30 Eylül 2020 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Gizem COŞKUN SÜMER
Geri Dönüşüm: Azalt, Yeniden Kullan ve Geri Dönüştür
Yazı Tarihi: 31 Ocak 2020 Cuma 06:28

Dünyanın sesini duymak isteyenler olarak neler yapabiliriz, bunu biraz araştırdım. Ve doğayı korumaya en başta tüketimimizi denetleyerek katkı sağlayabileceğimizi fark ettim.

İçinde bulunduğumuz çağın en büyük vebası: Tüketim çılgınlığı. Her şeyin bu kadar kolay ulaşılabilir olması bizi daha çok tüketmeye itiyor şüphesiz. Tek kullanımlık şampuanlar, paketli yiyecekler, fast food, akıllı telefonlar… Üretmekten çok tükettiğimiz için son zamanlarda çok fazla atık ve çöp problemleri ile karşılaşmaya başladık. Denizleri, çevreyi, içinde yaşadığımız doğayı tükettiğimiz ürünlerin çöpleriyle doldurmaya başladık. Tüketimi durduramayız doğru ama tükettiğimiz ürünlere dikkat ederek, çöplerimizi ayrıştırarak çok daha iyi bir gelecek bırakabiliriz gelecek topluma.

Geri dönüşüm, atık materyalleri yeni materyallere ve nesnelere dönüştürme sürecidir. Malzemeyi saklayabilen ve sera gazı emisyonlarının azaltılmasına yardımcı olan geleneksel atık bertarafına bir alternatiftir. Geri dönüşümle potansiyel olarak yararlı malzemelerin israfını önleyebilir ve taze hammaddelerin tüketimini azaltabilir, böylece enerji kullanımını, hava kirliliğini (yakma işleminden dolayı) ve su kirliliğini azaltabiliriz.

Terim olarak ise geri dönüşüm, kullanım dışı kalan geri dönüştürülebilir atık malzemelerin çeşitli geri dönüşüm yöntemleri ile ham madde olarak tekrar imalat süreçlerine kazandırılmasıdır. Tüketilen maddelerin yeniden geri dönüşüm halkası içine katılabilmesi ile öncelikle ham madde ihtiyacı azalır. Böylece insan nüfusunun artışı ile paralel olarak artan tüketimin doğal dengeyi bozması ve doğaya verilen zarar engellenmiş olur. Bununla birlikte yeniden dönüştürülebilen maddelerin tekrar ham madde olarak kullanılması büyük miktarda enerji tasarrufunu mümkün kılar. Örneğin, yeniden kazanılabilir alüminyumun kullanılması alüminyumun sıfırdan imal edilmesine oranla %35'e varan enerji tasarrufu sağlamaktadır.

Atık malzemelerin ham madde olarak kullanılması çevre kirliliğinin engellenmesi açısından çok önemlidir. Kullanılmış kâğıdın tekrar kâğıt imalatında kullanılması hava kirliliğini %74-94, su kirliliğini %35, su kullanımını %45 azaltabilmektedir. Örneğin bir ton atık kâğıdın kâğıt hamuruna katılmasıyla 8 ağacın kesilmesi önlenebilmektedir. Orman yangınları ile küle dönen dünyamız için ne büyü bir katkı, bir düşünün!

Geri dönüşümün sadece çevresel olarak fayda sağladığı düşünülmesin. Geri dönüşüm finansal ve ekonomik anlamda da topluma katkıları olan bir harekettir. Ulusal Atık ve Geri Dönüşüm Derneği (NWRA) Mayıs 2015'te, geri dönüşüm ve atıkların Ohio, ABD'de 6,7 milyar dolarlık bir ekonomik etki yarattığını ve 14.000 kişinin istihdam edildiğini bildirdi. Brezilya'daki bazı insanlar çöp toplayıp ayırıp geri dönüşüm için satarak hayatlarını kazanıyorlar. Keza ülkemizde de son birkaç senede ‘kâğıt toplayıcılar’ isminde bir meslek grubu oluştuğunu söylemek çok da yanlış olmaz.

Kişisel olarak bizim de yapabileceğimiz çok fazla geri dönüşüm düzenlemesi vardır: Pet şişeleri, cam şişeleri ayrıştırmak, kâğıt atıkları ayrıştırmak, çöplerimizi organik ve inorganik ürünler olarak ayırmak. Kullanılmayan kıyafetlerden tutun da elektronik aygıtlara kadar. Hatta kullanılmış evsel yağ atıklarını bile gerekli yağ toplama ünitelere vererek özellikle denizlerimizin korunmasına büyük katkı sağlamış oluyoruz.

Peki hangi ürünler geri dönüştürülebilir ve bu malzemeler nasıl dönüştürülürler?

Geri dönüşebilen maddeler:

Bazı maddelere ait geri dönüşüm sembol ve kodları aşağıda verilmiştir. Bu semboller uluslararası olarak kullanılır:

Hiç almadan yaşamak mümkün değil elbette. Ancak üretim yapmadan sürekli tüketmek dünyanın sonuna katkı sağlamak demektir. Aldığımız her ürünü ayrıştırıp geri dönüşüme yardımcı olursak gelecek nesillere çok daha güzel bir dünya bırakabiliriz. Dahası biz bunları yapmayı alışkanlık haline getirirsek onlar da bizi örnek alacaktır.

En azından bir yerden başlayalım, ne dersiniz?

https://en.wikipedia.org/wiki/Recycling

 

 

Bu yazı 937 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Hoşça kal Sevgili Ruth, Teşekkür ederiz değerli RBG
» Doğanın Ruhu, İnsanın Ruhu
» KENDİMİZE DE MEYDAN OKUYOR MUYUZ SEVGİLİ KADINLAR?
» İstanbul Sözleşmesi Yaşatır!
» Hoşçakal Pınar Gültekin
» Hatırlatmak isterim…
» Tarihe Yön Veren Kadınlar: Agnodice
» 3 ulus, 4 cinayet, 1 sebep: İnsan Zulmü
» Gündöndü değil “Günöldü”
» Kadın Cinayetlerini Meşrulaştırmayın!
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter