09 Nisan 2020 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
ANNE VE ANNE ADAYLARININ HAKLARI
Yazı Tarihi: 05 Şubat 2020 Çarşamba 09:10

e-mail : caliskanfirat@gmail.com

facebook : firatcaliskansgm

Kadın işçinin hamileliği durumunda hem doğum öncesinde hem de doğum sonrasında tanınmış bazı hakları bulunmaktadır. Çalışan anneler pek çok haklara sahip olmasına karşın iş yerinde hangi haklarının olduğunu bilemeyince, sağlanan kolaylıklardan da yararlanamıyor. Bu haftaki köşemde annelerin ve anne adayları haklarından bahsedeceğim.

-SÜT İZNİ-

Hamilelik süresince periyodik kontrollerde işveren işçiye ücretli izin vermek durumundadır. Annelere bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam 1,5 saat süt izni verilir. Bu sürenin hangi saatler arasında kullanılacağını işçi kendisi belirler. Memur annelerde bu süre, ilk 6 ayda 3 saat, ikinci 6 ayda günde 1,5 saattir.

 

-YARIM GÜN ÇALIŞMA-

Çalışan anneler, doğum izninden sonra çocukları okul çağına gelene kadar yarı zamanlı çalışabiliyor. Anneler, yasal doğum izinleri bittikten sonra ilk çocuk için 60 gün, ikinci çocuk için 120 gün, 3 veya daha fazla çocuk için 180 gün yarım gün çalışarak, çalışmadığı günün ücretini devletten alabiliyor. Çocuk engelli doğarsa bu süre 360 güne çıkıyor.

Yarım çalışma ödeneği için doğum izni bittikten sonra 30 gün içinde İşkur'a başvuru yapılması gerekiyor. İşsizlik Fonu'ndan da brüt asgari ücretin yarısı tutarında ödeme yapılıyor. Gerisini işveren ödüyor. 2020 yılı için İşsizlik Fonu'ndan ödenen tutar aylık 1.471,50 lira. Yarı zamanlı çalışma döneminde yarım maaş hakkından yararlanabilmek için işçi adına son 3 yılda en az 600 gün prim bildirilmesi gerekiyor. Bu ödemeyi alan asgari ücretli bir annenin eline 2.523,49 lira geçer.

 

-ÜCRETSİZ İZİNLER-

Doğum yapan memur anne, talep ederse 16 haftalık doğum izninin veya 6 aya kadar olan yarım gün çalışma döneminin bitiminden itibaren 24 aya kadar ücretsiz izin kullanabilir. SSK'lı anneler ise 16 haftalık analık izni süresinin bitiminden itibaren 6 aya kadar ücretsiz izin kullanabilir.

 

-EŞ DURUMU-

Kısmi süreli çalışmak için işçinin bir ay önceden işverene yazılı talepte bulunması gerekir. Talep yazısında kısmi süreli çalışmaya hangi tarihte başlanacağı, hangi günlerde veya hangi saatler arasında çalışılacağı belirtilmelidir. İşçi, yazıya, eşinin çalıştığına dair belgeyi de eklemeli. Unutulmamalıdır ki ebeveynden birinin çalışmaması halinde, çalışan eş kısmi süreli çalışma hakkından yararlanamaz. Ancak, çalışmayan eşin sürekli bakım ve tedavi gerektiren hastalığı bulunması halinde, çalışan eş kısmi çalışma hakkını kullanabilir.

 

-EMZİRME ÖDENEĞİ-

Doğum yapan kadınlara bir defaya mahsus202 lira emzirme ödeneği ödeniyor. Bu para çalışan, çalışmayan her anne için veriliyor. Anne sigortalı değilse para sigortalı babaya veriliyor. Başvuru SGK il müdürlüğüne, sosyal güvenlik merkezine yapılıyor. Bağkurlu anneler de süt parası alabiliyor.

 

-YENİDOĞAN PARASI-

Doğum yapan bütün annelere ayırt edilmeksizin Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından "doğum yardımı parası" adı altında ödeme yapılmaktadır.Annelere ilk çocukta 300 lira, ikincide 400 lira ve üçüncüde 600 lira ödeniyor. Yeni doğan çocuk yardımı için başvuru Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl veya İlçe Müdürlükleri'ne yapılıyor.

 

-RAPOR PARASI-

Anneye yapılan en yüksek tutarlı ödeme doğum (rapor) parası. Maaşa göre değişiyor ve doğum öncesi/sonrası toplam 112 gün üzerinden hesaplanıyor. En düşük ödeme 7.324,80 lira.

 

-3 ÇOCUK 6 YIL BORÇLANMA-

İşçi, memur, esnaf statüsündeki kadınlar, doğumdan sonra boşta geçen sürelerinin 2 yıla kadar olan kısmı için borçlanma yapabiliyor. Borçlanma hakkı, 3 çocuğa kadar kullanılabiliyor. Üç çocuğu bulunan anne, toplam 6 yıla kadar borçlanabilir. Doğum borçlanması hakkından yararlanabilmek için doğumdan önce işçi, memur veya esnaf statüsünde sigortalı olmak gerekiyor.

Bu yazı 2118 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Prim Ödeme Süreleri Ertelendi
» Asgari Ücret Desteği devam edecek
» Kısa Çalışma Ödeneği
» KORONAVİRÜS NEDENİYLE KAPANAN İŞYERLERİ NE YAPACAK?
» Genç girişimcilere sigorta prim ve vergi teşviki
» Borçlu Bağ-Kur’lu eşi veya çocuğu üzerinden sağlık yardımı alabilir mi?
» KIDEM TAZMİNATI ALMA YAZISINDA BİR GÜN FARKI
» Vergi İndirimi Belgesi Nedir? 
» Erken Emekli Nasıl Olunur?
» İŞ BAŞI EĞİTİM PROGRAMI
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter