07 Nisan 2020 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Necati KAYHAN
BABAM SEYREDİYOR (1)
Yazı Tarihi: 25 Şubat 2020 Salı 07:52

Orta okulda okuyan ve kısa bir süre önce annesini kaybeden genç, babasıyla birlikte yaşıyordu. Babasıyla aralarında çok güzel bir dostluk vardı. Genç, okulun futbol takımındaydı. Takımdaydı ama ufak tefek yapısı ve tecrübesizliği nedeniyle hocası ona bir türlü maçlarda görev vermiyordu. Bu yüzden her maçta yedek kulübesinde oturuyordu. Buna rağmen babası hiçbir maçı kaçırmaz ve hep ayağa kalkıp tezahürat yapardı.

Liseye girdiğinde sınıfın yine en sıska öğrencisiydi gencimiz. Fakat babası onu hep futbol oynamaya teşvik etti. Bununla birlikte eğer istemezse oynamayabileceğini de belirtti. Delikanlı futbolu seviyordu ve takımda kalmaya karar verdi. Her idmanda elinden geleni yapıyor ve takımında as oyuncusu olmak için çok çalışıyordu. Bütün lise hayatı boyunca hiçbir idmanı ve maçı kaçırmadı Ama sürekli yedek kulübesinde oturmaktan kurtulamadı. İnançlı babası ise her zamanki gibi tribünlerde yerini alıyor ve oğlunu destekleyici tezahüratlarda bulunmaya devam ediyordu.

Genç, üniversiteye başladığında futbol onun için önemini kaybetmeye yüz tuttu. Ama yine de elinden geleni yaptı. Herkes onun okul takımına giremeyeceğinden emin olsa da bunu başardı. Takımın antrenörü onu listeye dahil ettiğini, çünkü her idmana yüreğini koyduğunu ve takımın diğer üyelerini de şevke getirdiğini itiraf etti. Takıma girebildiği haberi onu o denli heyecanlandırmış ve sevindirmiş ki soluğu en yakın telefon kulübesinde aldı ve babasına müjdeyi verdi. Onun bu mutluluğunu paylaşan babası kendisine maçların sezonluk biletlerini göndermesini istedi.

Üniversitedeki 4 yıl boyunca hiçbir idmanı kaçırmayan genç, ne yazık ki hiçbir maçta oynayamadı. Futbol sezonunun sonlarına doğru büyük bir eleme maçının idmanı için sahaya çıkmaya hazırlanan gencin yanına, elinde bir telgrafla antrenörü geldi. Delikanlı telgrafı okuyunca ölüm sessizliğine büründü. Güçlükle yutkunarak, hocasına şunu söyleyebildi:

“Bu sabah babam ölmüş. İzninizle bugünkü idmana gelmesem?” Hocası kolunu şevkatle omzuna doladı ve: “Bu hafta dinlen evlat” dedi. “Cumartesi günkü maça gelmeyi de aklından geçirme”

Cumartesi geldi çattı ama okul takımının durumu hiç de iyi değildi. Maçın sonlarına doğru bir kişi soyunma odasına sessizce girdi, formasını ve ayakkabılarını giyip, sahanın kenarına çıktı. Babası ölen ufaklıktı bu. Antrenör ve oyuncular azimli arkadaşlarını bu kadar sürede tekrar aralarında görmekten son derece şaşırmışlardı.

Hocasının yanına giden genç:

---Devamı yarın--- Bakalım genç hocasına ne dedi.

ÇOBAN

Hz. Musa çobanlık yaptığı günlerin birinde sürüden ayrılan küçük bir kuzunun peşine düştü. Kuzu kaçıyor, Musa kovalıyordu. Bu saatlerce bu şekilde devam etti.

Sonunda yorulan kuzu bir ağacın altında nefes nefese solumaya başladı. Musa kuzunun yanına gitti. Onun boynuna sarılarak şöyle seslendi:

“Ey mübarek hayvan. Tamam bana acımadın, ama kendine de mi hiç acımadın. Baksana şu haline, incecik bacakların yorgunluktan titriyor.”

DİYOJEN

Diyojen’e sorarlar:

- Üstat, bir adamın zekasını nasıl anlarsın?

Diyojen de: “Konuşmasına bakarım” der.

Tekrar sorarlar: “Peki hiç konuşmazsa?”

Üstat cevap verir: “Henüz o kadar akıllısına hiç rastlamadım”

KÖYLÜ MİLLETİN EFENDİSİDİR!

Mekanı Cennet Kanuni Sultan Süleyman (1494-1566), günlerden bir gün yakınları ile sohbet etmekteydi. Bir ara etrafındakilere sordu: “Deyin bakalım, bu milletin efendisi kimdir?”

Onlar hemen cevap verdiler, “Elbette, padişahımız hazretleri!” Sultan Süleyman, “Hayır” dedi. “Bu milletin efendisi köylülerdir. Tarım ile, hayvancılık ile, rahatı terk eden ve ürettikleri ile bizi büzzillah doyuran köylülerdir efendi olan.”

Bu yazı 495 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» ÜÇ KİŞİ
» EVDE OTURUN
» BİZE YENİ ROBİN HOOD’LAR LAZIM
» BÜYÜKDERE’DE İKİ BİN YILLIK BİR ÇINAR VARDI (4)
» BÜYÜKDERE’DE İKİ BİN YILLIK BİR ÇINAR VARDI(3)
» BÜYÜKDERE’DE İKİ BİN YILLIK BİR ÇINAR VARDI (2)
» BÜYÜKDERE’DE İKİ BİN YILLIK BİR ÇINAR VARDI (1)
» AŞK LAYIK OLANDA KALMALI (3)
» AŞK LAYIK OLANDA KALMALI (2)
» AŞK LAYIK OLANDA KALMALI (1)
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter