30 Mart 2020 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Necati KAYHAN
KONFÜÇYÜS
Yazı Tarihi: 13 Mart 2020 Cuma 07:27

Dünyanın en bilinen filozofu bir bekçiydi. M.Ö 550 yılında Çin'de doğdu. Asıl adı "Üstad Filozof" anlamına gelen Kung Fu olmasına rağmen Avrupalılar ona Konfüçyüs demeyi tercih ettiler. Çocukluğu ve gençliği yoksulluk içinde geçti. Beş yaşındayken babasını kaybetmişti.
Çok zor şartlar altında hayatta kalmaya çalışan ama kimseden karşılıksız yardım kabul etmeyen onurlu bir gençti. Bütün imkansızlıklara rağmen 19 yaşında evlenip iki çocuk sahibi olan Konfüçyüs kendisini ilme adamıştı ama hala çalışmak zorundaydı.
Depo bekçiliği yaptığı yılları saraylarda öğrenciliğe terfi ettiği günler izledi. 25 yaşına geldiğinde artık birçok öğrenci yetiştirmiş saygın bir bilim adamıydı. Konfüçyüs aralarında devlet adamlarının da bulunduğu 3000'den fazla öğrenci yetiştirmişti. İnsanlığa bilgi, ahlak, fazilet ve Tanrı’ya saygı konularında verdiği mesajlar binlerce yıl sonra hala gerçekliğini koruyor. "Sana bilmenin ne olduğunu söyleyeyim mi? Bildiğin zaman bildiğini, bilmediğinde de bilmediğini söylemek... Bilgi budur."

ALFRED NOBEL

Dinamiti icat ederken kardeşini uçurdu. Nobel'de çocukluğu fakirlik içinde geçenlerden... Ailesi ekmeği bile borç harç satın alabilecek kadar yoksuldu. Bu yüzden Alfred ve üç kardeşinin her biri başka yerlerde büyümek zorunda kaldı. Babaları kazanmak için Rusya'ya gitmişti. Ailesini ancak beş yıl sonra yanına alabildi. Ama işleri rast gitmemiş beklediği hayatı orada da bulamamıştı. Stockholm'e döndüler. Bu arada Alfred de büyümüş, fizik ve kimya laboratuvarı kurmayı başarmış, çalışmalarını burada sürdürmeye başlamıştı. O yıllarda kömür ve diğer değerli madenlerin çıkarılmasında tünellerin açılıp, köprülerin yapılmasında dev kayalar büyük engeldi. Nobel bu yüzden özellikle patlayıcılar üzerinde çalışıyordu.
Ancak yaptığı denerlerden biri hem labaratuarını hem de kardeşinin hayatına mâl olacaktı. Bütün bunlara rağmen yılmadı. Araştırmalarına binbir zorlukla da olsa devam etti. ve sonunda başarıya ulaştı. 1865 yılına geldiğinde o artık dinamidin mucidi olarak anılıyordu. Ailesi bir anda zengin oldu ; ünü ve icadı bütün Avrupa'ya yayıldı.

TALİHİN DÖNDÜĞÜ AN

Herbert Booth smith adında Amerika'lı bir din adamı evin sonunda oğlunun onuncu yaş günü için avizeyi renkli kağıtlara donatıyordu. Aşağı bakıp ta, en kıymetlisi bir bisiklet olan parlak kağıtlara sarılı hediyeler gözüne ilişince mutluluktan kaynaklanan derin bir nefes aldı. Derken üst kattan tuhaf bir ses duydu. Zavallı baba yukarı koşunca oğlu Bert'i yatağının yanında yerde nefes almaya çabalar vaziyette buldu.
Oğlan ancak :
"Baba nefes alamıyorum !" diyebildi.
Baba derhal telefona koştu. Fakat aile doktoru o akşam gezmeğe çıkmıştı.
Herbert Booth Smith:
"Allah'ım ne olur şu öteki doktor evde olsa !" duasıyla bir numara çevirdi. Ne çareki o doktoru da bulamadı. Üçüncü bir doktoru aradı. Cevap yok. Dördüncü doktorun numarasını çevirdi geen cevap yok. Yukarıdan anne feryat ediyordu
"Çabuk! Allah'ını seversen çabuk ol!"
Çaresiz baba, küçük şehirdeki bütün doktorlarını aramıştı. Bir de kilometrelerce uzaktaki Hollywood'da bir doktor tanıyordu; çaresizlikten birde ona telefon etmeği denedi. Bu zaat ona telefonda bir takım emirler verdi.
"Çocuğu telefonun yanına getirin. Şimdi dikkat edin ! Parmakları avucunun içine doğru kıvrılmış mı? Tırnakları morarıyormu? cildi kirli sarı bir renk aldı mı?
( Devamı Yarın... )

Bu yazı 242 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» BÜYÜKDERE’DE İKİ BİN YILLIK BİR ÇINAR VARDI(3)
» BÜYÜKDERE’DE İKİ BİN YILLIK BİR ÇINAR VARDI (2)
» BÜYÜKDERE’DE İKİ BİN YILLIK BİR ÇINAR VARDI (1)
» AŞK LAYIK OLANDA KALMALI (3)
» AŞK LAYIK OLANDA KALMALI (2)
» AŞK LAYIK OLANDA KALMALI (1)
» YAŞLI KADIN VE MEŞE AĞACI (2)
»  YAŞLI KADIN VE MEŞE AĞACI
» DÜNYANIN YEDİ HARİKASI
» KAZANDILAR AMA NASIL?
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter