30 Mart 2020 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
ERCAN KESAL
Yazı Tarihi: 10 Mart 2020 Salı 07:33

“Sığamadık yeryüzü sofrasına. Kibir denizinde boğulmuşuz da haberimiz yok. Değirmenimiz susmuş, unumuz bitmiş, fırınlarımız da kararmış, kalplerimiz gibi...” (Peri GazozuErcan Kesal)

Peri Gazozu; doktor, oyuncu, yönetmen ve yazar Ercan Kesal’ın otobiyografik özellikler taşıyan hikâyelerini barındıran kitabı. Geçmişe dönüp baktığımızda özlemle hatırladığımız, gelecekteki anılarımızı karşılaştırmak için hep referans aldığımız anılar, çocukluk hatıralarıdır. Yaşadığımız mutluluğu bile ‘çocuk gibi mutlu’ diye tarif etmez miyiz? Zorluklarla, yokluklarla geçse bile o anılar bizim için, daima en değerli, tatlı ekşi, unutulmayan bir melodi olarak kalır. Bazen hayatta "Neden böyle bir hayatım oldu? Neden benim başıma geldi böyle şeyler?" gibi serzenişlerde bulunmaktan alıkoyamayız kendimizi. Bu kendimizce yaptığımız bir isyan, belki de bir sessiz çığlıktır içten içe haykırdığımız.
Ama bir gün gelir ki öyle hayatlarla karşılaşırsın ve bu dediklerine kendin bile utanırsın. İşte tam da öyle bir durumla baş başa kaldığım bir kitaptı 'Peri Gazozu'.
Bir doktorun mesleği süresince karşılaştığı nice insanların hayatlarına yer verdiği, yer yer kendi çocukluk yıllarına dönüp geçmişini anlattığı bir tür anılarının derlemesi olan bir kitap. Peri Gazozu ismi ile pembe düşleri anlatıyormuş gibi bir çağrışım yapmıştı bana. Ama kitabın geneliyle okuyucuya sunduğu bu değil. Peri Gazozu tadı veren hikâyeler sadece çocukluğunu anlattığı anılardan bazılarında var. Diğer hikâyelerde, kendi kendini yetiştirmiş, zorluklarla hayatta kalmış, mesleki yükümlülükleri ile insan olmanın getirdiği acemilik arasında kalmış bir doktorun anıları var. Yaşadığı dönemde siyasi çatışmalara, aile içi trajedilere, kadının yaşadığı baskı ve sindirilmeye tanık olmuş Kesal. İçinden geldiği gibi herhangi bir zaman sıralaması yapmadan hatıralarını ve düşüncelerini yazmış. Yazdıklarını sadece okumamızı değil aynı zamanda görebilmemizi istediğini en başta belirtmiş. Bence okuyucuya kitabı izlettirmeyi çok iyi başarmış. Görsel yönü çok iyi bir kitaptı Peri Gazozu. Empati yapmayı bazen abartıp birkaç satır için ağlayabilen bir okuyucu olsam da, benden daha zor duyguların etkisine giren birini bile etkileyebileceğini düşünüyorum bu kitabın. Çünkü amacı okuyucu ağlatmak ya da güldürmek değil. Anılarının ona hissettirdiklerini ve anıların üstünden zaman geçince mantıkla bakıldığında aslında bu yaşananlara değip değmeyeceğini kendi içinde değerlendirmiş. Ben, okurken yaşanmışlıkların ağırlığını kalbimde hissettim.

Sizlerle bu eserden bazı alıntılarla Kesal’ın düşüncelerini paylaşmak istedim:

"Kelimelerin ruhu vardır.
Kelimeler, sadece harflerin bir araya gelmesiyle oluşan anlamın dışında bir şeydir. "Çiçek" sadece çiçek değildir mesela. Ya da "mektup". Yalnızca bir zarfın içindeki kâğıt mıdır, mektup?
“Fotoğraf" denilince niye içimiz titrer o zaman? Çünkü yalnızca bir fotoğraf değildir de ondan. Dedemden öğrendiğim, “insan olmak” kendin mutlu olduğun şeyleri yanındakilere de iletmektir. İnsan, kendinde olmasını istediği herhangi bir şeyi başkası için de aynı şiddette isteyebiliyorsa “insanım” diyebiliyor.”

"Ya, bir sarılsana bana n'olur” dedi.
Gittim ve sarıldım... Ağladığımı anlamasın diye bir yandan dişlerimle dilimi ısırırken, öte yandan kollarımın arasında, çaresizce, kendine bir yol arayan kaybolmuş ömrüme bakıyordum. Eren, uzun bir süre sustuktan sonra, kafasını kaldırarak yüzüme baktı.
Hocam, bu sarılma denen şey ne kadar önemliymiş meğer. Keşke çok daha önce birbirimize doğru düzgün, adam gibi sarılabilseydik. Biz kıymetini bilememişiz." 

 

Bu yazı 266 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» BUNLAR DA GEÇER
» DÜNYA TİYATROLAR GÜNÜ
» SU HAYATTIR
» FEDAKÂR
» SAĞLIĞIMIZIN KAHRAMANLARI  
» ÇEVRECİLİK BİLİNCİMİZ
» İNSAN KALABİLMEK  
» ERCAN KESAL
» 8 MART’IN ÖNEMİ
» EĞİTİM
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter