30 Eylül 2020 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Gizem COŞKUN SÜMER
Aynısının laciverti!
Yazı Tarihi: 12 Şubat 2020 Çarşamba 07:22

Gübre, bitkinin beslenmesinde gerekli olan kimyasal elementleri sağlamak için toprağa ilave edilen herhangi bir maddedir. Bitkiler, büyüme ve yaşamaları için azot, fosfor, potasyum, kalsiyum, magnezyum, kükürt, demir, mangan, bakır, çinko, bor ve bazı hallerde de molibden gibi elementlere muhtaçtır.

Bunlar arasında azot, fosfat ve potasyum en önemlileridir. Gübreler, bitkilerin büyümesi için gerekli gıdayı ihtiva eden maddelerdir. Her ne kadar toprak ve su bu gıdanın büyük bir kısmını sağlamaya yeterse de birçok hallerde birtakım gıdalar bakımından fakir olabilirler. Böyle hallerde toprağın gübre ile takviye edilmesi gerekir. Hayvan pislikleri, saman ve diğer bitki artıkları binlerce yıldan beri doğal gübre olarak kullanılmaktadır.

Türkiye’de tüm bölgelerde faal olarak sürdürülen çiftçilik mesleği ile çeşitli ürün yetiştirilmesi sağlanmaktadır. Çiftçilik getirisi düşük, emeği bol ve zor, üstelik riskli bir meslektir. Bana kalırsa Türkiye’de çiftçi olmak; dünyanın en cefakâr ve vefakâr işini yapmaktır. Bu başka bir yazının konusu. Fakat çiftçilikte de en önemli olan ürünlerden biri de gübredir. Yani ne ektiğine karar veren çiftçinin toprağın yapısına ve ürünün ihtiyacına göre doğru gübreyi kullanması gerekir ki en düşük zayiatla ve en yüksek verimle sonuç alsın. Bu yüzden doğru gübre kullanımı çok önemli bir konudur.

Doğal gübreler bitki ve hayvanlardan sağlanır. Bunların en önemlisi ‘guano’ denilen kurutulmuş kuş gübresidir. Bu gübrede %12 azot ve %12 fosfor pentaoksit vardır. Bütün doğal gübreler azot ve fosfor temin ederler. Fakat sentetik gübrelerden daha pahalı oldukları için, modern ziraatta çok az kullanılırlar. (Dışkının gübre olarak daha pahalı olduğunu söyledim, evet, dilerseniz bir daha okuyun)

Bununla beraber doğal gübreler daha yavaş tesirli oldukları, suda daha az çözündükleri için, çim tohumlarına ve yeni filizlerin köklerine zarar vermezler. Bu özellikleriyle sebze ve çiçek yetiştiriciliğinde tercih edilirler. Doğal gübrelerin bir diğer katkısı da toprağın topraktaki organik madde oranının artması ile toprağın su tutma, pH gibi fiziksel özelliklerini düzeltmeleridir. Organik maddeler ayrıca topraktaki K, azot gibi suda kolaylıkla eriyen ve yıkanan mineral maddelerin yağmur suları ile yıkanıp gitmelerine engel olurlar. Doğal gübrelerden en önemlileri; ahır gübresi, kompostlar ve yeşil gübredir. Toprakta en fazla organik madde artışı bitkisel artıkların ve yeşil gübrelerin parçalanarak toprağa verilmesi ile sağlanır. (Ahır gübresi dedikleri bir inekten çıkan dışkıdır, evet ve en önemlisidir, net)

Peki ahır gübresi nasıl yardımcı olur toprakta yetişen ürünlere? Şöyle; içinde bulunan azot, fosfor ve potasyum gibi bitki besin elementleri dolayısıyla, toprağı besin maddelerince zenginleştirir. Toprağa humus vererek de toprağı ıslah eder. Ahır gübresi, toprağın işlenmesini kolaylaştırır. Toprağın su tutma kabiliyetini ve havalanmasını arttırır.

Sonuç olarak, organik tarım yapanlar için, çiftçiler ve ziraatçılar için doğal gübre olmazsa olmaz bir ürün, yani hayvan ve bitki pisliği. Buradan benim görüşüme göre iki şey çıkıyor; birincisi dünya öyle bir düzenle işliyor ki, en işe yaramaz dediğiniz atık bile gün geliyor size fayda sağlıyor. Bir hayvanın pisliği deyip geçip gittiğimiz bir şeye gün sonunda çok sevdiğimiz çiçeğimiz ya da bize sebzemizi meyvemizi veren bahçemiz için muhtaç kalabiliyoruz demek ki.

Ne diyordu şu Afrika atasözü: “Sular yükselince balıklar karıncaları yer, sular çekilince de karıncalar balıkları. Kimse bugünkü üstünlüğüne ve gücüne güvenmesin, kimin kimi yiyeceğine suyun akışı karar verir.” Yani ‘bok’ deyip geçmeyin, küçümsemeyin, gün gelir lazım olur, gün gelir pişman olursunuz. Benden söylemesi…

DEVAMI GELECEK

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/G%C3%BCbre

 

Bu yazı 986 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Hoşça kal Sevgili Ruth, Teşekkür ederiz değerli RBG
» Doğanın Ruhu, İnsanın Ruhu
» KENDİMİZE DE MEYDAN OKUYOR MUYUZ SEVGİLİ KADINLAR?
» İstanbul Sözleşmesi Yaşatır!
» Hoşçakal Pınar Gültekin
» Hatırlatmak isterim…
» Tarihe Yön Veren Kadınlar: Agnodice
» 3 ulus, 4 cinayet, 1 sebep: İnsan Zulmü
» Gündöndü değil “Günöldü”
» Kadın Cinayetlerini Meşrulaştırmayın!
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter