27 Şubat 2021 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Cengiz Gürkan
SİNÜZİT
Yazı Tarihi: 20 Ocak 2020 Pazartesi 07:34

Genel bilgiler:

Burun çevresi ve göz çevresi ile alında kemiklerin içinde boşluklar vardır. Bu boşluklara sinüs denir. Boşlukların içi hava dolu olup burun içinde bağlanırlar. Sinüs yüzeyi hücrelerle örtülü olup bu hücrelerden sinüsü ir salgı olan mukus üretilir. Burna gelen mukus yardımı ile mikroplara karşı bir bariyer oluşturulur. Alerjen maddelerin, toz parçacıklarının ve mikropların akciğerde oluşmasına engel olur. Aynı zamanda burna gelen havanın nemlendirilip ısıtılmasına katkıda bulunur.

Sinüslerin içini döşeyen mukozanın iltihaplanması ile sinüzit ortaya çıkar. Sinüslerin burna bağlandığı kanallar şişerse veya başka bir nedenden dolayı tıkanırsa sinüs havalanması bozulur. Sinüs içinde basınç artışı olur. Üretilen mukus sinüs içinde kalır. Böylece mikropların üreyebilmesi için uygun ortam oluşur. Akut sinüzit, subakıst sinüzit, kronik sinüzit ve önlenmezse tekrarlayan sinüzitle karşılaşabiliriz. Sinüzit ağrıları migren ve gerilim ipi baş ağrısı ile karışabilir.

Yaşam tarzı değişiklikleri:

Sigara bırakılmalıdır. Sigaranın bırakılması ile sinüzit atakları azalır ve daha çabuk iyileşme sağlanır.

Önerilen bitkisel içerikli takviyeler:

Ekinezya: Yarım tatlı kaşığı drog, 1 çay fincanı kaynamış su içinde ağzı kapalı olarak 5-10 dakika demlenip süzülür. Günde 1 kez 1 çay fincanı içilir.

Keten tohumu lapası: 300 gr keten tohumu, 600 ml su içinde kaynayana kadar ısıtılır. Ve ılımaya bırakılır. Eğer çok kıvamlı olursa bir miktar daha su ilave eklenebilir. Hazırlanan lapadan 1-2 tatlı kaşığı alınır ve bir beze sarılır. En az 6 adet keten tohumu lapası olan bez hazırlanır. Bezler 2 sıcak su torbası arasına yerleştirilir. Lapa içeren bezler gün içerisinde nazal ve frontal sinüsler üzerine yerleştirilir ve üzerine havlu konup en az 20 dakika bekletilir. Günde 1-3 kez lapa uygulaması yapılır.

Bayırturpu: Yapışkan, tıkayıcı salgının akışkan merhemlerinden yararlanılır. Veya okaliptus, nane, biberiye veya lavanta uçucu yağları ile inhalasyon önerilir. Papatya ile buhar banyosu da etkilidir. İnhalasyonun ardından 10 ml soyayağına (üzüm çekirdeği veya susam yağı da olabilir) 4 damla uçucu yağlardan eklenip burun içi ve çevresine sürülmesi önerilmektedir. Allah’a emanet olun. Sağlıkla kalın. Saygılar.

Yararlanılan kaynak: Tam Şifa (Prof. DR. Cenfeza Sezgin)

 

Bu yazı 2129 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Sığır Kuyruğu Otu
» ARDIÇ YAĞI
» Nöbet Şekeri
» Öğütülmüş üzüm çekirdeğinin faydaları saymakla bitmiyor
» Üzerlik tohumunun faydaları
» KEREVİZ (APIUM GRAVEOLENS) BİTKİSİ
» DEFNE TOHUMUNUN MÜTHİŞ FAYDALARI
» BAL-TARÇIN KARIŞIMINDAN GELEN ŞİFA
» KENEVİR TOHUMUNUN FAYDALARI
» Deve dikeni tohumunun faydaları
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter