09 Nisan 2020 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
Tarım Kesintisine İstinaden Bağ-Kur Sigortalılığı
Yazı Tarihi: 22 Ocak 2020 Çarşamba 07:24

e-mail : caliskanfirat@gmail.com

facebook : firatcaliskansgm

Tarımsal faaliyette bulunanlar Kanunun 4/1-b-4 kapsamında Tarım Bağ-Kur’lu sayılırlar. Bunların sigortalılıkları bağlı oldukları Ziraat Odalarınca veya kendilerince bir yıl içinde bildirilmesi hâlinde odaya kaydedildikleri tarihten, bu süre içinde bildirilmemesi hâlinde ise bildirimin Kuruma yapıldığı tarihten başlıyor. Kendi adına ve hesabına tarımsal faaliyette bulunduğu, dolayısıyla Sosyal Güvenlik Kurumu’na sigortalı olarak kaydolması gerektiği halde üç ay içinde Kuruma sigortalı kaydını yaptırmayanların kaydı Kurum tarafından re’sen yapılır ve bunların sigortalılıkları takip eden aybaşından itibaren başlar.

Kesinti yapmakla yükümlü olan gerçek ve tüzel kişiler, tarımsal faaliyette bulunanlardan satın aldıkları ürün bedelleri üzerinden prim borçlarına mahsuben ve borç tutarını geçmemek şartıyla yüzde 2 oranında kesinti yapmak, kesinti bildirim listelerini Sosyal Güvenlik Kurumu’na vermek, kesinti tutarını da Kurum hesabına aktarmak zorundadırlar.  Kesinti muafiyet belgesi olanlardan ise herhangi bir kesinti yapılmamaktadır.

 

-Kesintisi Yapıldığı Halde Bağ-Kur Kaydı Olmayanlar-

Kuruma sigortalı kayıtlarını yaptırmamış, Kurum tarafından da sigortalı kaydı re’sen yapılmamış olan kişilerden; sattıkları ürün bedellerinden 1 Nisan 1994 tarihinden itibaren prim tevkifatı (kesintisi) yapılan çiftçilerin, kesinti yapıldığını gösteren belgeleri de eklemek suretiyle sigortalılıklarının başlatılması için Kuruma yazılı talepte bulunmaları halinde, kesinti tutarının Kurum hesaplarına intikal etmesi şartıyla, kesintinin yapıldığı tarihi takip eden aybaşından itibaren sigortalılıkları başlatılmakta, tarımsal faaliyetlerinin devam etmesi halinde sigortalılıkları devam ettirilmektedir.

Tarımsal faaliyetin tespitinde ise öncelikle ziraat odası kayıtları, ziraat odası kaydı bulunmayanların ise kesintinin esas ürüne ilişkin kamu kurum ve kuruluşlarının, meslek kuruluşlarının, kooperatif veya birliklerin kayıtları esas alınmakta, belirtilen kurum ve kuruluş kayıtlarının bulunmaması halinde ise sattığı ürünü elde ettiği alana ilişkin tapu kayıtlan sigortalılığın devam ettirilmesinde dikkate alınmaktadır.

Aynı şekilde adına tarımsal kesinti yapılan kişi Kuruma Bağ-Kur kayıt ve tescilini yaptırmadan vefat etmişse, hak sahiplerinin talepte bulunmaları halinde de kesintiye istinaden bunların tescilleri yapılmakta ve kesintinin yapıldığı tarihi takip eden aybaşından itibaren sigortalılıkları başlatılmaktadır.

 

-OKURDAN GELENLER-

Soru: İşveren tarafından işten çıkarıldıktan sonra işsizlik maaşı almaya başladım. İşkur’a sorduğumda 10 ay işsizlik maaşı alacağım söylendi. Fakat geçtiğimiz ay emekli oldum. Emekli olduktan sonra işsizlik maaşım kesildi. Nedeni nedir acaba? Bilgi verirseniz sevinirim.

 

Cevap: İşten çıkarıldığı için İş-Kur’a başvuran ve kendisine işsizlik maaşı bağlanan kişinin, işsizlik maaşı aldığı süre içerisinde meydana gelen bazı durum değişiklerini 15 gün içerisinde bildirmesi gerekmekte bunlar aşağıda belirtilmiştir.

Bildirilmesi gereken durum değişiklikleri;

  • İkamet adresinin değişmesi,
  • Emekli (yaşlılık) aylığı almaya başlama (dul – yetim aylığı hariç)
  • İstirahat raporu alma
  • Silahaltına alınma (askerliğe başlama)
  • Yurt dışına çıkma,
  • Herhangi bir işte çalışmaya başlama
  • İşe iade başvurusunu – davasını kazanıp işe başlama

 

Yukarıdaki durum değişikliklerinin 15 gün içinde İş-Kur Müdürlüğüne bildirilmesi gerekir. Bu bildirimleri süresinde yapmadığı, eksik veya yanıltıcı bildirimde bulunduğu için kendisine hak etmediği halde işsizlik maaşı ödenen kişilerden yersiz olarak ödenmiş işsizlik maaşı faiziyle birlikte geri alınır.

 

Bu yazı 2008 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Prim Ödeme Süreleri Ertelendi
» Asgari Ücret Desteği devam edecek
» Kısa Çalışma Ödeneği
» KORONAVİRÜS NEDENİYLE KAPANAN İŞYERLERİ NE YAPACAK?
» Genç girişimcilere sigorta prim ve vergi teşviki
» Borçlu Bağ-Kur’lu eşi veya çocuğu üzerinden sağlık yardımı alabilir mi?
» KIDEM TAZMİNATI ALMA YAZISINDA BİR GÜN FARKI
» Vergi İndirimi Belgesi Nedir? 
» Erken Emekli Nasıl Olunur?
» İŞ BAŞI EĞİTİM PROGRAMI
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter