26 Ekim 2020 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Gizem COŞKUN SÜMER
Dünyanın Sonu
Yazı Tarihi: 11 Mart 2020 Çarşamba 07:38

Dünyanın sonuna dair tüm ihtimalleri hayal edelim. Bir göktaşı dünyaya çarpabilir ya da büyük bir volkanik patlama ile yok olabiliriz. Belki de sonumuzu bizim sebep olduğumuz bir şey getirir: Durdurulamayan orman yangınları, korkunç çevre felaketleri… Ancak araştırmalar gösteriyor ki, dünyanın sonunu getirebilecekler listesinde sürekli yer alan ve en büyük yüzdelik dilime sahip tekbir şey var: Salgın.

Salgın kontrolümüzden çıkan, tüm dünyayı saran, milyonlarca kişiyi öldüren ve uygarlıkları değiştiren bir hastalıktır. Daha önce birkaç kez yaşadık: 6. Yüzyılda Hıyarcıklı Vebayüzünden dünya nüfusunun yarısı öldü. 14. Yüzyılda Kara Veba Avrupa’nın yarısını sildi. 20. Yüzyılda, 1918 Grip Pandemisi, sadece iki yılda dünya nüfusunun neredeyse %5’ini yok etti. En son yüksek miktarda can alan salgınıatlatmamızın üzerinden 100 yıl geçti. Biz de insanlık olarak müthiş ilerlemeler kaydettik. Gelişmiş tesislerimiz, hastanelerimiz, ilaçlarımız, tedavilerimiz hatta Dünya Sağlık Örgütü’müz bile var (WHO). Fakat bu yeterli oldu mu? Maalesef, tam tersi bir durum söz konusu. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre bir salgının ortaya çıkma riski dünyada hiçbir zaman bu kadar yüksek olmamıştı, neden mi?

Uzmanlar bunun için basit bir hesaplama yapmışlar; her yıl gezegende bir yerde ortaya çıkan beş yeni hastalık olduğu tahmin edilmektedir. Her sene bu sayı artıyor, yani ortaya yeni çıkan hastalık sayısı arttıkça insanların da ölümle yüzleşme oranı artıyor. İşte bu “yeni” ortaya çıkan hastalıklardan birinin salgına dönüşmesi de kaçınılmaz. Yine bir bilgisayar salgın simülasyonuna göre bir salgın 6 ayda 33 milyon insanı öldürebilir. Yani, bir salgının öldüreceği insan sayısı geçmişteki savaşlardan fazla olabilir. Ebola, Domuz gribi, Deli Dana, Kuş gribi, HIV, SARS… Bu hastalıklar sebebi ile ölen insan sayısı çok fazla. Halen yaban hayatında henüz saptamadığımız 1,5 milyon civarı virüs mevcut. Bunların herhangi biri şu an insan nüfusuna karışıyor olabilir. Bu durumda, yukarıda yaşadığımız salgınlardan farklı olarak, Korona ile savaşmaya yeterince hazır mıyız?

Salgınlara genelde iki mikrop türü yol açar: Bakteriler ve virüsler. Virüslerin ilginç bir yanı vardır: bir türden diğerine geçme konusunda çok uyumludurlar. Bir virüs insana geçtiğinde oluşan virüse zoonotik virüs denir. Bu zoonotik virüsler çok hızlı mutasyona uğrar ve bu sebeple bağışıklık sistemimiz bu yeni virüsü tanımlayıp ona ne tepki vereceğini bilemez. Bu noktada da salgın hastalık can almaya başlar. Yani adının grip olması salgının hafif olması anlamına gelmiyor. 1918 yılındaki grip salgınında 75 milyon kişi öldü, hatırlatmakta fayda var. Yani vücudumuza, başka bir hayvandan gelen, mutasyona uğramış ve de bağışıklığa dirençli, üstelik daha önce hiçbir şekilde insanla karşılaşmamış bir virüs girerse hepimiz ölebiliriz.

Son olarak savaşlarda ölüm sayıları dışında başka bir sonuç daha dikkatimizi çeker: ekonomik çöküntü. Savaş bittikten sonra ülkelerde mali krizleri baş gösterir. Salgın için de aynı şey söz konusu. Örneğin Korona virüsü nedeniyle Türkiye’de maske satışları %500 arttı vebu talep fazlalığı yüzünden maske fiyatları fahiş noktalara yükseldi. Bu ancak bir savaşta, azalan ekmek satışı ve artan yemek talebi ile ortaya çıkabilecek bir sonuç. İkinci dünya savaşında kilo ile altın verip karşılığında bir tane patates alan insanlar olduğunu biliyoruz.

En büyük biyoterörist doğadır. Ya da ona “verdiklerimizin” karşılığını alıyoruz da diyebiliriz. Dünyaya ve doğaya gereken önemi göstermemeye devam ettiğimiz sürece, dahası onu kirletmeye ve sadece insana aitmiş gibi muamele etmeye devam ettiğimiz sürece muhtemelen insanlığın da dünyanın da sonunu bir “salgın” getirecek. Korona virüsü sadece bir uyarı niteliğinde.

Şimdiden hepimize geçmiş olsun!

Bu yazı 615 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Mesele İletişim Değil, Mesele Şiddetsiz İletişim
» Hoşça kal Sevgili Ruth, Teşekkür ederiz değerli RBG
» Doğanın Ruhu, İnsanın Ruhu
» KENDİMİZE DE MEYDAN OKUYOR MUYUZ SEVGİLİ KADINLAR?
» İstanbul Sözleşmesi Yaşatır!
» Hoşçakal Pınar Gültekin
» Hatırlatmak isterim…
» Tarihe Yön Veren Kadınlar: Agnodice
» 3 ulus, 4 cinayet, 1 sebep: İnsan Zulmü
» Gündöndü değil “Günöldü”
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter