30 Mayıs 2020 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Mümin DERE
EĞİTİMCİ, ARAŞTIRMACI, YAZAR NEDİM MENEKŞE
Yazı Tarihi: 13 Şubat 2020 Perşembe 07:40

Lüleburgaz ve ülkemiz öğretmeler camiasının örnek, emektar, eğitimci, araştırmacı, yazar, Kepirtepe Köy Enstitüsü ve Gazi Eğitim Enstitüsü Pedagoji mezunu öğretmenlerinden, "Köy Enstitüleri Gerçeği" yapıtının yazarı; Sayın Nedim Menekşe hocamıza Lüleburgaz'daki ikametgahında ziyaretim oldu. Biz kendisini dinledik, kendisi bizi dinledi, kendisinin Lüleburgaz'ımızın fakülteleşmesi konusunda yazdığı aşağıdaki makalesinin de içinde yayımlandığı 488 sayfa, "Mümin DERE- Bir Öğretmenin Yaşam Öyküsü" adlı kitabımın 4. baskısını, 528 Sayfa 5. baskısını kendisine takdim ettim.

Büyük bir memnuniyetle 90 yaş dezavantajlarından kaynaklı sağlık problemlerine rağmen kitabımı iki ellerinin arasına alarak bağrına basması benim için en büyük armağan olmuştur. Kendisinin bu davranışı eğitime, öğretime ve ülkemizin okullaşmasına verdiği değer bağlamında bizlere örnek olacak bir fotoğraf sergilemesi bana şu cümleyi bir kez daha hatırlattı; "Öğretmenlik Mezara Kadardır".

Kendisine geçmiş olsun der, acil şifalar, sağlıklı uzun ömürler diliyor, ellerinden öpüyoruz.

***

Yazan: Eğitimci Araştırmacı Yazar Nedim MENEKŞE

 

LÜLEBURGAZ’A FAKÜLTE

 

Üniversite ve Fakültelerimizin ülke çapında yaygınlaştırmaya başlandığı yıllardan itibaren “Lüleburgaz’ımıza bir Fakülte açılması” konusu toplumumuzun gündemini işgal etmeye devam etmiştir.
Zaman, zaman alevlenen bu istek son günlerde, bazı aydınlarımızın konuyu ele almasıyla Lüleburgaz gündemine öne çıkarılmaya çalışılmaktadır. Geçmiş yıllardan başlayarak Ali Taylan arkadaşımızın bu konudaki gayretlerini yakından biliyoruz. Bir süredir mahalli gazetelerde Mümin Dere, Remzi Yeşilyurt, Necati Kayhan, Kenan Gören vb. arkadaşlarımız. Bu konuda gündem yaratma amaçlı yazılar yazıyorlar. Bazı arkadaşlarımızın (Mümin Dere, Remzi Yeşilyurt)’da kurum ve kuruluşları ziyaret ederek konuyu olgunlaştırmaya çalıştıklarını gözlemliyoruz.
Bütün bunlar takdir edilecek çalışmalar, bir aşamadan sonra konunun daha kurumsal olarak ele alınarak sonuca ulaştıracak girişimleri hayata geçirilmesi gerekiyor.
Lüleburgaz’da hangi kurum, kuruluş veya şahsa “Lüleburgaz’da Fakülte açılmasını ister misiniz”? diye sorsanız alacağınız tüm cevaplar olumlu olacaktır.
Lüleburgaz; bazı Fakülte açılan ilçeler de dikkate alındığında, sosyal ve kültürel düzeyi itibariyle bir Fakülteyi çoktan hak etmiştir. Çünkü Lüleburgaz daha 1939 yılından itibaren bünyesine köy çocuklarına lise düzeyinde öğretim veren bir okula “Kepirtepe Köy Enstitüsü’nü bağrında barındırıyordu. O tarihlerde Trakya’da sadece Edirne’de lise düzeyine eğitim veren bir okul vardı. Lüleburgaz dernek, vakıf ayarı resmi kuruluşları ile hareketli bir kültürel ve sosyal hayatını yaşamaktadır. Fakülte düzeyinde bir okulu çoktan hak etmiştir.
Bana göre artık sonuca ulaştırıcı adımları atma zamanı gelmiştir.
Ülkemizde Fakülte açılması ile ilgili işlemlerde (haklı veya haksız), “Fakülte açarız ama buna sizin ne katkınız olur?” sorusunun sorulması gelenek haline gelmiştir.
Bizim yapacağımız başvuruda da karşılaşacağımız ilk soru budur.. O zaman başvurudan önce bu sorunun cevabını bulmamız ve girişimimizi elimizde bu dosya ile yapmamız gerekmektedir.
Bunu sağlamak içinse başvuracağımız yol şu olmalıdır.
Öncelikle bu girişimin siyaset dışı ve partiler üstü bir anlayışla ele alınması, elde edilecek sonuçtaki başarının bütün Lüleburgazlılara ait olacağını peşinen kabul etmemiz gerekir.
Bir şekilde bu konuda çok geniş katılımlı bir toplantı yapılmalıdır.
Bana göre bu işi organize etmek tarafsız bir kurum olan ve toplumumuzun bütün katmanlarının temsil edildiği kurum olan “Kent Konseyi” bu görevi üstlenmelidir. Mahalli ve mülki yönetimle de iş birliği yapılarak bu gerçekleştirilebilir.
Bu toplantıya tüm kurum ve kuruluşların dernek ve vakıfları, tüm sivil toplum örgütlerini ve ilgili kişileri davet edileceği bir toplantı yapılmalı ve bu toplantıda Fakülte açılması için Lüleburgaz olarak yapacağımız her türlü yardım tespit edilmeli ve bu konudaki gücümüz ortaya çıkmalıdır. Kişiler ve kurumları bu konuda yapabilecekleri katkılar yazılı olarak, bir taahhüt olarak toplanmalı, alınacak sonuca göre konunun nasıl ve kimler tarafından takip edileceği saptanmalı, gerekirse bir komite seçilmeli ve hazırlıklı olarak gerekli girişimler yapılmalıdır. İşin bu aşamasında tüm siyasilerden yardım talep edilebilir.
Bu konuya gönül vermiş arkadaşlarımızın çalışmalarını bu yöne çevirmeleri bizi sonuca ulaştıracaktır.

5 Kasım 2011 Görünüm Gazetesi- Nedim MENEKŞE.

 

Bu yazı 904 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» LÜLEBURGAZ TİCARET VE SANAYİ ODASI BİNA İNŞAATI HIZLA İLERLİYOR
» Sevdamız olan Lüleburgaz için isteklerimiz var
» EĞİTİMCİ, ARAŞTIRMACI, YAZAR NEDİM MENEKŞE
» Eğitimci, Araştırmacı Yazar M. Sami Arı'ya Saygı Gecesi Yapıldı
» Sayın Valimizin,
» SAYIN VALİMİZİN, SAYIN KAYMAKAMIMIZIN, SAYIN BELEDİYE BAŞKANIMIZIN SAYIN L.B. YENİ SANAYİ SİTESİ YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZIN DİKKATİNE
» 105 YAŞINDAKİ AİLEMİZİN TEMEL DİREĞİ ANACIĞIMIZI KAYBETTİK
» LÜLEBURGAZ’A BİR FAKÜLTE DAHA AÇILMALIDIR
» LÜLEBURGAZ HAVACILIK VE UZAY BİLİMLERİ FAKÜLTESİ
» MUĞLA İLİ FETHİYE İLÇESİ SEYAHATİ İZLENİMLERİM
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter