07 Nisan 2020 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Necati KAYHAN
YÜZ KARASI
Yazı Tarihi: 10 Mart 2020 Salı 07:29

Birinci Dünya savaşı (1914-1918) yıllarıydı. Memleketin genelinde büyük sıkıntılar çekiliyordu. Açlık ve kıtlık kapıya dayanmıştı. Halk yarı aç, yarı tok, süpürge tohumu yiyordu. Çok sert cezalara rağmen yolsuzluklar, bu karışık zamanlarda alıp başını gitmişti. Namuslu insanlar aç iken, namussuz fırsatçılar fırsatın canını çıkarmaktaydı.

Devrin Sadrazamı Talat Paşa’ydı. (1874-1921). Talat Paşa’nın kalabalık bir ailesi vardı. Ve o günlerde, Sadrazam’ın sofrasına arpa, süpürge tohumu, nohut gibi şeylerden mamul  bir ekmek konuyordu. Aile efradı, aylardır beyaz ekmeği görmemişti. Beyaz ve yumuşak ekmek üretiliyorsa da sadece hastanelere veriliyordu. Tabii bir de fırsatçı zenginlerin sofralarında bulunuyordu beyaz ekmek. Tıpkı İkinci Dünya Savaşı’nda (1939 - 1945) olduğu gibi.

İşte o günlerden birinde erzak işleriyle vazifeli İsmail Hakkı Paşa, hastane için üretilen beyaz ekmeklerden bir kucak kadarını Sadrazam Talat Paşa’nın evine göndertti. Ev halkı, kaç zamandır hasretini çektiği beyaz ekmeği görünce çok sevindi. Paşa’ya sürpriz olsun diyerek söylemediler. Akşam yemeğinde herkes sofraya oturunca beyaz ekmekler dilimlenmiş olarak getirildi.

Osmanlı Devleti’nin Sadrazamı Talat Paşa hayretle sordu:

“Bu beyaz ekmekler nereden geldi?”

Neşe ile dediler:

“Böyle iken böyle oldu…”

Talat Paşa sofradaki ve mutfaktaki ekmekleri geride tek bir dilim bıraktırmadan toplattı ve bir paket yaptırdı. Evin erzak işlerine bakan kahyasını çağırarak:

“Yanlışlıkla bizim eve getirilen bu hastane ekmeklerini yeri neresi ise oraya götürünüz” diye emretti.

Sonra da olan biteni hayretle seyreden hanımına dönerek:

“Biliyor musun hanım” dedi. “Bu beyaz ekmeklerin içinde öyle bir madde var ki, yiyenin alnında simsiyah bir iz bırakır. O lekeler, halk süpürge tohumunu yerken, beyaz ekmekle ziftlenen vicdansızların alınlarında çıkar ve millet bu “yüz karası” denen lekeleri görür!”

HİÇ DEĞİŞMEMİŞSİN

Köyün hocası bir gün Temel’i caminin yakınlarında görünce hemen yanına gider.

“Temel, sana öldükten sonra ne olacağını anlatayım ister misin?” der.

Temel büyük bir merakla:

“Söyle hocam” der.

Hoca başlar anlatmaya:

“Şimdi sen öleceksin, biz seni toprağı kazıp gömeceğiz. Orada yalnız kalacaksın, etlerin çürüyecek ve üzerinde otlar çıkacak. Belki bizim ya da başka birinin ineği gelip senin üzerindeki otları yiyecek. Sonra da sindirip bir kenara yediklerini dışkılayacak. Ben gelip o pisliğe bakıp, “Ula temel neydin, şimdi ne oldun” diyeceğim.

Hiç bozuntuya vermeyen Temel:

“İster misin ben sana öldükten sonra ne olacağını anlatayım” der.

Hoca da;

“Anlat bakalım Temel” der.

“Hoca sen öleceksin ve tabii biz de seni gömeceğiz. Etlerin çürüyecek, ot olacak. Kimseye bırakmadan bizim inek gelip otlarını yiyecek. Karnı ağrıya ağrıya gidip bir kenara dışkılayacak. Sonra ben de ineğin pisliğine bakıp bakıp, “Vay hocam. Hiç değişmemişsin” diyeceğim.

GÖRÜNÜŞE ALDANMA

Bir gün Güzellik ve Çirkinlik bir deniz kıyısında karşılaştılar. “Hadi denize girelim” dediler ve giysilerini çıkarıp suda yüzdüler. Bir süre sonra Çirkinlik kıyıya dönüp Güzelliğin giysilerine büründü ve yoluna gitti. Güzellik de denizden çıktı ama kendi giysilerini bulamadı. Çıplak olmak utandırıyordu onu. Çaresiz, Çirkinliğin giysilerine büründü ve yoluna devam etti. O gün bugündür erkekler ve kadınlar onları birbirine karıştırır. Ancak içlerinden Güzelliğin yüzünü önceden görmüş kimileri vardır ki, giysilerine bakmaksızın tanırlar onu. Ve yine Çirkinliği tanıyan bazıları vardır ki Güzelliğin elbisesi onu gözlerinden gizleyemez.

KUŞTEPESPOR SON DAKİKADA BERABERE KALDI

Bu sene 2’nci Amatör Küme’ye yeni giren Pehlivanköy Kuştepe Köyü Spor Kulübü, liglere ilk defa girmesine rağmen birinci maçında Sinanlıspor’u 4-2 yenmeyi başardı. İkinci maçta ise Babaeskispor’un altyapısından oluşan Doğanspor ile Pazar günü saat 13.30’da Babaeski sentetik çimde yaptığı maçta 3-3 berabere kaldı. İlk yarı 2-0 Kuştepespor’un galibiyetiyle son buldu. İkinci yarıda idmanlara hiç çıkmayan, Pazar’dan pazara yaptığı maçlarda kadro toplayan Kuştepespor haftada 3 idman yapan Doğanspor’a karşı inanılmaz bir mücadele örneği verdi. Kuştepe köyü halkı ve yöneticileri futbola çok meraklı. 

Bu yazı 392 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» ÜÇ KİŞİ
» EVDE OTURUN
» BİZE YENİ ROBİN HOOD’LAR LAZIM
» BÜYÜKDERE’DE İKİ BİN YILLIK BİR ÇINAR VARDI (4)
» BÜYÜKDERE’DE İKİ BİN YILLIK BİR ÇINAR VARDI(3)
» BÜYÜKDERE’DE İKİ BİN YILLIK BİR ÇINAR VARDI (2)
» BÜYÜKDERE’DE İKİ BİN YILLIK BİR ÇINAR VARDI (1)
» AŞK LAYIK OLANDA KALMALI (3)
» AŞK LAYIK OLANDA KALMALI (2)
» AŞK LAYIK OLANDA KALMALI (1)
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter