27 Şubat 2021 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Cengiz Gürkan
İLTİHABİ EKLEM ROMATİZMASI (Romatoid Artrit-RA)
Yazı Tarihi: 03 Şubat 2020 Pazartesi 21:06

Eklemlerin iç yüzeyini döşeyen bir zar vardır. Bu zarı oluşturan hücrelere sinovisit denir ve sinovya sıvısı denilen berrak, saman sarısı renkli sıvıyı salgılar. Sinovyal sıvı sayesinde eklem yüzeylerinin kayganlığı artarak hareket kolaylığı sağlanır. Sürtünme engellenir. Ekleme binen yük tüm eklem yüzeyine dağıtılarak ekleme zarar vermesi önlenir. Sinovyal sıvı eklem kıkırdağını da beslemektedir.

Vücudun bağışıklık sistemi kendi hücrelerine karşı savaş açarak hastalığı başlatır. Sinovyal hücrelerde iltihap baş gösterir. Zararlı toksik maddeler açığa çıkarak eklem kıkırdağına zarar verir. Hastalık ilerleyerek kemik, bağ dokusu, tendonlar ve diğer organları da etkileyebilir.

Kronik, yani müzmin bir hastalıktır. En sık görülen romatizmal hastalıktır. Kadınlarda daha sık görülür. Her yaşta görülebilir. İlerleyen yaşla birlikte görülme sıklığı artmaktadır. Nedeni tam olarak bilinmemektedir.

Diyet değişiklikleri:

RA hastalarında D vitamini düzeyinin düşmesi hastalığı alevlendirebilir. Bunu artırmak için günde 20-30 dakika güneşlenmeleri yararlıdır.

Balık yağında bulunan Omega -3 yağ asitlerinin RA’ya bağlı ağrısında faydalı olan antienflamatuar özelliklere sahip olabileceği ileri sürülmüştür. Balık yağı için Somon, uskumru, ringa, hamsi, sardalya, alabalık gibi yağlı balık tüketimi artırılabilir.

Çinko eksikliği bağışıklık sistemini olumsuz etkilediğinden destek olarak gıdalarla yeteri kadar alınmalıdır. İstiridye, sığır, tavuk ve kuzu eti, buğday ruşeymi, ıspanak, kabak, fındık, kakao ve çikolata fasulye ve mantar çinko kaynağıdır.

Probiyotik ürünler, zerdeçal, balık yağı, çuha çiçeği yağı, çörekotu, çemen, meyan, kişniş, domates, havuç, tatlı patates, brokoli, yeşil çay, biberiye, fındık, ceviz, gibi besinlerin RA hastalarında iltihabi sürecin azaltılmasında ve CRP gibi belirteçlerin düşmesinde yararlı olabileceğine dair bilgiler vardır. Beslenme programında aşırıya kaçmadan düzenli tüketilmelidir.

Önerilen bitkisel içerikli takviyeler:

Zerdeçal: Antienflamatuar ve antioksidan etkilidir. Akut enflamasyonda fenilbutazon ve kortizon kadar etkili bulunmuştur. Günde 1200 mg kurkumin verilen hastalarda sabah gerginlikleri, yürüme zamanı ve eklemlerdeki şişmede önemli düzelmeler olmuştur. Fenilbutazon ve kortizonun ciddi yan etkileri bulunmasına rağmen kurkumin ile herhangi bir yan etkiye rastlanmamıştır. Günde 3 kez 400 mg kurkumin (zerdeçal) yemek aralarında alınması önerilir.

Zencefil: Antioksidan ve antienflamatuar etkilidir. Bir çalışmada hafta boyunca hastaların bazılarına 50 gram pişirilmiş zencefil, bazılarında 5 gram taze zencefil ve bir kısmına da 0,1-1 gram dozlarda toz zencefil verilmiştir. Tüm uygulamalarda farklı doz ve kullanılış şekilleri olmasına rağmen hastaların eklem hareketlerinde düzelme, ağrı ile şişmede azalma saptanmıştır.

Nar suyu: Artrit şikayetlerinin hafifletilmesi amacıyla nar suyu içilmesi de önerilir.

Sağlıkla kalın, Allah’a emanet olun.

Kaynak: Prof. Dr. Canfeza Sezgin

 

Bu yazı 3305 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Sığır Kuyruğu Otu
» ARDIÇ YAĞI
» Nöbet Şekeri
» Öğütülmüş üzüm çekirdeğinin faydaları saymakla bitmiyor
» Üzerlik tohumunun faydaları
» KEREVİZ (APIUM GRAVEOLENS) BİTKİSİ
» DEFNE TOHUMUNUN MÜTHİŞ FAYDALARI
» BAL-TARÇIN KARIŞIMINDAN GELEN ŞİFA
» KENEVİR TOHUMUNUN FAYDALARI
» Deve dikeni tohumunun faydaları
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter