02 Mart 2021 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Cengiz Gürkan
ATEŞ
Yazı Tarihi: 17 Şubat 2020 Pazartesi 07:30

Koltuk altından ölçülen ateşin 37 derece, dilaltı ateşin 37,5 derece, makattan ölçülen ateşin 38 derece olması normaldir. Kadınlarda yumurtlama döneminde ise ateş 37,5 derece olur. Bazen hamile kalma şansı için yumurtlama dönemini takiben ateş ölçümü kullanılır.

Ateş beyin tarafından düzenlenir. Vücuda giren mikroplar savunma hücreleri olan beyaz kan hücreleri ile karşılaşır.

Beyaz kan hücreleri tarafından salınan bazı maddeler beyni uyararak ateş yüksekliğine neden olur.

Ateş yüksekliği savunma mekanizması olarak çalışır. Mikropların çoğalmasını önlemeye yöneliktir. Ateşin zararları da vardır.

Ateş yüksekliği ile birlikte vücudun oksijen ihtiyacı artar. Sıvı ve kalori ihtiyacı ortaya çıkar. 5 yaşından küçük çocuklarda yüksek ateş, sayıklama ve sıvı kaybına neden olabilirken, nöbet geçirme riskini de artırabilir. Nöbet geçirilirse acil sağlık hizmetleri aranıp yardım alınmalıdır. Yardım gelene kadar boyun bölgesinden aşağısı gerekirse ılık su ile yıkanabilir.

Ateş en sık olarak iltihabi hastalıklarda görülür. Tifo, sıtma, kulak burun boğaz iltihapları, menenjit, verem, idrar yolu iltihabı, apandisit, apseler, deri iltihapları gibi hastalıklar ateşin en sık nedenleridir.

Kanser, bazı romatizma türleri, sıvı kaybı, SLE gibi sistemik hastalıklar guatr gibi hastalıklarda ateş yükselir.

DİYET DEĞİŞİKLİKLERİ

Bol sıvı içilmelidir. Terleme ve nefes ile sıvı kaybının belirgin artması nedeni ile normal günlük ihtiyaçtan fazlası gerekmektedir. Ağız kuruluğu en basit susuzluk bulgusudur. Sıvı alımı arttırılmalıdır. Bu konuda doktordan bilgi alınabilir.

Gıdaların iyice yıkanması, temiz olduğundan emin olunmayan gıdaların tüketilmemesi, rastgele yerlerden özellikle çiğ gıda yenilmemesi, sterilize edilmemiş süt ürünlerinin tüketilmemesi gereklidir.

Önerilen bitkisel içerikli takviyeler:

Papatya, biberiye, kekik veya okaliptus, civanperçemi, şerbetçiotu, kantaron, söğüt kabuğu ve nane ile hazırlanacak çaylardan yararlanılır. Limon ile hazırlanan içecekten de serinletici amaçlı yararlanılır. Ayrıca uçucu yağlar ile masaj ve kompres uygulamaları da ateş düşürücü olarak etkilidir.

Söğüt kabuğu: Ateş düşürücü ve romatizmal ağrıları giderici amaçlı yararlanılır. 5-10 gram drop, 200 ml su içinde hafif ateşte 30 dakika kaynatılır. Süzülüp, günde 2-3 kez 1 çay fincanı içilir.

İğde çiçeği ve yaprakları: 3-5 gram drop 1 çay fincanı kaynamış su içine eklenir. Ağzı kapalı olarak 5-10 dakika demlenip süzülür. İdrar artırıcı ve ateş düşürücü etkileri nedeniyle kullanılır.

Şerbetçiotu: 1-2 gram bitki 150 ml kaynamış su içinde 5-10 dakika demlenip süzülür. Günde 2-3 çay fincanı içilir.

Kantaron: 1-2 gram çiçekli toprak üst kısımları, 1 çay fincanı kaynamış su içinde ağzı kapalı olarak 5 dakika demlenip süzülür. Taze hazırlanmalıdır. Günde 3 kez 1 çay fincanı yemeklerden yarım saat önce içilir.

Nane: 1-2 çay kaşığı nane kurusu 250 ml kaynar su içine eklenir. Ağzı kapalı olarak 5 dakika demlenip süzülür. Günde 3 kez 1 çay fincanı içilir. 5-10 damla nane uçucu yağı 25 ml badem yağı ile seyreltilir. Baş ağrısı ve ateş yükselmelerinde masaj yoluyla uygulama yapılır.

39 derecenin üzerindeki ateş için öneri: 3 tatlı kaşığı nane, 1 litre kaynamış su içine eklenip karıştırılır. 5 dakika demlenip süzülür. Süzüntüye 3-5 damla nane uçucu yağı ve 3-4 litre daha oda sıcaklığında su eklenir.

Kollar ve bacaklar bir lif ya da bez yardımıyla hazırlanan su ile silinir. Nane, içinde bulunan mentol nedeniyle vücutta serinlik hissi oluşturur. Vücut sıcaklığı artınca hazırlanan su ile kollar ve bacaklar tekrar silinir.

Gül: Gül petalleri ile karanlıkta gözler üzerine kompres yapılır.

Civanperçemi:100 gram civanperçemi çiçekli dal uçları 20-25 litre banyo suyuna eklenir. Suyun sıcaklığından daha düşük olmalıdır. Banyoda kalma süresi 10-20 dakikadır.

Fesleğen, papatya, bergamot, lavanta, melisa, okaliptus, biberiye, çay ağacı, servi ve ardıç uçucu yağları ile aromatik banyo da önerilir.

Küvetteki suyun sıcaklığı vücut sıcaklığından 1-2 derece daha düşük olmalıdır.

Masaj olarak uygulama yapılacak ise uçucu yağlardan bir tanesi seçilir. 5 damla uçucu yağ 5 ml buğday yağı ile karıştırılır.

Hazırlanan yağ ile ense, el ve ayaklar parmak uçlarına masaj yapılır.

Sağlıkla kalın, Allah’a emanet olun.

Kaynak: Prof. Dr. Canfeza Sezgin-Tam Şifa

 

Bu yazı 2296 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Keçiboynuzu tozu faydaları nelerdir? Neye iyi gelir?
» Sığır Kuyruğu Otu
» ARDIÇ YAĞI
» Nöbet Şekeri
» Öğütülmüş üzüm çekirdeğinin faydaları saymakla bitmiyor
» Üzerlik tohumunun faydaları
» KEREVİZ (APIUM GRAVEOLENS) BİTKİSİ
» DEFNE TOHUMUNUN MÜTHİŞ FAYDALARI
» BAL-TARÇIN KARIŞIMINDAN GELEN ŞİFA
» KENEVİR TOHUMUNUN FAYDALARI
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter