30 Eylül 2020 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Gizem COŞKUN SÜMER
Kadınlık Bizde Kalsın
Yazı Tarihi: 27 Ocak 2020 Pazartesi 06:22

Nike Women markası geçtiğimiz senelerde Serena Williams’ın baş rolünde olduğunda bir reklam yayınladı. Reklamda şöyle diyordu Serena:

“Biz kadınlar eğer duygularımızı gösterirsek, bize dramatik derler. Erkeklere karşı oynamak istiyorsak çılgınız. Ve fırsat eşitliği hayal edersek, yanılsamanın içindeyizdir. Bir şeyler için ayakta durduğumuzda bir şeyleri savunduğumuzda kaçığızdır. Çok iyiysek, mutlaka bizde bir sorun vardır. Ve eğer kızarsak, histerik, mantıksız veya sadece deli oluruz.Evetilk defa maraton koşan bir kadın deliydi. İlk defa boks yapan kadın deliydi. Bir kadın smaç bastı, deliydi. Başka bir kadın NBA ekibine koçluk etti, deliydi. Tesettürle yarışan bir kadın deliydi. 23 grand slam kazanıp, bir bebek sahibi olup ve sonra daha fazlası için geri dönen de deliydi. Bunların hepsi delilik.Eğer sana deli diyorlarsa, sorun yok. Onlara bir delinin neler yapabileceğini göster.”

Serena Williams gelmiş geçmiş en başarılı sporculardan biridir. Dünyanın en çok para kazanan kadın sporcusudur. 23 Grand Slam şampiyonluğu ve çift kadınlarda üç, tek kadınlarda bir olimpiyat altın madalyası vardır. Evlenmiş sonrasında çocuğu olmuştur ve tenise geri dönmüştür. Zaten 23 şampiyonluğu olan bir kadın neden tenise geri dönsün, değil mi? Otursun evde çocuklarına baksın, deli midir nedir?

Hiç düşündünüz mü bir kadın olarak sürekli toplumun bize bir şeyler empoze ediyor olması ne kadar doğru?Erkek egemen toplumlarda en sık karşılaştığımız durumlardan biri de herkesin kadına dair bir fikri olmasıdır. Kadın dediğin zayıf olur, kadın dediğin kıvrımlı olur, kadın dediğin kaslı olur, kadın dediğin naif olur, kadın dediğin güçlü olur, kadın dediğin ince parmaklı olur. Yok mu arttıran?
Kadın dediğin tek bir şey olur, istediği gibi! Kadının nasıl olacağına ancak kadının kendisi karar verebilir. Çocuğunu doğurduktan sonra 24. Grand Slam şampiyonluğu için tenis oynamaya geri dönebilir mesela.

Bu reklamda da bunu anlatmaya çalışıyorlardı. Ne yaparsak yapalım toplum bizi aşağılamak ve bizi aşağı çekmek için bize sebepler sunacak. O zaten deli, o zaten normal değil. Söyledikleriniz için eleştirilebilirsiniz. Sessizseniz pasiflikle, neşeliyseniz taşkınlıkla, sıcak kanlı iseniz sırnaşıklıkla, soğuk kanlı iseniz kendinizi beğenmişlikle suçlanırsınız. Kadınsanız bunların çeşitleri de dozu da artabilir.
Diyeceğim o ki başkalarının ne dediği önemsiz bir mesele. Siz kendinize, kendiniz hakkında doğru söylemeyi becerebilin, gerisi kolaylaşıyor.

Bakın Türkiye’de o kadar çok başarılı kadın var ki, sayalım mı birlikte: Damla Birol / Türk Tuborg CEO’su, Pınar Abay /ING Bank Genel Müdürü, Özlem Fidancı / Philips Orta Doğu ve Türkiye CEO’su, Gözde Akpınar / Betek Grubu Yönetim Kurulu Başkanı, Esen Tümer / Medtronic Türkiye Genel Müdürü. Bu kadınların hepsi erkeklerin çoğunlukta olduğu özel sektörde en yüksek mertebelere ulaşmış akıllı vizyonlu ve güçlü kadınlardır. Çoğunun hayat felsefelerine baktığınızda ortek tek şey görürsünüz: Kendilerine olan inançları.

Bazı kesimlerin kadınlardan korkmaları bu yüzden. Bir kadın kendini yetiştirirse aslında bir nesli yetiştirir. Ne istediğini bilen, güçlü, zeki ve her zaman dimdik duran kadınlardan korkmaları bu yüzden. Böyle kadınlara şirret, cadaloz demeleri bu yüzden. Gülse Birsel’in de dediği gibi; “Düşmeyen, dik duran kadınlara hepinizi teker teker alıştıracağız.”

Bu yazımı ünlü yazar Michael Reid’in şiiriyle noktalıyorum:

“Sevgili kadın,
Bazen fazla kadın olacaksın,
Fazla zeki,
Fazla güzel,
Fazla güçlü.
Bir konuda bir erkeğe kendini daha az erkek hissettirebilecek kadar fazla.
Yapacağın en büyük hata,
Bir adam daha kolay taşıyabilsin diye,
Tacından taşları eksiltmek olur.
Böyle bir şey olduğunda, şunu anlamanı isterim:
Daha küçük bir taca değil,
Daha büyük elleri olan bir adama ihtiyacın var."

 

Bu yazı 2758 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Hoşça kal Sevgili Ruth, Teşekkür ederiz değerli RBG
» Doğanın Ruhu, İnsanın Ruhu
» KENDİMİZE DE MEYDAN OKUYOR MUYUZ SEVGİLİ KADINLAR?
» İstanbul Sözleşmesi Yaşatır!
» Hoşçakal Pınar Gültekin
» Hatırlatmak isterim…
» Tarihe Yön Veren Kadınlar: Agnodice
» 3 ulus, 4 cinayet, 1 sebep: İnsan Zulmü
» Gündöndü değil “Günöldü”
» Kadın Cinayetlerini Meşrulaştırmayın!
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter