30 Eylül 2020 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Gizem COŞKUN SÜMER
Kavanoz Mamalar: Ne kadar kullanışlı Ne kadar sağlıklı?
Yazı Tarihi: 07 Şubat 2020 Cuma 07:33

Kullanmak veya kullanmamak, işte bütün mesele bu.

Günümüzde sosyal medyanın ilerlemesi, akıllı telefon kullanımının oldukça yaygınlaşması ve insanların her anını paylaşıyor olması herkesi olduğu gibi ‘anneleri’ de etkilemeyi başardı. Her şey ‘organikleşti’. Hadi itiraf edelim; artık hamileyken paketli gıda tüketen anneye canavar, çocuğuna şeker veya çikolata veren anneye ise deli gözüyle bakıyoruz.

Herkesin bir fikri var gibi: Hamile kaldığınızda yediklerinizden, bebek doğduğunda emzirmenizden tutunda devam sütlerinden, ek gıda vakti geldiğinde bebeğe verdiğiniz yemeklere kadar. Emiyor mu, biberon verme, emzik ağız yapısını bozar, devam sütleri sağlıksız, kucağa alıştırma, ayağında sallama, uyku eğitimi verdin mi ile başlayan sorular karnabahar gaz yapar, önce sebze ver alışsın, kavanoz mama verme sağlıksız, suda haşlama buharda haşla cümlelerine doğru ilerler.

Hamileliği ve ilk 6 ayı atlattınız. Ek gıda serüvenine başlıyorsunuz. Peki doğru olan ne? Evde haşladığınız sebzelerin yanında kaşık mamaları veya hazır kavanoz mamaları kullanmalı mısınız?

Burada Cleveland Clinic tarafından yurt dışında yapılan bir araştırma çıkıyor karşımıza, Cleveland Clinic’in Hillcrest Hastanesindeki çocuk doktoru Mona Rifka, “Her iki mamanın da artıları ve eksileri vardır” diyor.

Hazır kavanoz bebek mamaların eksileri:
•Maliyet: Bebek mamalarını almak, taze yiyecekleri pişirmekten daha pahalı olabilir.
• Koruyucular:İçine konan katkı maddeleri ve etiketler çok iyi araştırılmalı.

•İşleme: Gıda işlemesi sırasında bakterileri öldürmek için kullanılan aşırı ısı da besin maddelerindeki sağlıklı bakterileri de öldürebilir.
• Paketleme: Tek kullanımlık ambalajlar, tekrar kullanılabilir bulaşıklar kadar toprak dostu değildir.

Bu ve diğer nedenlerden dolayı, bazı anneler ev yapımı mamaları seçebilirler.

Ev yapımı mamaların eksileri:

•Emniyet: İşlenmiş gıdalar sıkı güvenlik kurallarına uymakla birlikte ev yapımı yiyecekler bunu yapmaz.
•Depolama: Ev yapımı mamalar, kavanozlu mamalar kadar kolay saklanmaz. Ebeveynlerin, bakteri üremesine bağlı olarak yiyecekleri çözdürme işlemineve ısıtma işlemine çok dikkat etmeleri gerekmektedir.
•Doku: Topaklı da ne kadar topaklı? Yeterince ezilmeyen yiyecekler boğulma tehlikesi yaratabilir. Ve seçici yiyici bebekler, daha yumuşak işlenmiş gıdaların kıvamını tercih edebilir.

“Eğer ebeveynler ev yapımı yiyecekler yapmak istiyorsa, güvenli bir şekilde yaptıkları sürece sorun yoktur.” diyor Doktor Rifka.

Peki hangisi en iyisi?

Rifka'ya göre, bu size bağlı. Endişeler, bu iki yiyecek türünden birini dışlamak için yeterince büyük değil. Evde yemek için ev yapımı mamaları ve dışarıya çıkıldığında ise kavanozlu mamalarıöneriyor.

“İşlenmiş bebek mamasının kalitesi artık bir sorun değil” diyor. “Şu anda mağaza raflarında yüksek kaliteli, doğal bebek mamaları var ve en tanınmış markaların iyi güvenlik kayıtları var. Ama eğer ebeveynler ev yapımı yiyecekler yapmak istiyorsa, güvenli bir şekilde yaptıkları sürece sorun yoktur. ”

Anneleri en çok endişelendiren hazır kavanoz mama konularına bir bakalım:

•Maliyet:Tabii ki kilolarca sebze alarak ve buharlı pişiricide yaptığınız mamalar daha ucuz olmakta. Ancak burada fiyat fayda analizi yapmak size kalmış. Örneğin, dışarı acele çıkacağız vakitlerde ara öğün için rendeleme fırsatı bulamadığınız meyveler yerine içeriğine güvendiğiniz bir adet hazır kavanoz mama almanız size zaman kazandıracaktır. Meyveyi rendeleyip kavanoza koymaktan daha kolay şüphesiz ancak daha maliyetli, orası kesin.

• Koruyucular:Belki de annelerin kafasındaki en önemli kavanoz mama problemi budur: İçeriğindeki kimyasallar.

Raf ömürlerinin bu kadar uzun olması da kafada soru işaretleri bırakıyor elbette. Neden bu ürünler bozulmuyor, acaba içerisinde ürünün uzun süre kullanılmasını sağlayan katkı maddeleri mi var? Aslına bakarsanız hayır. Kavanoz bebek mamaları özel ısı vakumlama tekniği ile katkı maddesi kullanılmadan son kullanma tarihine kadar tazeliğini koruyor.

Ayrıca ‘organik’ yazan mamalarda ayrıca aşağıdaki özellikler mevcuttur:

•    Tamamen organik bileşenlerden oluşurlar.
•    Organik tarım ve hayvancılık ürünü olan kavanoz mamaları; hormonsuzdur, suni gübre, katkı maddesi içermez; üretiminin her aşaması kontrol edilir.
•    İçeriğindeki tüm besinler olgunlaşma süreçleri tamamlandıktan sonra toplanır.
•    Kavanoz mamaları hava almayacak şekilde vakum altında kapatılarak ısıl işleme(pastörizasyon) tabi tutulduğu için hiçbir katkı ve koruyucu madde içermeden son kullanma tarihine kadar tazeliğini korur. 

•    Koruyucu madde, renklendirici ve aroma içermezler. 
•    İlave şeker içermezler. Şeker içeriği meyvelerden gelir.

Peki ya ev yapımı mamalar?

Pazardan veya marketten aldığınız ürünlere ne kadar güveneceksiniz?

Uzmanların ev yapımı mamalar hakkında görüşleri de çok net. Sebzelerde yer alan zirai ilaç kalıntıları, mikroorganizmalarca üretilen doğal toksik maddeler, ağır metaller ve gıda güvenliğini tehdit eden kimyasallar bebek beslenmesinde gıda güvenliğinin ne derece önemli olduğunu ortaya koyuyor. Kaynağı bilinmeyen sebzeler, tarım ilacı kalıntısı ve yüksek miktarda nitrat içeriyor olabilir. Bu nedenle anneler çeşitli testlerden geçirilmiş gıda güvenliğinden emin oldukları sebze ve meyveleri bebeklerine vermeli. Evde hazırlanan sebzelerin kaynağı çoğu zaman bilinmiyor ve içerisinde bulunma ihtimali olan tarımsal ilaç kalıntısı ve nitrat seviyeleri test edilemiyor. Hâlbuki bebek ve küçük çocukların önemli gelişim dönemlerinde bu zararlı maddelere karşı bünyeleri çok hassas. Bebek beslenmesinde kullanılan ürünler tarladan sofraya bebeklerin hassas gelişimine uygun olarak üretilmeli, pestisit (tarım ilacı) kalıntısı, gıdaya çeşitli nedenlerle bulaşan kimyasal madde ve katkı maddesi (koruyucular, asitlik düzenleyiciler, renklendiriciler, vb.) kesinlikle içermemelidir.

 

Yani uzman görüşü diyor ki evde yaptığınız mama da aldığınız mama da eşit derecede sağlıklı veya sağlıksız olabilir. Aldığınız ürünlerin etiketlerini iyi okumanız ve evde yaptığınız mama için organik, sağlıklı kullanım sürelerini ve tekniklerini kullanmanız yeterli. Gerisi size kalmış. Evde olduğunuz zamanlarda buharda haşladığınız sebze pürelerinden verdiğiniz bebeğinize ertesi gün dışarıya çıktığınızda içeriğini ve etiketini bildiğiniz ve içinize sinen bir kavanoz mama vermenizde hiçbir problem yoktur.

 

Amerika’daki büyük sağlık kuruluşları ve profesörler bile artık ev yapımı mamalar ile kavanoz mamaların içerikleri kontrol edilerek tüketildiğinde çok fark yaratmadığını söylemekte iken, komşunuzun sizi hazır mama verdiğiniz için aşağılıyor oluşu çok da önemli olmasa gerek.

Yeni nesil anneler genel olarak şu an organik ve sağlıklı çocuklar yetiştirmek ile mutlu çocuklar yetiştirmek arasında bir noktada kalmış gibi gözükmekte. Sanki çocuk çikolata yemezse çok sağlıklı olacak ya da 1 tane bile şeker yese kanser olacakmış gibi değil mi?

Değil, bütün mesele kendi çocuğunu yönetmekte. Her anne kendi çocuğu için en iyisini bilir ve her anne kendi çocuğu için en iyi annedir. Bunu unutmadan ve kendimiz dışında kimseyi eleştirmeden (kendimize de çok acımasız olmasak iyi olur) ilerlemek en sağlıklısı gibi gözükmekte. Yani etiketini okuduğunuz, araştırdığınız ve içinize sinen kavanoz mamaları çocuğunuza vermekten imtina etmeyin. Bu sizi evde buharda haşladığı kabak dışında bebeğini beslemeyen anneden daha kötü bir anne yapmıyor, buna emin olabilirsiniz. 

 

Kaynaklar:

https://health.clevelandclinic.org/from-the-jar-or-blender-which-baby-food-is-best/

 

Bu yazı 746 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Hoşça kal Sevgili Ruth, Teşekkür ederiz değerli RBG
» Doğanın Ruhu, İnsanın Ruhu
» KENDİMİZE DE MEYDAN OKUYOR MUYUZ SEVGİLİ KADINLAR?
» İstanbul Sözleşmesi Yaşatır!
» Hoşçakal Pınar Gültekin
» Hatırlatmak isterim…
» Tarihe Yön Veren Kadınlar: Agnodice
» 3 ulus, 4 cinayet, 1 sebep: İnsan Zulmü
» Gündöndü değil “Günöldü”
» Kadın Cinayetlerini Meşrulaştırmayın!
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter