21 Nisan 2021 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Vicdan ALADAĞ
“YERKÜREYE SAYGI GÖNÜLLÜLERİ” İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İLE MÜCADELEDE TOPLUMA ÖNCÜLÜK EDECEK
Yazı Tarihi: 24 Şubat 2020 Pazartesi 07:19

Sompo Sigorta, iklim krizi konusunda toplumsal ve bireysel farkındalık yaratma hedefiyle geçen yıl başlattığı “Yerküreye Saygı” projesinde yeni bir döneme giriyor. Proje kapsamında  3 yıllık iş birliğine imza attığı TEMA Vakfı, 2020 yılında 30 ilde 12 bin 500 çocuğa ulaşmak üzere, Millî Eğitim Bakanlığı iş birliği ile ‘İklimi Koru’ eğitimlerine başladı. Yerküreye Saygı projesi kapsamında yapılan saha aktiviteleri ve online faaliyetler ile bugüne kadar yaklaşık 32 milyon kişiye ulaşılan proje, şimdi de gönüllü katılımına açılıyor. İklim gönüllülüğü konusunda topluma öncülük etmeyi amaçlayan Sompo Sigorta, “Yerküreye Saygı Gönüllüleri” hareketi ile yeni dönemde gönüllüleriyle birlikte birçok çalışma yürütecek. Yerküreye Saygı Gönüllüsü olmak isteyen herkes, Mart ayı içerisinde yerkureyesaygi.org adresi üzerinden gönüllü başvurusunda bulunabilecek.

İklim krizi konusunu bütünüyle sahiplenen Sompo Sigorta, hem toplumsal hem de bireysel farkındalık ve bilinç yaratmak amacıyla geçen yıl başlattığı “Yerküreye Saygı” projesi kapsamında, TEMA Vakfı ve Millî Eğitim Bakanlığı işbirliği ile hayata geçirdiği "İklimi Koru” eğitimlerine ek olarak, “Yerküreye Saygı Gönüllüleri” adlı geniş bir gönüllülük hareketi başlatıyor. Projenin ilk yıl değerlendirmesi, “İklimi Koru” eğitimleri ve iklim gönüllülüğü üzerine yeni bir açılım yaratacak olan “Yerküreye Saygı Gönüllüleri” ile ilgili bilgiler, 19 Ocak Çarşamba günü gerçekleştirilen toplantıda paylaşıldı.

Yerküreye Saygı projesinin başlangıcından bu yana geçen 1 yıl içerisinde, küresel ısınma ve iklim krizi konularında farkındalık yaratmak üzere son derece önemli çalışmalar gerçekleştirilmiştir. TEMA Vakfı ve Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğinde programlanan eğitim projesine bu eğitim öğretim döneminde başlanılmıştır. Diğer yandan, bireysel hayatta yapılacak küçük davranış değişiklikleri sayesinde nasıl tasarruf edileceğinin ve küresel iklim değişikliğinin etkilerinin nasıl azaltılabileceğinin anlatıldığı video serileri projenin web sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden yayınlandı. Projeye özel olarak hazırlanan ve iklim değişikliğinin dünyaya verdiği zararları konu alan klibi ile ön plana çıkan ‘Sensin, Benim, Biziz Dünyanın Sigortası’ adlı rap şarkısı ile geniş bir genç kitleye ulaşıldı. Sosyal medya üzerinden yaptığımız farkındalık çalışmaları ile 32 milyonluk bir erişim ve 34 milyonluk izlenme sayısı elde edildi. Proje çatısı altında bu çalışmaları yürütürken, küresel iklim değişikliğinin yol açtığı hasarları da koruma altına alan Türkiye’nin ilk ‘İklim Sigortası’nı da Sompo Sigorta olarak hizmete sunuldu.

2020 yılı ile birlikte artık 10 yıllık kritik bir dönemeçteyiz. Tüm insanlığı tehdit eden bu problem karşısında elbette hükümetler, özel şirketler ve sivil toplum dünyasının tüm dünyada kararlı inisiyatifler üstlenerek bu alanda hızla aksiyona geçmeleri gerekiyor. Ancak TEMA Vakfı ve Sompo Sigorta olarak bizler, bireylere de hala önemli görevler düştüğüne inanıyoruz, çözümün bireysel aksiyonlardan bağımsız olarak değerlendirilemeyeceğine inanıyoruz. Çünkü iklim değişikliği riskini, bu bireysel ‘bir şey yapmama’ hali nedeniyle, müdahalede geç kalınan bir kriz haline bireyler olarak bizler getirdik. Bu nedenle birey olarak hiçbir şey yapmamanın da iklim krizi ile mücadele önündeki en büyük engellerden olduğunu görüyoruz. Ben mi kurtaracağım koca dünyayı” demeyip; hemen, şimdi harekete geçecek herkesi yanımızda görmek istiyoruz.

Bu bakış açısıyla iklim değişikliğinde herkesi çözümün bir parçası haline getirmek adına “Yerküreye Saygı Gönüllüleri” hareketini projenin yeni döneminde hayata geçirmekten büyük bir mutluluk duyuyoruz. Konuyu global hedeflerden eyleme taşımak için “yerküreye saygı” bakış açısıyla topluma liderlik edecek gönüllülerle iklim gönüllüğünde yeni bir açılım yaratmak istiyoruz. Aynı zamanda projemizde gönüllü olarak yer alan bireyleri daha sonra bu alanda faaliyet gösteren sivil toplum dünyasının da bir parçası haline getirmeyi amaçlıyoruz. Yerküreye Saygı Gönüllüleri ile iklim konusundaki ihtiyaç alanlarında birçok farklı saha aktiviteleri gerçekleştireceğiz. Gönüllülere yönelik eğitimler vereceğiz ve aktif gönüllülerimize özel fırsatlar ile ödüller sunacağız. Tüm çalışanlarımız bu gönüllü hareket içerisinde yer alacak. Yerküreye Saygı Gönüllüsü olmak isteyen herkes, 1 Mart 2020 tarihi itibariyle, yerkureyesaygi.org adresi üzerinden gönüllü başvurusunda bulunabilir. Ayrıca TEMA Vakfı ve Millî Eğitim Bakanlığı ile iş birliğinde hayata geçirilen eğitim projemiz devam etmektedir. Çocukların yanı sıra çalışanlarımıza yönelik de eğitimler vererek; Türkiye’nin farklı illerinde halkımıza yönelik söyleşiler, tanıtım çalışmaları ve belgesel gösterimleri ile farkındalık yaratmaya devam edeceğiz.”

İklim krizi bugünümüzü ve yarınımızı tehdit eden en önemli sorunlardan biridir. TEMA Vakfı olarak; geleceğimizi tehlikeye sokan iklim krizine karşı Millî Eğitim Bakanlığı ile birlikte bu projeyi hayata geçirdiğimiz için oldukça mutluyuz. Bizim için toprağı korumak, iklimi korumaktır. Şimdiye kadar bu anlayıştan hareketle birçok farklı ilde çeşitli etkinlikler düzenledik, düzenlemeye de devam ediyoruz. ‘Yerküreye Saygı’ projesi kapsamında geliştirdiğimiz eğitim programıyla da çocukların iklime bağlı olarak kendi yaşamlarında ve doğada gerçekleşen değişimleri fark etmelerini; aynı zamanda bu değişimlerin yine kendi yaşamlarından yola çıkarak nedenlerini ve sonuçlarını tartışmaları, gözlemlemeleri ve çözüm önerileri üzerine düşünmelerini istiyoruz. Projenin kapsamını genişleterek çok daha fazla çocuğa dokunmak istiyoruz. İlkokullarda 7.500 çocuğa ulaşmak üzere başlattığımız eğitim programımızı gelecek eğitim öğretim yılında ortaokul ve lise düzeyi okullara da yaygınlaştırarak 30 ilde 5.000 öğrenciye daha ulaşmayı planlıyoruz. Böylelikle toplam 12 bin 500 çocukta ve proje sonunda ise yaklaşık 31 bin kişide iklim değişikliği konusunda farkındalık sağlamayı hedefliyoruz. Geçen yıl başladığımız ve 20 ilde yaklaşık 2.000 genç ve yetişkine ulaştığımız belgesel gösterimleri ve iklim söyleşilerini bu yıl yaygınlaştırarak 30 ilde uygulayacağız. Ayrıca bu illerde iklim değişikliği konusunda farkındalık yaratmak üzere saha çalışmaları da gerçekleştireceğiz. Sahada gerçekleştirilecek bu farkındalık etkinlikleriyle bu yıl en az 3.000 kişiye ulaşmayı hedefliyoruz.

 

Bu yazı 1950 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Hayat çizgimiz: Orman ve Su
» TEMA Vakfı’nın tüm öğretmenlere açık eğitim portalı yayında!
» Bu termik santraller çalışamayacak
» Hayrettin Karaca anısına anlamlı proje
» Coğrafyamızı yakından ilgilendiren rapor artık Türkçe!
» Yaşamın temel kaynakları: Toprak ve Su
» Madde 6’ya Hayır!
» Maden ihaleleri  tehdit ediyor
» Türkiye’de yanan orman alanlarının %98’i insan kaynaklı
» Yaşamak için Yaşatmak Zorundayız
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter