25 Şubat 2020 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Necati KAYHAN
AT NALI ŞANS GETİRİR Mİ?
Yazı Tarihi: 17 Ocak 2020 Cuma 07:10

Atların bulunduğu her ülkede at nalı uğurlu olarak kabul edilir. Bu nedenle her çağda, her ülkede batıl inançların içinde en yaygın ve en güçlü olmuştur. Demir, yeryüzünde keşfedildiği zaman insanlar onun Tanrılar tarafından, büyücüler ve şeytana karşı gönderilmiş bir güç olduğuna inandılar. Ayrıca eski çağlarda “U” şeklinin de özel bir anlamı vardı. Ayın hilal konumuna benzer şekliyle bolluğu, iyi talihi ve koruyucu gücü temsil ediyordu.

Bir nalın ve yedi tane demir çivi ile çakılması da, yedi sayısının uğurlu sayılmasından dolayı inanışı destekliyordu. Diğer taraftan cadıların uçmak için süpürge sapını tercih etmelerinin nedeninin atlardan korkmaları olduğuna inanıyorlardı. Bu nedenle at nalı tarihte büyücülere karşı da kullanılmış, büyücü olduğundan şüphe edilen yaşlı kadınlar öldürülürse bir daha geri gelmemeleri için tabutların üzerlerine birer at nalı çakılmıştır.

Hristiyanlıkla birlikte kilise birçok inançta olduğu gibi at nalı ile ilgili de kendi hikayesini yarattı. Bu hikaye 10’uncu yüzyılda geçiyor. 

Canterbury Kilisesi’nni baş piskoposu St. Dunstan din adamı önce nalbantlık yaparmış. Bir gün şeytan kılık değiştirerek işyerine gelir ve at ayağı şeklindeki ayaklarına nal takmasını ister. St. Dunstan şeytanı hemen tanır ve ona “Ayaklarına nal takabilmesi için onu duvara zincirlerle bağlaması gerektiğini” söyler.

Şeytanı çok sıkı bir şekilde duvara bağlayan nalbant nalın çivilerini o kadar acı ve ıstırap verecek şekilde çakar ki sonunda şeytan aman dilemek zorunda kalır. Nalbant şeytana bir daha Allah’a inanan hiçbir insanın evine gitmeyeceğine dair bir söz verirse serbest bırakılacağını söyler.

Şeytan, “Peki, o insanları nasıl ayırt edeceğim” diye sorunca da nalbant bir süre düşünür, elindeki nalı havaya kaldırır ve “İşte işaret bu olacak” der. “Bunu kapısının üstünde gördüğün hiçbir eve girmeyeceksin”

At nalı kapıya gelişigüzel asılmaz. Kapının tam üzerinde ve uçları yukarı bakacak şekilde olmalıdır ki iyi şans uçlarından aşağı süzülüp gitmesin. At nalını geceleri uykularında kabus görmemek için yatak odalarına asanlar da vardır. Zamanımızda ise at nallarının nazar boncuğunun elde taşınması revaçta.

VETERANLAR LİGİ DEVAM EDİYOR

Trakya’da ikinci yarıya başlayan Veteranlar Futbol Ligi tüm hızıyla devam ediyor. İlk iki maçını alan Lüleburgaz Veteran Futbol Ligi’nden geçen hafta deplasmanda Muratlı Veteran Futbol Takımı’nı 5-1 yendi. Geçtiğimiz Pazar günü de LYFA’da Tekirdağ Karacakılavuz Veteranları’nı da 3-0 yendi. Hem liderliğimizi koruduk, hem de yenilmeyen tek takım olarak maçlarımıza devam edeceğiz.

İki hafta sonra bizi puan cetvelinde takip eden Osmanlı Veteran takımı ile Edirne’de maçımızı yapacağız.

Kulüp başkanımız liglere yenilmez unvanını koruduk ve bundan sonraki maçlarımızda da bunu devam ettirmek istiyoruz.

LÜLEBURGAZSPOR’DA MUSTAFA GÖNÜLALAN SESLERİ

Lüleburgazspor’a ne futbolcu dayanıyor ne de teknik direktörler.

Hasan Al, Almanya’dan bir teknik adam, Çetin Öten, Seyfullah Konyalı, Berkan Ergene, kaleci antrenörü Hüseyin Deniz, Yüksel Güdücüoğlu ve en son ise Mustafa Gönülalan.

Maşallah teknik adamları ve bazı futbolcuları da Lüleburgazspor’dan saniyeler içinde tuz-buz ettik.

Bakalım Mustafa Gönülalan’ın görev süresi ne zamana kadar devam edecek?

Birinci devre antrenman-kamp yapamadık. Aynı hatayı ikinci yarıya başlarken de yapıyoruz.

Ama şu gerçeği de lütfen kabul edelim.

Maddi manevi tüm kuvvetimizle sayın Kenan Var’a yüklemişiz. Dayan ceplerim dayan,

Bu yazı 432 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» BABAM SEYREDİYOR! (2)
» BABAM SEYREDİYOR (1)
» ÜÇ HEYKEL
» SENİN DOSTUN HANGİSİ?
» SUYU İYİ KULLAN!
» YILAN İLE YAPILAN ANLAŞMA
» VEFAT
» NE OLMAK İSTİYORSUNUZ?
» YANGIN VAR
» VADİNİN EN ZENGİN İNSANI
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter