21 Nisan 2021 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Mümin DERE
LÜLEBURGAZ TİCARET VE SANAYİ ODASI BİNA İNŞAATI HIZLA İLERLİYOR
Yazı Tarihi: 17 Şubat 2020 Pazartesi 07:51

Değerli okuyucularım; zaman zaman bu köşemde ve yayımlanmış kitaplarımda 13 yıl hizmet vererek emeklisi bulunduğum Lüleburgaz TSO hakkındaki kişisel düşüncelerimi sizlerle paylaşmaktayım.

Bu bağlamda Görünüm Gazetesi’nde ve “Mümin DERE- Bir Öğretmenin Yaşam Öyküsü” adlı kitabımda bu güne kadar iki makalem yayımlanmış idi. Bunlardan ikincisi aşağıdadır.

 Aradan yıllar geçtikçe araya ekonomik faktörler, nüfus artışları, değişen dünya dengeleri ile Lüleburgaz TSO’da şüphesiz kendisini yenilemede ve çağa ayak uydurmada alışılmışlıklarin dışında yeni projelerle, zamanın teknolojilerle insanımıza hizmet etmenin yollarını bulma çabasında olmaları tabiidir.

 Bu bağlamda TSO Yönetim Kurulu Başkanı İlhami Cebelli’nin Başkanlığında Yönetim Kurulu ve Meclis üyelerinin aldığı tarihi karar ile bu yaz eski binanın yıkılmasına ve yerine zamanın şartlarına uygun yeni bir binanın yapılmasına karar verilmiştir. Yeni bina inşaatı da bütün hızı ile devam etmektedir.

  Bu binanın yapımı için tarihi kararı almış Meclis ve Yönetim Kurulu üyelerinin isimlerini bu yazımda kayda geçmek istiyorum. Aldıkları bu tarihi kararlarından dolayı Yönetim Kurulu Başkanı Sayın İlhami Cebelli’nin şahsında Yönetim kurulu üyelerini, Meclis Başkan Sayın Aytaç Aksoy ve üyelerini en kalbi duygularımla kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.

Meclis Başkanı. Aytaç Aksoy,                                                                                     

 Meclis Bşk. Yrd.: Bayram Gümüştekin                                                                  

Meclis Bşk. Yrd.:İsmail İşbaşaran                                                                                   

Yönetim Kurulu Baş.: İlhami Cebelli                                                                          

 Y. Kurulu Başkan Yrd.: Siyami Arslan                                                                                    

 Y. Kurulu Bşk. Yrd.:Ufuk Keskin                                                                                 

 Y. Kurulu Bşk Yrd.: Ömer Şamil Beşer                                                                        

 Üye: Ali Ahmet Büyükböce, Selçuk Bayraktar, Şevket Muntaş, Fahri Cömert, Aziz Vurucu-

Meclis Üyeleri: Turgut Durmaz, Eren Kuru, Erdem Güre, Selahattin Karabaş, Sinan Demir, Cengiz Arda, Fahri Özkan, Ahmet Yıldıray Sayar, Hasan Gülten, Ahmet Girgin, Tansel Dibek, Halit Koral Çalışır, İbrahim Eren, Bülent Uzunca, Zafer Girgin, Ercan Daloğlu, Mehmet Gül, Evren Anıl Tuna, Remzi Şimşek

                                                 ***

HAYALİMDEKİ L.B. TİCARET VE SANAYİ ODASI (II)

Lüleburgaz Ticaret ve Sanayi Odası 1932 yılında kurulmuştur. Günün imkân ve teknolojisi ile yığma tuğlayla yapılmış hizmet binasıyla bu güne kadar üyelerine ve ülkemiz insanına seçilmiş yönetim kadroları ve personeliyle beraber cansiperane hizmet vermektedir.

Bu süre zarfında kendi ihtiyacı olan hizmet binasının yenilenmesi veya personelinin altına ihtiyacı olan sandalyeye ve masaya para vermeye cimri davranan odamız Lüleburgaz’ın her türlü kamu yararına olacak ihtiyaçlarına, okullaşmalarda, kamu devlet dairelerinin kuruluşunda ilk harcın atılması ile ilgili her türlü yardımlarını yasalarına uygun olarak yapmıştır. İyi de olmuştur. Odamızın bu yapıcı, yaratıcı ve girişken özelliklerini lokomotif görevi üstlenerek Lüleburgaz’ımızın fakülteleşmesi konusunda da sürdürmesi en kalbi dileğimiz.

Ancak elbise artık dar gelmeye başlamıştır. İlçemiz ticarette, sanayide büyümekte fabrikalar çoğalmakta, organize sanayi bölgemiz dallanıp budaklanmaktadır. Oda meclis üyesi adedi, meslek komiteleri üyeleri adedi ve yönetim kurulu üyeleri adetleri arttığı gibi Oda’ya kayıtlı üye adedi neredeyse eskisine nazaran iki misline çıkmış bulunmaktadır. Oda personel adedi de iş yoğunluğu paralelinde artmaktadır.

Odamız hizmet binası çevremiz oda ve borsaların binalarının yanında çok sönük kalmaktadır. Odanın bünyesinde bulunan organların bu binaya sığmadığını yönetim ve meclis üyeleri dahil bütün herkes görmekte ve ifade etmektedirler. Bunlara çare için yapılan restorasyon ve dekorasyon çalışmaları bir seçim dönemine yönelik olarak hoşa gitse de netice değişmemektedir. Kısa, orta ve uzun vade gelecekteki ihtiyaçlara çare değil.

 ÇÖZÜM:

Hizmet binasının yıkılarak, yerine:

1- Depo olarak kullanılmak üzere bodrumu olan,

2- Çekme katlı genişletilmiş, duvarların tamamen kaldırıldığı, en az 6 kişilik asansörü olan bir zemin kat,

3-  Diğer katlarda da duvarların olmadığı toplantı ve hizmet bölümleri,

4- Belediyenin verdiği kadar kat ruhsatıyla çalışma şartlarının daha genişlediği ve sağlıklı ve pratik hale getirilmiş bir hizmet binasının artık zamanı geldi. Vizyon ve misyon sahibi bir yönetim bunun zaruretine inanarak illâ ki karar verecektir. Böyle bir karar her zaman,  herkesçe desteklenir. 30, 50, 100 yıl sonrasının ihtiyaçlarını daha şimdiden düşünmek mecburiyeti var. Böyle bir proje TOBB’nce de desteklenir, katkı da yapabilirler. Lüleburgaz S.S. Esnaf Kefalet Kooperatifi bunu başarabildi ise, L.B. Ticaret ve Sanayi Odası daha çok başarabilir. Bu bina 80 yıl insanımıza hizmet etti. Bir 80 yıl daha hizmet edemez. Fizik kuralları, doğa kanunları ve İlçenin gelişme hızı buna imkân vermez.

5- Lüleburgaz Kongre Meydanı Ata İş Merkezi’nde Lüleburgaz Ticaret ve Sanayi Odası adına iş yerinin satın alınmasına sevindik.

6- 2016 yılında hizmete giren Lüleburgaz yeni Hükümet binasının çaprazındaki 8 dönüm arazinin Lüleburgaz Ticaret ve Sanayi Odasınca satın alınmış olup Lüleburgaz Ticaret ve Sanayi Odası; uzun vadede burada kendisine yakışanı planlayabilecek inşallah.

7- Kızım üniversitede öğrenci iken İstanbul Sanayi Odası Meslek Komiteleri bölümünde merhum Sakıp Sabancı’nın da iştirak ettiği toplantılara iştirak etmiş, burada 8 ay çalışmıştır.

Odamızdan eleman görevlendirerek, İstanbul Sanayi Odası’nda ve İstanbul Ticaret Odası’nda gerekirse 3- 6 ay geçici görevlendirme çarelerinin araştırılması, bilgi görgü ve tecrübelerinin arttırılmaları konusunda cimri davranılmaması, insanımıza aynı elemanlarla oda kuruluş kanunu amaçları doğrultusunda daha uzmanlaşmış olarak hizmet vermeleri sağlanabilir. ***

Değerli okuyucularımız sizlere bir müjdem var. Fotoğrafta da görüleceği şekilde yukarıda sözünü ettiğimiz Lüleburgaz Ticaret ve Sanayi Odası hizmet binası 2019 yaz sezonu itibariyle ihaleye verildi, hizmet binası yıkım çalışmalarıyla yapımına başlandı. Ülkemiz için hayırlı olsun inşallah. LTSO Yönetim Kurulu Başkanı Sayın İlhami Cebelli’nin şahsında Oda Yönetim Kurulu, Meclis Başkanı ve üyelerini kutluyor, görevlerinde başarılar diliyorum.

 

Bu yazı 7477 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Lüleburgazlı sanayici, tüccar, esnaf hemşerilerim
» HAYALİMDEKİ LÜLEBURGAZ TİCARET VE SANAYİ ODASI (III)
» LÜLEBURGAZ TİCARET VE SANAYİ ODASI BİNA İNŞAATI HIZLA İLERLİYOR
» Sevdamız olan Lüleburgaz için isteklerimiz var
» EĞİTİMCİ, ARAŞTIRMACI, YAZAR NEDİM MENEKŞE
» Eğitimci, Araştırmacı Yazar M. Sami Arı'ya Saygı Gecesi Yapıldı
» Sayın Valimizin,
» SAYIN VALİMİZİN, SAYIN KAYMAKAMIMIZIN, SAYIN BELEDİYE BAŞKANIMIZIN SAYIN L.B. YENİ SANAYİ SİTESİ YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZIN DİKKATİNE
» 105 YAŞINDAKİ AİLEMİZİN TEMEL DİREĞİ ANACIĞIMIZI KAYBETTİK
» LÜLEBURGAZ’A BİR FAKÜLTE DAHA AÇILMALIDIR
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter