26 Ekim 2020 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Gizem COŞKUN SÜMER
Tarihe Yön Veren Kadınlar: Lady Godiva
Yazı Tarihi: 06 Mart 2020 Cuma 07:39

Lady Godiva on yedi yaşınayken kendisinden yaşça çok büyük olan Mercia kontu Leofric ile evlenir. Evlilikleri normalde düzgün gidiyorken, kontun Coventry halkından istediği yüklü vergiler sebebi ile çiftin arası açılır. Lady Godiva kocasına yaptığı haksızlıktan dönmesi için sürekli baskı uygulamaktadır. 11. Yüzyılda İngiltere Coventry’de halka çok ağır vergi sistemi uygulanmaktaydı ve Lady Godiva kont eşini bu vergileri indirmesi için ikna etmeye çalışmaktaydı. Ancak zamanın toplum kurallarını da göz önünde bulundurursak, bir kadın olarak Lady kocasına karşı asla sonuç elde edemez.

Kont eşinin bu konuşmalarından o kadar bunalır ki eşine “asla kabul edemeyeceğini düşündüğü” bir teklifte bulunur. Lady Godiva, at üstünde, çıplak olarak ve de sadece saçlarına sarınarak Coventry sokaklarını boydan boya geçer ise vergileri indirecektir. Eşinin bunu yapamayacağını düşündüğü için bu sayede Lady’nin ona yaptığı baskılardan ve konuşmalardan kurtulacağını düşünür. Çünkü Lady Godiva dindar ve muhafazakâr biridir ve adam eşinin tanrının hediyesi olan vücudunu asla sergileyemeyeceğinden emindir. Fakat kontun fikirlerinin aksine Lady Godiva bu teklifi kabul eder. 

O an geldiğinde, Lady Godiva atının üzerinde vakur ve kendinden emin olarak sokaklardan geçişini yapar. Bu durumu öğrenen halk dükkanlarını kapatır, evlerine girer. Lady’nin onuruna kimse sokağa adımını atmaz, hiçbiri penceresini aralamaz. Godiva’nın bu cesur davranışı karşısında ona duydukları derin saygıyı gözlerini kapatarak gösterirler. Kadın, atın üstünde upuzun kızıl saçlarını salarak bütün şehri dolaşır. Halk gözlerini kapatır. Kont yenilgiyi kabul eder, Godiva galip gelmiştir: halktan istenen tüm vergiler kaldırılır.

Lady Godiva, 11. Yüzyıl İngiltere’sinde bir efsaneye dönüşmüştür ve asırlardır cesareti, kararlılığı, saflığı, tutkusu ve güzelliği ile ressamlara, şairlere, hatta Freud’a bile ilham kaynağı olmuştur.

Bir kadının inandığı tüm değerlere ters gelse bile halkı için verdiğini onurlu mücadele ve onun yaptığı fedakarlığa karşı halkın verdiği vakur cevap. Bir o zamanki topluma bakın bir de şimdiki, sizce de bu noktalara gelmiş olmak üzücü değil mi? Şimdi olsa neler olurdu düşünsenize? Bir Lady’ye, bir hanımefendiye yakışır mı halk için çırılçıplak sokaklarda gezmek? Kendi namusundan önemli mi halkın vergileri? Peki ya şimdiki halk, sokaktan çıplak bir kadın geçse ne yapar? Ya Lady’nin kocası kont olacak o herife ne demeli? Adam dediğin karısını çırılçıplak sokağa salar mı? Nasıl bir erkek buna izin verir?

Cevap verelim: Halkına güvenen yüce gönüllü bir kadınla, sözünün arkasında her ne olursa olsun durma cesareti gösteren bir erkeğin hikayesidir bu. Ne çıplaklık ne de erkeklik bu hikâyenin konusudur, burada sözünü ettiğimiz “kutsal sayılan bir ülkü için, insanlık için yapılan fedakarlıktır”. Lady Godiva hem sadakatin hem başkaldırının hem tutkunun hem de şefkatin hikâyesidir. 

Demek istediğim biz kadınların ne kadar değerli olduğu, ince ruhluluğun bir güçsüzlük alâmeti olmadığıdır. Bizler toprak ana, doğa ana, savaş tanrıçası Athena’yız. Biz halkı için fedakarlıkta bulunan Lady Godiva’yız. Yaralandığı yerden güçlenenleriz. Bir daha çiçek açamayacak olsak bile dimdik duran bir gövdemiz olacak hep ve asla solduramayacaksınız, asla.

Kadınlar günümüz kutlu olsun…


Tablo: John Collier, 1897

 

Bu yazı 1212 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Mesele İletişim Değil, Mesele Şiddetsiz İletişim
» Hoşça kal Sevgili Ruth, Teşekkür ederiz değerli RBG
» Doğanın Ruhu, İnsanın Ruhu
» KENDİMİZE DE MEYDAN OKUYOR MUYUZ SEVGİLİ KADINLAR?
» İstanbul Sözleşmesi Yaşatır!
» Hoşçakal Pınar Gültekin
» Hatırlatmak isterim…
» Tarihe Yön Veren Kadınlar: Agnodice
» 3 ulus, 4 cinayet, 1 sebep: İnsan Zulmü
» Gündöndü değil “Günöldü”
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter