09 Nisan 2020 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
İş Davalarında Takograf Kaydının Önemi
Yazı Tarihi: 29 Ocak 2020 Çarşamba 04:57

Takograf, sürücülerin trafik denetimlerinde ayrıntılı olarak kontrol edilebilmeleri için, aracın hızını, aracın kullanım sürelerini, sürücünün dinlenme süreleri gibi bilgileri, aracı kullanan sürücünün kimlik bilgileriyle birlikte hafızasında saklayan, istenildiğinde takografın göstergesinden rapor alarak kullanıcısını bilgilendiren bir cihazdır.

Takograf, yasalarca müsaade edilen sürüş sürelerini ve hız limitlerini geçmemesini sağlayarak trafikte can ve mal güvenliğinin arttırılmasını sağlar. Özellikle uzun yol şoförlerinin, kamyon ve tır şoförlerinin can güvenliği için önemli bir cihazdır.

İşçilik alacakları ile ilgili davalarda işçi fazla mesai, genel tatil, resmi tatil ve diğer alacaklarının tespiti amacıyla mahkemeye gittiği zaman öncelikle işyeri kayıtları ve belgeleri incelenir. Normal bir işyerinden farklı olarak ağır vasıta kullanılan işyerleri, nakliye işi yapan firmalar ve takometre kullanılan uluslararası şirketlerde ayrı olarak davacının kullanmış olduğu aracın takograf kayıtları istenir. Yargıtay kararlarında, takograf kayıtlarını da işyeri kayıtları gibi delil kabul etmektedir.

Takograf kayıtlarından kişinin çalışması, çalıştığı günler ve çalışma saatleri genellikle mahkemelerce bilirkişi raporları ile tespit edilmektedir. Bilirkişi, takograf kayıtlarından kişinin hangi günler çalıştığını, kaç saat çalıştığı, tatil günleri, bayram günleri çalışmasının olup olmadığını, normal günlük çalışmasında fazla mesai yapıp yapmadığını belirleyerek mahkemeye sunmaktadır. Yargıtay kararlarında da belirtildiği üzere; sadece Takograf kayıtlarının incelenmesi sonucu işçinin haklarının sağlanması yeterli değil, söz konusu kayıtların olmadığı dönemde tanık beyanlarına itibar edilerek hüküm kurulmalıdır.

 

-KAYITLARI SAKLAMAK ZORUNLU MU?-

Takograf kayıtları, firma kartları kullanılarak her 90 günde bir takograf cihazındaki veriler her 28 günde bir günde bir sürücülerin kartlarındaki veriler mutlaka indirilmeli ve bir yıl süreyle saklanmalıdır. Yalnız her ne kadar bir yıl takograf kayıtlarının saklama süresi bulunsa da Trafik Taşıma Yönetmeliğinde bu süre beş yıl, SGK tarafından takograf kayıtlarının istenilmesi halinde Kanunda yer alan on yıllık ibraz süresi bulunmaktadır.

Kişiler takometre kayıtlarını saklamadıkları veya ibraz etmedikleri takdirde; “Yetki belgesi sahipleri, sayısal takograf kullanılması zorunlu olan ve yetki belgesi eki taşıt belgesinde kayıtlı bulunan taşıtları için sayısal takograf ünitelerindeki verileri, taşıtların trafiğe çıktığı tarihten itibaren üçer aylık dönemler halinde elektronik ortamda arşivlemek ve bu veriyi ayda bir defa Bakanlıkça belirlenen kart verme otoritesine göndermek zorundadır. Bu fıkraya uymayan yetki belgesi sahiplerine her taşıt için 2 uyarma verilir.” SGK tarafından istenildiği ve ibraz edilmediği takdirde ise şirket türüne göre 12 asgari ücrete kadar idari para cezası uygulanmaktadır.

Her ne kadar takograf kayıtları yargı organlarınca delil olarak kabul edilse de mevzuatta hükme bağlanan saklama sürelerine işveren ve işçilerin çok fazla dikkat etmediği görülmektedir. İş bu sebeple söz konusu kayıtlar işçiler tarafından tutulmakta ve işvereneteslim edilmemektedir. Bazı çalışanların ise işten ayrılırken tüm takograf kayıtlarını işyerinden alıp gittiği de görülmektedir. Saklama ve ibraz yükümlülüğü işverene aittir ve cezai müeyyide işverene uygulanmaktadır. Bu sebeple takograf kayıtlarının işverenler tarafından düzenli olarak kontrol edilmesi ve arşivlenmesi gerekmektedir.

Bu yazı 1739 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Prim Ödeme Süreleri Ertelendi
» Asgari Ücret Desteği devam edecek
» Kısa Çalışma Ödeneği
» KORONAVİRÜS NEDENİYLE KAPANAN İŞYERLERİ NE YAPACAK?
» Genç girişimcilere sigorta prim ve vergi teşviki
» Borçlu Bağ-Kur’lu eşi veya çocuğu üzerinden sağlık yardımı alabilir mi?
» KIDEM TAZMİNATI ALMA YAZISINDA BİR GÜN FARKI
» Vergi İndirimi Belgesi Nedir? 
» Erken Emekli Nasıl Olunur?
» İŞ BAŞI EĞİTİM PROGRAMI
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter