08 Nisan 2020 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
GELECEK GÜNLERİMİZ
Yazı Tarihi: 07 Ocak 2020 Salı 07:45

Yaşamımızda, gelecek güzel günleri anlatan ve beklentilerimizi sembolize eden yarın bizlerin hep ümit kaynağı olmuştur. Fakat genelde bu güzel günleri hayal ettiğimiz yarınları beklerken şu an içinde bulunduğumuz bu günü hep ıskalarız. Bilmeyiz ki yarın kimseye mutlaka yaşanacak diye sunulmamıştır. Önce iyi bir eğitim görüp, sonra iyi bir işe kavuşmayı isteriz. Böylece daha iyi bir yaşama ulaşacağımızı düşünürüz. İş yaşamımızda başarılı olma adına yaşadığımız günü erteleyip, hep yarına yatırım yaparız. Sonra da evlendiğimizde hayatın daha iyi olacağına inandırırız kendimizi. Bu inanmalar ve yarını beklemeler devam eder durur yaşamımızda. Evlendikten sonra, bir çocuğumuz doğduktan hatta ardından bir tane daha olduktan sonra hayatın daha iyi olacağına yine inandırırız kendimizi. Sonra çocukların büyüme süreci başlar ve yaşanılan günler yine tarafımızdan hep ıskalanır. Onlar büyüyünce kendimizi daha mutlu olacağımıza inandırırız. Bu büyüme sürecinde çeşitli sorunlarla debelenip dururuz. O günü gereğince değerlendiremeyip, sorunları aştıktan sonra ancak yaşamın daha keyifli olacağına, daha önce yaptıklarımız gibi kendimizi bunlara inandırırız.

Kendimize, çocuklarımız iş güç sahibi olunca daha mutlu olacağımızı, yeni bir araba alınca, güzel bir tatile çıkınca, emekli olunca, yaşantımızın dört dörtlük olacağını söyleriz. Var olan doğru ise şu andan daha iyi bir zaman olmadığıdır. Hayatımız da mutlu olmak, eğer şimdi değil ise ne zaman mümkün olacak? Yaşamımız her zaman mücadelelerle dolu olacaktır. En iyisi bunu kabul edip, her ne olursa olsun mutlu olmaya karar vermektir. Bu konuda en güzel sözlerden biri Alfred D. Souza' ya aittir. Der ki;

-"Uzun zamandan beridir gerçek hayatın başlamak üzere olduğu izlenimine kapılmıştım. Fakat her zaman yolumun üzerinde bir engel, öncelikle erişilmesi gereken bir şey, bitmemiş bir iş, hizmet edilecek zaman, ödenecek bir borç oldu. Sonra hayat başlayacaktı. Sonunda anladım ki bu engeller benim hayatımdı."

Buna göre hayatın kendisi her gün yaşanılan bir yoldur. Mücadelelerle dolu bu yolumuzda mutluluğu her zaman bulmak olasıdır. Yani mutluluk yürüdüğümüz yolun üzerindedir. Öyleyse sahip olduğunuz her anın kıymetini bilmeliyiz. Unutmayın, zaman hiç kimse için beklemez. Yani mevcut yaşamımızda mutluluğu aramayı geciktirmeden her günümüzü değerlendirmeliyiz. Okulu bitirene kadar, çocuklarınız olana kadar, çocuklarınız evden ayrılana kadar, işe başlayana kadar, evlenene kadar, yeni bir araba, ya da ev alana kadar, borçları ödeyene kadar, emekli olana kadar hep yarını beklemek. 
Mutlu olmak için içinde bulunduğunuz “an”dan daha değerli bir zaman olduğuna karar vermek için beklemekten vazgeçin. Zira Mutluluk bir varış değil, hep mücadelelerle dolu yaşam yolculuğumuzdur. Yarınlar hiç kimseye mutlaka yaşanılacaktır diye garanti edilmemiştir. Paulo Coelho’nun aşağıdaki sözü her şeyi özetler gibi: “Bir gün kalkacaksınız ve hep hayal ettiğiniz şeyleri yapmaya vakit kalmamış olacak. Şimdi tam zamanı. Harekete geçin."

Geçen yıllarda yitirdiğimiz Usta Yazar Aydın Boysan’ın yaşama ait sözleri oldukça etkileyici: “Size iyi davranan insanları sevin, iyi davranmayanlar için dua edin. Sakın kavga etmeyin ve gününüzü mahvetmesine müsaade etmeyin. Zira hayat sabahları pişmanlıklarla uyanmak için çok kısa.”

 

Bu yazı 692 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» MASALLAR
» SANATÇI
» DAİMA UMUT
» BUNLAR DA GEÇER
» DÜNYA TİYATROLAR GÜNÜ
» SU HAYATTIR
» FEDAKÂR
» SAĞLIĞIMIZIN KAHRAMANLARI  
» ÇEVRECİLİK BİLİNCİMİZ
» İNSAN KALABİLMEK  
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter