’a yakışmayan 300 kişilik salonların görevi azalacak. 1000 kişilik bir tiyatro salonu ile Trakya’da nam salacağız.

Yeni, yani genç kuşaklardan tiyatrocu çıkmasına, yetişmesine vesile olacak.

Lüleburgaz yalnız Trakya’nın değil, Türkiye’nin sanat merkezi olacak.

İki dev binanın önünde dururken hep bunları düşündüm. İnşaat devam ediyor.  Düşünenlerden, yaptıranlardan Allah razı olsun.

 

 

Bu yazı 436 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» ÜÇ SUAL
» YUSUF GERÇEK BİR HİKAYE (2)
» YUSUF… GERÇEK BİR HİKAYE (1)
» AŞKIN ÖMRÜ
» BASİT BİR TERCİH
» MİSAFİR
» HASAN ŞENEL DE HASTA
» GERÇEK
» GÜZELLİĞİN TARİFİ
» YAĞMUR YAĞDI BÖYLE OLDU!
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter