08 Nisan 2020 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
Çalışanın maaşını düşük gösterme!
Yazı Tarihi: 08 Ocak 2020 Çarşamba 07:44

e-mail : caliskanfirat@gmail.com

facebook : firatcaliskansgm

Ülkemizde sigortalı çalışan işçilerin yaklaşık yüzde 75’i asgari ücret üzerinden sigortalı gösteriliyor. Yani ülkemizde çalışan her 8 kişiden 6’sı Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) asgari ücret üzerinden bildiriliyor.

Çalışan ücretlerini SGK’ya gerçeği dışında diğer bir deyişle asgari ücretle çalışmamasına rağmen asgari ücret üzerinden SGK’ya bildirilen çalışan için en büyük problem emekli aylığının olması gerekenden düşük olması. Ayrıca kişi rapor aldığında da daha az rapor parası alıyor. Kurum açısından da SGK az prim alarak zarar ediyor.

Çalışanlar işverenlerin kendileri adına sigorta primini yatırıp yatırmadıklarını ve hangi ücret üzerinden sigortalı gösterildiklerini e-Devlet üzerinden veya SGK’dan hizmet belgesi alarak takip etmeliler. Böyle bir durumda kalan çalışanlar işverene ihtar çekebileceği gibi SGK, ALO 170 ve CİMER’e şikayette bulunabilir.

 

-İşverenin canı yanar-

Bu yola başvuran işverenin canı fena yanar. Öncelikle bu durum çalışanlara kıdem tazminatını alarak işten ayrılma hakkı veriyor. Ayrıca durumun tespiti halinde işveren hem eksik ödediği tutarları SGK’ya prim olarak, hem de bu tutarlara ilişkin gecikme zammı ve cezaları ödemek zorunda. Bunun yanında idari para cezası da ödüyor. Bu destekle işveren SGK’ya düşük prim ödüyor. Ancak destekten yararlanmak için sigortasız işçi çalıştırmama ve işçileri SGK’ya gerçek ücret üzerinden bildirme zorunluluğu var. Yani işveren bu durumda asgari ücret desteğini de kaybetmiş oluyor.

İşveren uyarılara rağmen işçiyi hâlâ asgari ücret üzerinden SGK’ya bildirmeye devam ediyorsa istifa ederek önce arabulucu, sonra mahkeme yoluna gitmeleri gerekiyor.

 

-OKURDAN GELENLER-

Soru: 1 Mart 1971 doğumluyum. SSK başlangıç tarihim 1 Eylül 1992. SSK’ya 2190 gün, sonra da Bağkur’a 1936 gün prim ödemem var. Şuan çalışmıyorum. Acaba ne zaman emekli olabilirim?

Cevap: SSK’dan daha erken emekli olabilirsiniz. SSK’dan emekli şartlarınız 53 yaş 5600 gün. Şuan toplam 4036 gününüz var.  Bundan sonra bir işe girip 1474 gün daha adınıza prim ödenirse 53 yaşınızı dolduracağınız 1 Mart 2024 tarihindeSSK’dan emekli olabilirsiniz.

 

Soru: 18 Ekim 1967 doğumluyum. Sigorta başlangıcım 10Nisan 1993’te yapıldı. Daha sonra Bağkur ve isteğe bağlı Bağkur ve son olarak şu an ek 5 tarım ödüyorum. Toplam 5498 gün prim ödemem var. Acaba ne zaman emekli olabilirim?

Cevap: Ek madde 5 kapsamında yani tarım sigortasına ödenen prim SSK’ya sayılıyor. Bağkur’dan sonra ek madde 5 kapsamında 1260 gün prim ödemeniz varsa (yoksa priminizi 1260 güne tamamlamalısınız), SSK’dan emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5675 gün prim ödeme ve 54 yaş şartlarına tabisiniz.

177 gün daha prim ödeyip toplam priminizi 5675 güne tamamlamanız şartıyla, 54 yaşınızı dolduracağınız 18Ekim 2021’de emekli olabilirsiniz. Eğer askerliğinizi sigorta başlangıç tarihinden önce yaptıysanız. Ayrıca Bağkur’dan sonra ek madde 5 kapsamında ödediğiniz 1260 gün prim ödemeniz varsa, askerliğinizin 138 gününü borçlanarak 53 yaşı dolduracağınız 18 Ekim 2020 tarihinde emekli olabilirsiniz.

 

Soru: 11 Haziran 1968 doğumluyum. 1Ocak 1995Bağkur girişliyim. Bugüne kadar primlerimi eksiksiz yatırdım. 2019 sonu itibarıyla 9000 gün primim var. 1988 yılında askere gittim. Ne zaman emekli olurum? Askerlik borçlanmasının erken emekliliğime faydası olur mu?

Cevap: Prim günlerinizi doldurmuşsunuz. 55 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Askerlik sürenizin 237 gününü borçlanmanız halinde, emekli olmak için 54 yaş şartlarına tabi olursunuz.

Borçlanmayla primi de tamamlayacağınız bundan sonra prim ödemeseniz de 54 yaşınızı dolduracağınız 11 Haziran 2022 tarihinde emekli olabilirsiniz. Fakat prim ödememek için faaliyetinize son vermeniz gerekir.

 

Bu yazı 1985 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Prim Ödeme Süreleri Ertelendi
» Asgari Ücret Desteği devam edecek
» Kısa Çalışma Ödeneği
» KORONAVİRÜS NEDENİYLE KAPANAN İŞYERLERİ NE YAPACAK?
» Genç girişimcilere sigorta prim ve vergi teşviki
» Borçlu Bağ-Kur’lu eşi veya çocuğu üzerinden sağlık yardımı alabilir mi?
» KIDEM TAZMİNATI ALMA YAZISINDA BİR GÜN FARKI
» Vergi İndirimi Belgesi Nedir? 
» Erken Emekli Nasıl Olunur?
» İŞ BAŞI EĞİTİM PROGRAMI
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter