26 Ekim 2020 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Gizem COŞKUN SÜMER
Fırsat / Fırsatçılık
Yazı Tarihi: 13 Mart 2020 Cuma 07:31

Fırsat, bir şeyin yapılmasına elverişli ve uygun düşen zaman, durum ya da koşul, değerlendirilmesi gereken durum, olanak, zaman demektir. Yani insanlar genellikle iş hayatlarında bazı fikirleri diğerlerine göre daha farklı değerlendirerek ve toplum ihtiyaçlarını görerek fırsat yakalayabilirler. Bu insanidir, iyidir. İnsanı geliştirir.

Fırsatçılık ise güç durumlarda, uzak ve üstün amaçları bir yana bırakarak yalnızca içinde bulunulan koşullara göre davranma niteliğidir. Yani bazı insanlar içlerinde bulundukları durumu kullanarak sadece kendi yararları ve çıkarları için hareket ederlerse bu onları fırsatçı yapar.

JonasSalk. 1914 yılında New York’ta dünyaya geldi. Göçmen bir Yahudi ailenin çocuğu idi. New York Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tıp öğrenimi gördü. 1939’da sosyal hizmet görevlisi DonnaLindsay ile evlendi, bu evlilikten üç çocuk sahibi oldu.

Tıp tahsilini yaptıktan sonra kendisini virüs araştırma çalışmalarına verdi. Önce Michigan Üniversitesi’nde, ardından Pittsburgh Üniversitesi’nde Virüs Araştırma Laboratuvarı’nda çalıştı. Çocuk felci dahil birçok konuda bilimsel makaleler yazdı.1947 senesinde bakteriyoloji profesörü oldu. Aynı sene Virüs Araştırma Merkezi'nin Başkanlığı görevi de verildi. Dr. J. Salk buradaki çalışmaları sırasında maymun böbreği dokularında polyo (çocuk felci) virüslerini üretmeyi başardı. 1952 yılında ABD, tarihinde görülen en korkutucu çocuk felci salgını ile karşı karşıya kalmıştı: 57.628 çocuk felci vakası yaşandıSalk, salgından iki yıl sonra formaldehitle öldürülmüş virüsten aşı elde etmeyi başardı. İlk olarak kendi karısı ve üç çocuğunu medya önünde aşıladı.Ardından 1954 ve 1955 yıllarında yapılan geniş çapta tecrübeler, aşının çocuk felcine etkili olduğunu kesin olarak gösterdi. Dr. Salk, ülke çapında kahraman ilan edildi. 1957 yılına gelindiğinde, Salk’ın aşısı sayesinde ABD’de görülen çocuk felci vakaları %80-90 oranında azaltılmıştı.Salk, bulduğu çocuk felci aşısı için patent çıkarmamıştır. Eğer patent çıkarsaydı 7 milyar dolar kazanç sağlayabilirdi. O insanları kurtarmayı seçti. 

 

2020 yılında, Korona virüsü sebebi ile son yapılanları görse acaba Jonas ne derdi? Bir tane maske 15 TL’den 180 TL’ye, 1 litre kolonya 12 TL’den 35 TL’ye, 250 ml dezenfektan 3,5TL’den 15 TL’ye yükseldi.

 

Bulduğu aşıyı, milyonlarca çocuğu kurtarmak adına insanlığa armağan eden Jonas ve bir maskeyi 200 liraya satmaya çalışan esnaf.

 

Eğer sizde bazı durumları fırsat veya hak olarak görüyorsanız, vicdanınızda ve şerefinizde mutlaka bir gedik vardır, arayıp bulun onu ve sevgi, şefkat, acıma duyguları ile doldurun.Fırsatları kullanmak sizi akıllı biri yapar. Fırsatçılık ise aşağılık biri.

 

Hatırlatmakta fayda var.

Bu yazı 1143 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Mesele İletişim Değil, Mesele Şiddetsiz İletişim
» Hoşça kal Sevgili Ruth, Teşekkür ederiz değerli RBG
» Doğanın Ruhu, İnsanın Ruhu
» KENDİMİZE DE MEYDAN OKUYOR MUYUZ SEVGİLİ KADINLAR?
» İstanbul Sözleşmesi Yaşatır!
» Hoşçakal Pınar Gültekin
» Hatırlatmak isterim…
» Tarihe Yön Veren Kadınlar: Agnodice
» 3 ulus, 4 cinayet, 1 sebep: İnsan Zulmü
» Gündöndü değil “Günöldü”
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter