11 Temmuz 2020 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Soner EMEK
FUTBOL DİSİPLİN TALİMATI
Yazı Tarihi: 08 Şubat 2020 Cumartesi 07:37

MADDE 48 – SAHTECİLİK ve YANILTMA

(1) Bu Talimat kapsamındaki kişilerin lisans veya uygunluk belgeleri üzerinde değişiklik veya sahtecilik yapmaları ya da bu nitelikteki belgeleri kullanmaları veya kullandırmaları yasaktır. Bu maddenin ihlali halinde:

(a) Futbolculara 1 yıldan 3 yıla kadar müsabakalardan men cezası,

(b) Kulüp yöneticilerine 1 yıldan 3 yıla kadar hak mahrumiyeti cezası ,

(Profesyonel ligler için ayrıca para cezaları da var bu maddede)

(c) Görevlilere ve diğer kişilere 1 yıldan 3 yıla kadar müsabakalarda soyunma odasına ve yedek kulübesine giriş yasağı veya 1 yıldan 3 yıla kadar hak mahrumiyeti cezası

(d) Ayrıca ödüllerin iadesi veya lisansın iptali cezası verme hakkı saklıdır. İhlalin ağırlığına göre sürekli hak mahrumiyeti cezası da verilebilir.

(2) Bu madde kapsamındaki eylemler nedeniyle sorumlu kulübe; (Burada da a) maddesinde yine Profesyonel kulüplere para cezaları ve ödül iadeleri var)

(b) İhlalin ağırlığına göre kulübün, bu eylemi gerçekleştirdiği kategorideki takımı, içinde bulunulan sezonda lig dışı bırakılır, bir alt lige indirilir ve takım bunu takip eden sezon bir alt ligde mücadele eder. Bir alt ligin olmaması halinde 1 yıl müsabakalara alınmazlar. Eylemin teşebbüs halinde kalması halinde, kulübün eylemi gerçekleştirdiği kategorideki takımından en az 3 en fazla 12 puan indirilir.

(3) Sahtecilik veya yanıltma eyleminin yukarıda sayılanlar dışındaki belgelerde gerçekleştirilmesi halinde bu maddede belirtilen cezalar uygulanır.

Bu maddeyi niye yazdım. Biliyorsunuz daha önceki yazımda Kırklareli 1.Amatör Küme B Grubunda bulunan Kırklareli Sanayispor’un oynatılmaması gereken Asker oyuncuları oynattığı tespit edilmiş, ancak zamanında itiraz edilmediği gerekçesiyle Kırklareli Sanayispor hakkında hiçbir işlem yapılmamış, sadece Asker oyuncu oynattığı tespit edilirse asker oyuncuların lisansları iptal edilir denmiştir. O asker oyuncuların suçu nedir, kendileri mi gidip lisans çıkartmışlar ve zorla mı Kırklareli Sanayispor Kulübünde oynamışlardır. Madem böyleyse itiraz sonrası maçlarda niye oynatılmadılar. Bu arada kararı vermesi gerekenler neden federasyona yazı yazarak yardım istedler.

Madde çok açık ve net, umarım gerekenler yapılacaktır. Madde açık ve net.

1.Amatör küme B Grubunda A Grubunda olduğu gibi ligi 1.sırada bitiren takım direk olarak her iki grupta da 2-5 takımlar Play-Off oynayarak aralarında 1 takım 3.takım olaral SAL ligine çıkacaktır. Bu şartlarda B Grubunda Kırklareli Sanayispor ile Mandıra Hürriyetspor arasında 1 puan var ancak Kırklareli Sanayispor’un 1 maçı eksik. Avantaj Kırklareli Sanayispor’da ve kanaatimce de grubu Kırklareli Sanayispor 1.olarak kapatacak.Tabi geriye baktığımızda oynanan maçlara play-Off oynayacak takımlarda da değişiklik olacak yani 1 veya 2 takımın hakkı kesinlikle kesinlikle yenmiş olacaktır, eğer Disiplin Hükümleri uygulanmazsa ama çok bilmiş ve atattırılmış bir il Temsilcisinden ve ASKF Temsilcilerinden bu konuda TIK yok.

Ama konu kapanmış değil, bildiğim kadarıyla konu hukuki olarak da devam edecek.

Konuştuğum bazı kulüp Yöneticilerimiz ASKF-Atattırılmış İl Temsilcisi’nden cevap bekliyorlar, ola ki bana da bu konuda bilgi verirlerse burada onların da söyleyeceklerini yazarım. Söz hakları mevcut ama bu konuyla ilgili 3. yazım. Gerek ASKF’den, gerekse atattırılmış İl Temsilcisinden bu güne kadar TIK çıkmadı, çıkacağını da sanmıyorum.

Şimdi Süper Amatör Lig’e geçelim.

Babaeskispor maç fazlasıyla 4 puan önde. Görünen avantajlı takım Babaeskispor. Kavaklıspor bırakmıyor. Bu hafta Kavaklı’da 09.02.2020 Pazar günü 15:00’te oynanacak maç üst kısmı karıştırabilir. Umarım her iki takıma da yakışır bir müsabaka olur. Arkalarından Kaynarca Gençlikspor geliyor. Amansız bir yarış var bu 3’lü arasında Kentspor yavaş yavaş yarıştan uzaklaşmaya başladı. Evet bu hafta SAL Liginin seyredilecek 2 güzel maçı var, biri Kavaklıspor – Babaeskispor diğeri de Kaynarca Gençlikspor ile Kentspor maçları.

1.Amatör Küme A Grubu’nda anlayanmadığım Kırklareli mi Lüleburgaz Yıldırımspor mu ligi lig bitmeden bitirdi. SAL liginde başarılar diliyorum. Bu grupta bana göre 2 önemli maç var; Karaağaçspor ve Nadırlıspor bir diğeri de Ovacık Gençlikspor-Celaliyespor maçları.

B Grubu için yazacak çok bir şey yok çünkü yukarıda yazdım. Ancak disiplin kuralları uygulanırsa birşeyler yazabilirim çünkü tescillerin nasıl yapılacağı, kimlerin ceza alıp almayacağı belli değil. Çünkü bu değirmenin altından daha çok su akacak. Kalın sağlıcakla.

 

Bu yazı 1916 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» VEFAT
» ZAMAN TÜNELİ
» BALKON-BAHÇE ZEVKİ
» GÜZELLİKLER
» KORONA
» KUPA HİKAYESİ-3
» KUPA HİKAYESİ-2
» VEFAT
» -20 ve 65+ ile arada kalanlar
» EVLERDE GEÇEN ZAMANLAR
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter