25 Şubat 2020 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Gizem COŞKUN SÜMER
Nazar: Şurada bir nazar boncuğu olduğunu varsayalım…
Yazı Tarihi: 17 Ocak 2020 Cuma 06:13

Yeni aldığınız ayakkabınızın herkes “çok güzel” dedikten sonra topuğu mu kırıldı? Ya da saçlarınızın yeni rengine herkes bayıldı ama ertesi gün saçınız fön çekerken elinizde mi kaldı? Geçen sene verdiğiniz kiloları hemen geri mi aldınız? Çocuğunuzun sosyal medyaya fotoğraflarını koydunuz ve hemen hastalandı mı yavrucak?

“İşte bunlar hep nazar” mı acaba?

Dünyanın mistik, kötü niyetli güçlerinden bahsedeceksek eğer, ilk sırayı tabi ki, tüm dünyada etkili olan ve bütün ülkelerde hatta dinlerde kullanılan 'nazar' alır. Kültürel, dinsel ve coğrafi sınırları aşan bu simge, medeniyetin ilk dönemlerinden beri varlığını koruyan; insanlığın en derin ve kalıcı inançlarını yansıtan bir inanıştır.Nazar ya da kem göz, canlı veya cansız bir varlığın başına kaza veya belâ gelmesine neden olduğuna inanılan bakıştır. Kem gözün ardında yatan şey ise aslında kıskanma ve imrenme duygusudur.

Şöyle bir geçmişe göz attığımızda kem göz ve nazar ile ilgili tarihte çok fazla inanış olduğunu görürüz. Kavramı ve önemi farklı kültürler arasında büyük farklılıklar göstermektedir, ancak özellikle Akdeniz ve Batı Asya'da öne çıkmaktadır. Nazar değmesi, birçok Akdeniz ve Asya kabilesi ve kültürü arasında yaygın bir inançtı. Nazar boncuğu da denilen göz benzeri sembollere sahip takılar ve süslemeler, Yunanistan, Portekiz, Brezilya, Ermenistan, Azerbaycan, Arnavutluk, Cezayir, Tunus, Lübnan, Türkiye, Filistin, Mısır, Ürdün, Suudi Arabistan, Bangladeş, İran, Irak, İtalya, Nepal, Pakistan, Hindistan, Fas, Güney İspanya, Malta, Romanya, Balkanlar,Afganistan, Suriye gibi ülkelerde halen satışı ve pazarlaması olan turist hatıra eşyaları arasındadır. Fakat nazardan koruduğuna inanılan mavi boncuk dikkat çekmek için takılır, insanların bakışı size değil mavi boncuğa kaysın istenilir. Boncuğun kendisinde koruyucu bir güç bulunmaz. (Ama biz baştan aşağıda mavi boncuk takmıştık, bize de mi nazar değdi?)

 

Doğrulayamadığım bir haberde, İngiltere’de Leeds Üniversitesi’nde,2015 yılında nazarın bilimsel olarak kanıtlandığını okudum.Üstelik bu okuduğum haber Türkiye’nin en önde gelen gazetelerinden birinde yayınlanmış. Yazılana göre, Leeds Üniversitesi’nde yapılan, psişik güçleri olduğunu iddia eden, renkli gözlere sahip altı denekle yapılan psikokinezi deneyinde, deneklerden bir hafta boyunca seçilen bazı nesnelere odaklanmaları istenmiş. İki hafta sonucunda nesnelerin bazılarında morfolojik ve biyokimyasal değişiklikler saptanmış. (Mesela bir sandalyeye bakması istenen denek ne yapmış olabilir bu sırada, “keşke bu sandalye benim olsun” demiş olabilir mi ve bu durumda sandalyenin ayağı mı kırılmıştır? Veyahut bir masa beyazken siyaha mı dönmüştür, yoksa elektronik cihazlar mı bozulmuştur?)Özel olarak tasarlanmış hassas makinalar, deneklerin gözlerinden çıkan hassas bir frekanstan yayılan elektromanyetik dalgalar tespit etmişler. (Gözlerden çıkan elektromanyetik dalgaları tespit edebilen bir makine var ise buradaki asıl haber niteliği taşıyan durum bu bence) Yine aynı haber iddia ediyor ki, Leeds Üniversitesi Parapsikoloji bölümü başkanı Arthur Gall, araştırma ile ilgili olarak yayınladığı makalede, maddede medyana gelen değişikliklerin, sadece renkli gözlere sahip insanlarda var olan renkli fotoreseptörlerden yayılan beta ışınımlarından kaynaklandığını belirtmiş. (Dünyaya mavi ve yeşil gözlü olarak gelmenizin sebebinin genetik olduğunu sanmış olabilirsiniz, halbuki renkli gözlerde farklı ışımalarda mevcut) Haberi bitirirken de “Science dergisi araştırmayı, Mayıs sayısının kapağına “Kemgöz Gerçekliği” başlığı ile duyurdu diye bir cümle yazılmış. Ancak ben 1910 yılı arşivlerini bile saklayan Science dergisinin sitesinde, 2015 yılında yayınlanmış, mayıs ayına ait dört sayıda bu konu hakkında bir yazı bulamadım. Ayrıca Leeds Üniversitesinde kayıtlı Arthur Gall isimli biri de araştırmalarımda karşıma çıkmadı. Bunlar dışında haberde yer alan her bir madde ayrı ayrı komik geliyor okurken. Mesela bu durumda psişik güçleri olmayan renkli gözlüler nazar yaymıyor mu? Sadece psişik güçleri olan mavi gözlülerden mi korkalım?  Bu hassas makineler ölçümleri nasıl yapıyor, hangi frekans değerinden ölçüyor, bu beta ışınlarının frekans değerleri kaydedilmiş mi? Bir de hangi nesneler üzerinde bu denemeler yapılmış?

Yine başka bir internet sitesinde,biyoenerji üzerinden, mavi rengin güneş ışığında en çokkırılım yapan renk olduğundan bahsedilirken, bir yandan da bir insana verilen kötü enerjinin o insanın manyetik yapısını bozduğunu iddia etmişler. Şimdi güneşten gelen ışınları gözlerinizden daha kısa frekansta gönderdiğiniz için en çok siz mi suçlusunuz mavi gözlüler? Kahverengi gözlüler, sizi neden daha çok sevdiğimi şimdi anladım.

 

Reem Nöroloji Merkezi kurucusu Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, bir röportajında nazar kavramının insan üzerindeki etkilerine bilimin neden inanılır gözle bakmadığını şöyle anlatmış:"Her şeye rağmen modern tıp ve bilim adamları nazarı kabul etmekten henüz uzaktırlar. Ama bildiğimiz bir şey var ki; Taoizm'e sırtını dayamış Geleneksel Çin Tıbbı Teorisi vücutta içerisinde Chi denen hayatî gücün dolaştığı, her biri belli iç organlara tekabül eden enerji etik kanalların varlığı fikrinden hareketle son derecede karmaşık ve kendi içerisinde tutarlı bir "tıp metodolojisi ve epistemolojisi" kurmuştur ve buna dayanarak uygulanan akupunktur ve benzeri tedavilerin belli durumlarda işe yaradığı Batıda da kabul görmeye başlamıştır. Modern tıp, uzun süre alternatif tıbbın akupunktur söylemine karşı çıkmış ve kabul etmek istememiştir. Bu yüzden metodolojik olarak nazar ve nazar etkisinin, belki de ilerde kabul görmesi mümkün olabilecektir.Nitekim alternatif Çin tıbbı teorisine göre vücutta içerisinde Chi denen hayatî gücünün dolaştığı her biri belli iç organlara tekabül eden enerjetik kanallarla ulaşarak bu gücün bünyeyi sağlam ve dinç tuttuğu iddia edilmektedir. Ancak Chi adı verilen hayat gücü, hiçbir zaman somut olarak ortaya konamamıştır. Nazar kavramı da tam olarak ortaya konmasa da benim inancıma göre modern tıbbın ileride kabul edeceği bir kavramdır."

 

Nazar sadece tarihsel açıdan incelenebilecek bir oluşum değildir. Birçok dinde de karşılık bulan bir inanışı vardır. Ancak şu kesin ki Kur'an-ı Kerim nazardan söz ederken açık ve kesin bir hüküm bildirmemekte. Araştırmalarımda Kuran-ı Kerim’de geçen nazarla ilgili herhangi bir yazıya rastlamadım. Sadece ünlü tesfirciler bazı ayetlerde “nazara değinildiğinden” bahsetmiş ancak ayet ve surelerde nazar ismi geçmiyor. Sadece bazı hadisler üzerinden nazar ile iletişim kurulabilmektedir. 

Gelişen teknoloji, her zaman elimizde olan telefonlarımız ve sınırsız internet bizi sürekli olarak nazar konusunda ikileme sürüklemekte. Hayatımızda olan biten her şeyi paylaşmak ile hayatımızdaki güzel olgulara değebilecek nazar konusunda kararsızız her birimiz. Benim kişisel yorumum şu yönde: bazı insanlar negatif enerji yayar, bazıları ise daha pozitiftir. Hayata bakışları daha güzel olan herkesle teması arttırın, kötü insanlardan uzak durun. Nazarın azaldığını ve hayat enerjinizin de arttığını göreceksiniz.Son olarak bizim evde mevzu şöyledir: ben bardak kırsam sakarım, annem kırsa nazar, babam kırsa o bardağın orada ne işi var…

 

Kaynaklar

http://www.bbc.com/culture/story/20180216-the-strange-power-of-the-evil-eye

https://www.haberler.com/nazar-ve-nazar-degmesi-nedir-haberi/

https://www.wikizeroo.org/index.php?q=aHR0cHM6Ly90ci53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvTmF6YXI

http://www.hurriyet.com.tr/kelebek/nazarin-varligini-kanitladilar-29469146

 

Bu yazı 631 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Doydunuz mu?
» İnsanlık “Susuyor”!
» Organik olmak ya da olmamak. İşte bütün mesele bu!
» Toprağın sesini duyan var mı?
» Aynısının laciverti!
» OUROBOS: Bütünlük mü hezeyan mı?
» Kavanoz Mamalar: Ne kadar kullanışlı Ne kadar sağlıklı?
» Yeni dünyanın yaşam sıvısı: Kahve
» BPA (Bisfenol A):Zararsız mı? Yararsız mı?
» Geri Dönüşüm: Azalt, Yeniden Kullan ve Geri Dönüştür
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter