30 Eylül 2020 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Mümin DERE
Eğitimci, Araştırmacı Yazar M. Sami Arı'ya Saygı Gecesi Yapıldı
Yazı Tarihi: 11 Şubat 2020 Salı 07:13

Lüleburgaz Belediyesi ve Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği işbirliğinde 8 Şubat Cumartesi saat 19.30’da Aşkiye- Neşet Çal Sahnesinde “Geçmişi Günümüze Taşıyanlar: M. Sami ARI Saygı Gecesine" ben de katıldım. Saygı değer hocamızla inanılmaz birliktelikler yaşadık. Ben de 528 Sayfa, 5. Baskı "Mümin DERE- Bir Öğretmenin Yaşam Öyküsü" adlı kitabımın 399- 405. sayfalarında kendilerine yakışan yerini almış yorumum ve kendilerinin makalesi aşağıda…
***
EĞİTİMCİ, ARAŞTIRMACI, YAZAR SAYIN M. SAMİ ARI

26 Ağustos 2016 Pazar. L.B. A. Lisesi’nden öğretmenim Eğitimci Araştırmacı Yazar Sn. M. Sami Arı’yı ve sevgili eşi hanım efendiyi Lüleburgaz’daki ikametgahında ziyaretim oldu. Lüleburgaz’ın eğitimine katkıları olmuş bizden önceki kuşaktan, merhum M. Salih Arı’nın oğlu L.B. Lisesi’nden öğretmenim Sayın M. Sami Arı “Lüleburgaz’a Birkaç Fakülte Açılmalıdır” ve “Mümin DERE- Bir Öğretmenin Yaşam Öyküsü” adlı kitaplarıma karar verme aşamasında Lüleburgaz’ın geleceğini de düşünerek beni bu konuya motive eden, adeta görevlendiren yurt dışı görevlerde de bulunmuş, vizyon sahibi, saygı değer eğitimci, araştırmacı, yazar, benim bildiğim 13 ‘ün üzerinde kitabı bulunan bir öğretmenimdir.
Kendisini çok iyi gördüm. Sevgili eşi hanım efendi ve Sn. M. Sami Arı hocamıza sağlık, mutluluk ve uzun ömürler diliyor, ellerinden öpüyorum.
Sn. M. Sami ARI hocam ile bu bağlamda yaşanmış bir anım;
İki kitabımı henüz yazmaya karar vermediğim, ancak kafamdan da bir türlü atamadığım kitaplarımın yazma kararsızlığı süreçlerinde Sn. M. Sami Arı hocam ile L.B. Sokullu Camii’nde en ön safta, yan yana Allah kabul ederse bir Cuma Namazı eda ettik. Beraber camiden çıktık. Öğrenci öğretmeni ile neyi konuşacak? Şüphesiz kafasındaki sorularım çözümüne yönelik konular konuşulacaktır. Sokullu Camii’nden evine kadar(Tahmini 500 mt) “Mümin DERE- Bir Öğretmenin Yaşam Öyküsü “ adlı kitabımın ihtiva ettiği konuların bir muhasebesini yaptık. L.B. Kongre Meydanı’ndaki evinin önüne geldiğimizde bir on dakika kadar da orada sohbet ettik. SONUÇ: Öğretmenim Sn. M. Sami ARI; benim için ve L.B. için fevkalade önem arz eden önerisini bana ifade ettiler.

ÖNERİSİ: M.S. ARI- Mümin; Camiden buraya kadar konuştuklarımız var ya!

M. DERE- Eee!

M.S. ARI- Onlar bir kitap eder. Yazacaksın.

Bu öneriyi ben bir emir telakki ettim. Derhal kararımı verdim. Kitabımın yazılmasına sebep olan öğretmenim; fotoğraftaki 488 sayfa 4. Baskı kitabımı büyük bir memnuniyetle eline alıp kameraya doğru bakması, kendisince bana verilmiş en büyük armağan olmuştur.
***
Yazan:

Eğitimci Araştırmacı Yazar M. Sami ARI - L. BURGAZ

 

YILMAK YOK
Kentlerin de insanlar gibi doğuştan şanslı olanları ve garibanları vardır. Bu ikincilerin kaderini değiştirmek ne yazık ki düşünülebileceği kadar kolay değildir. Bir defa, Mabut vermemişse Mahmut’un elinden ne gelir ki.
Lüleburgaz işte böyle kentlerden biridir. Konumu itibari ile Trakya’nın pergelle çizilebilecek hemen hemen tam merkezindedir. Rahmetli Kâzım Dirik’in en büyük isteği Lüleburgaz’ı Ergene vilâyeti haline getirmekti. Edirne-Kırklareli-Tekirdağ’a 65- 70 km. uzaklıkta olması bulunulmaz bir şeydi. O zaman yönetiminin çok kolay olacağına inanıyordu. Fakat Edirne’nin Osmanlı’ya başkentlik etmiş bir serhat kenti olması, Kırklareli’nin hudutta daha gariban kalacağı endişesi yüzünden bu düşüncelerini hayata geçiremedi.
Hatırlıyorum Gültekin Arda, ben, ağabeyim A. Naci Arı ve diğer arkadaşlar yıllarca sorunlarımızı mahalli gazete sayfalarında dile getirdik. Fakat kös dinlemeye alışkın siyasiler sesimizi duymadılar. Çünkü Lüleburgaz 3- 4 bin nüfuslu, iki ilkokullu küçük bir kaza idi. 1937’lerde Ortaokul açıldıktan sonra lise diye tutturduk. Ancak 20 yıl sonra sesimiz Ali Ceylân’ın Milletvekilliği döneminde emrivaki ile duyularak yerine getirilebildi. Ayni günlerde DP’nin kodamanlarını beklerken şehir içine kurulan taklara “LÜLEBURGAZ İLİNE HOŞ GELDİNİZ” gibi yazılar astık. Gülüp geçtiler. Nasıl olsa Kırklareli onların arkasında idi.
Lüleburgaz hiçbir şeyi devletten beklememek gerektiğini deneyimlerle öğrenmiş ender ilçelerden biridir. Okullarımızı, hastanelerimizi biz başlattık, devlet tamamladı. Devletin Lüleburgaz’a yaptığı ilk okul Atatürk İlkokuludur. Ortaokul binası 1942’lerde başlamış, yıllarca sonra 1947’lerde bitirilebilmiştir. Lise binamızı da kent olarak kendimiz yapmış devlete armağan etmişizdir.
1960’lardan sonra Türkiye’de bir üniversite yaygınlaştırma hamlesi 57 başladı. Edirne, yurttaki öğrenci olaylarından kentin zarar göreceğini düşünerek bu işe sıcak bakmıyorken Lüleburgaz olarak biz Türkgeldi Çiftliği’nde Ziraat, Orman ve Veteriner Fakülteleri açılması için bütün olanakları sağlamış ve çiftliğin yanına bir de orman fidanlığı hazırlamıştık. Edirne’de açılacak Üniversitenin bu iki bölümü için en ideal yer Lüleburgaz’dı. Çünkü Türkgeldi ve Sarımsaklı gibi iki bulunmaz çiftlikle iş kitabi olmaktan yaşayarak öğrenmeye odaklanacaktı. Sağır sultanlar duymadılar. Galiba geçen yıllarda Sarımsaklı gibi ziraat ve hayvancılıkta Trakya’ya örnek olan bir çiftlik haraç mezat yok pahasına elden çıkarıldı.
Şimdi çok mutluyum ki bir zamanlar bizim el atıp başaramadığımız şeyi gerçekleştirmek için öğrencilerimiz bütün güçleri ile çalışıyorlar.
1937 yılına kadar iki ilkokulu bulunan bu kentte bu gün 41 ilköğretim okulu ihtiyacı karşılayamamaktadır. 1957 de açılan ve 1960’ların başlarında halk tarafından bu günkü durumuna getirilen Lise sayısı 13’tür ve bu liselerin de bazıları halkın gayreti ile yapılmıştır. 3 Anaokulu, 9 dershane, bir özel okul, 6 öğrenci yurdu, 11 çeşitli kurs ile Lüleburgaz bir KÜLTÜR KENTİ olmuştur. Sadece İlköğretimde 15 670 öğrenci, 671 öğretmenle Lise öğrenci sayısı 6 818 ve öğretmen sayısı 410’la okumaya verilen önem açıkça ortadadır.
Lüleburgazlılar olarak biz devletimizden bize ayrıcalık yapmasını istemiyoruz. Bu derece okumaya önem veren ve okul yapımında devlete yardımcı olan bir ilçe olarak hakkımızı istiyoruz. Siyasi nedenlerle il yapılmış, bizim öğrenci sayımız kadar nüfusu olan yerlere açılan üniversiteleri de sorgulamıyoruz. Fakat bilinmesini istiyoruz ki Lüleburgaz bunu en büyük şekilde hak etmiş bir kenttir.
Sayın milletvekillerimiz bu devre seslerini Mecliste duyurmaya başladılar. Türkiye’nin sorunlarını Meclis kürsüsüne taşımalarından onur duyuyoruz. Fakat diliyoruz ki bu isteğimizi bazı kulaklara bağırarak duyursunlar. Başbakan, Milli Eğitim Bakanı, çeşitli hesaplarla başı dönmüş YÖK gerçekleri duyabilirlerse belki bir çözüm düşünebilirler.
Kısa bir süre sonra hızlı trenin seferlere başlaması ile birlikte Lüleburgaz İstanbul’un bir varoşu gibi olacaktır. İstanbul Üniversiteleri’nde 58 görevli Trakyalı Profesörlerle birlikte İstanbul’daki ikâmetgâhını bozmak istemeyenler sabahleyin rahatça Lüleburgaz’a gelip dersten sonra evlerine gidebilecektir. Bu da başlı başına bulunmaz bir avantajdır. Şu anda Üniversite sınavlarında en başarılı illerden biri Kırklareli ise bunun temelinde Lüleburgaz’dan yetişen gençler bulunmaktadır.
Hayatını bu kentin varlığına adamış biri olarak Lüleburgaz’ın kabuğunu kırıp araştıran, yazan genç kuşağına, sanatçısına, okumak için her türlü güçlüğe karşı savaşan idealistlerine devletin de eğilmesi ve ellerinden tutması görevidir. Trakyalı vergi kaçırmaz, Trakyalının eli gönlü gibi zengindir, Lüleburgazlı devletten beklemek yerine devlete katkıları ile öğünür. Bunu her yerde bulamazsınız.
Kırklareli Üniversitesi’nin önce Türkiye sonra Dünya üniversiteleri arasında bir yer bulabilmesi hayal değildir. Çünkü yeni yetişen gençlerimiz, belediye başkanlıklarında, türlü kuruluşların yöneticiliğinde rüştlerini Türkiye'ye örnek olacak bir başarıyla ispat etmişlerdir. Lüleburgazlı işi gereği kentten çok uzaklarda da olsa doğup büyüdüğü, okuyup adam olduğu yerle irtibatını asla kesmez. Emrullah Efendi İlkokulu’nun yeniden yapılması sırasında okuldan yıllarca önce mezun olanların gösterdikleri özverinin neticesi şu anda dimdik ayakta durmaktadır, duracaktır da.
Lüleburgaz Belediye Başkanlığı’nın her yıl kentte düzenlediği sanatsal etkinliklerde görev alanlar ve buraya dünyanın, Türkiye’nin başarılı sanatçılarını toplayıp getirenler bizim çocuklarımızdır. Okullarına lâboratuvar armağan eden, okudukları sınıfları yeniden pırıl pırıl yapan bizim çocuklarımızdır. Bunların hiç biri holding sahibi değildir ama gönülleri o holding sahiplerini satın alacak kadar varlıklıdır.
Bu yola baş koymuş bütün Lüleburgazlılara başarılar diliyorum. Her engellemeye rağmen bu davayı sonuca taşıyacaklarına inanıyorum. Çünkü bu güne kadar başladıkları hiçbir işi yarım bırakmadılar. Biz başaramadık, bunun mazereti olmaz. Fakat genç kuşak bunu başaracaktır. İsterim ki başta sayın Başbakan olmak üzere hükümette Lüleburgaz’ı ve Lüleburgazlıların sesini duysun, anlasın. Gerisi çorap söküğü gibi geliverir. Şimdiden başarılar diliyorum mücadele eden tüm Lüleburgazlılara.M. Sami ARI. 05.01 2012.

Bu yazı 1462 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» HAYALİMDEKİ LÜLEBURGAZ TİCARET VE SANAYİ ODASI (III)
» LÜLEBURGAZ TİCARET VE SANAYİ ODASI BİNA İNŞAATI HIZLA İLERLİYOR
» Sevdamız olan Lüleburgaz için isteklerimiz var
» EĞİTİMCİ, ARAŞTIRMACI, YAZAR NEDİM MENEKŞE
» Eğitimci, Araştırmacı Yazar M. Sami Arı'ya Saygı Gecesi Yapıldı
» Sayın Valimizin,
» SAYIN VALİMİZİN, SAYIN KAYMAKAMIMIZIN, SAYIN BELEDİYE BAŞKANIMIZIN SAYIN L.B. YENİ SANAYİ SİTESİ YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZIN DİKKATİNE
» 105 YAŞINDAKİ AİLEMİZİN TEMEL DİREĞİ ANACIĞIMIZI KAYBETTİK
» LÜLEBURGAZ’A BİR FAKÜLTE DAHA AÇILMALIDIR
» LÜLEBURGAZ HAVACILIK VE UZAY BİLİMLERİ FAKÜLTESİ
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter