26 Ekim 2020 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Gizem COŞKUN SÜMER
Aşılar...
Yazı Tarihi: 17 Mart 2020 Salı 07:29

Jonas Salk çocuk felci aşısı üzerine çalışmalar yaparken yani 1952 yılında ABD, tarihinde görülen en korkutucu çocuk felci salgını ile karşı karşıya kalmıştı: 57.628 çocuk felci vakası yaşanmıştı. Salk, salgından iki yıl sonra formaldehitle öldürülmüş virüsten aşı elde etmeyi başardı. Salk’ın aşısı sayesinde bu hastalık dünya tarihinden neredeyse silinmiştir.

Edward Jenner, çiçek aşısını bulan İngiliz cerrah. Bir köy papazının çocuğu olarak dünyaya gelmiştir, daha sonra tıp öğrenimini geliştirmek için Londra'ya gitmiş ve orada John Hunter'in öğrencisi olmuştur. Hocasının tavsiyesiyle 1775 yılında, o dönemlerdeki en yaygın ve can alan hastalık olan çiçek hastalığı ile ilgili araştırmalara başlamıştır. Araştırmaları sonucu çiçek hastalığına aşı bulan Jenner aynı yıl köyünde baş gösteren çiçek hastalığı salgını karşısında çocuklar üzerinde aşısını denemiş ve olumlu sonuçlar aldığını ispat etmiştir. Elde edilen sonuçların başarısı sebebi ile 1870 yılına gelindiğinde binlerce insan aşılanmıştır. Aşı kampanyaları sayesinde 1970'li yıllardan sonra neredeyse ortadan kalkmıştır.

Kızamık aşısı kızamık hastalığını önlemede çok etkili bir aşıdır. 2013 yılı itibarıyla dünyadaki çocukların yaklaşık %85'i bu aşıyı vurulmuştur. İlk kez 1963 yılında kullanılmıştır. Kızamık-kabakulak-kızamıkçık (MMR) kombine aşısı ilk kez 1971'de piyasaya çıkmıştır. Su çiçeği aşısı da MMRV aşısı vererek bunlara eklenmiştir. Dünya Sağlık Örgütü'nün Temel İlaçlar Listesi, temel bir sağlık sisteminde bulunması gereken en önemli ilaçlar arasında yer almaktadır.

Jonas ya da Edward, aşıları bulup dünya tarihinden hastalıkları silmek isterken, yapmak istedikleri tek iyileştirme sağlık iken, bugün dünya türlü türlü komplo teorilerinden bahsetmektedir. Öyle ki birçok anne çocuğuna “bu içeriğinin ne olduğunu bilmediği maddeyi” aşı olarak enjekte etmeyeceğini söylemektedir. Aşıların yararsız olduğu, vücudumuzun ve bağışıklık sistemimizin yeterli olduğu iddiaları mevcut. İçeriğinde ne olduğunu bilmediği için çocuklarına aşıları yaptırmayan aileler de çok.  

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji AD Klimik Derneği Başkanı Prof. Dr. Alpay AZAP bir yazısında şöyle demektedir:Aşılar insanoğlunun sağlık alanındaki şüphesiz en değerli buluşudur. Bilimsel olarak aşılarla ilgili tartışılacak çok başlık olduğu ve bilim insanları arasında, bilimsel ortamlarda tartışıldığı doğrudur. Ancak bu tartışmalar sadece daha etkili, daha az yan etkisi olan daha ucuz ve pratik aşıların nasıl geliştirilebileceğine ve aşılanma oranlarının nasıl artırılabileceğine ilişkindir. Hiçbir bilimsel ortamda aşıların gerekli olup olmadığının tartışıldığını duyamazsınız. Aşıların çağımızın üretim ilişkileri içinde, kapitalist sistemin işleyişine tabi olarak büyük şirketler tarafından üretilmesi, satılması ve kullanılması da aşılara karşı olmak için bir gerekçe olmamalıdır. Yapılması gereken, insanların aşı olmaması için değil, tam tersine, aşıların gelişmiş-gelişmemiş tüm ülkelere aynı miktarda ve kolaylıkla temin edilmesi, zengin-fakir herkese ücretsiz şekilde yapılması için mücadele etmektir. Aşılar bütün insanlık içindir.”

Benim görüşüme göre aşı, çocukları ölümcül olabilecek ve son derece bulaşıcı olan hastalıklara karşı koruyarak her yıl milyonlarca ölümü önlemektedir. Aşılar sayesinde 2000 ile 2017 yılları arasında kızamık kaynaklı ölümler azalmış, çocuk felci ise neredeyse tamamen ortadan kalkmak üzeredir. Aşı, bugüne kadar bulunmuş maliyet etkinliği en yüksek sağlık aracıdır. Ben, menenjit ya da rota aşısı gibi yeni çıkan aşıları bile yaptırırken odaklanılması gerekenin komplo teorileri yerine çocuklarımızın sağlığı olduğu görüşündeyim. Sadece olacağımız aşıları marka, sağlık bakanlığı onayı veya dağıtıcı firma gibi bilgileri alarak, önden araştırarak yaptırdım. Nasılsa artık bu hastalıklar yok, aşıya gerek yok demek de saçma geliyor çünkü Suriye savaşından sonra ülkemize gelen sığınmacılar ile birlikte kızamık tanılarının arttığını da söylemekte fayda var. Dünya düzenine göre ve virüslerin yapısına bakarsak hangi hastalığın yeniden çıkacağı belli olmaz, aşı her zaman tedbirli olmak demektir.

 

DEVAMI GELECEK...

 

 

 

Bu yazı 895 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Mesele İletişim Değil, Mesele Şiddetsiz İletişim
» Hoşça kal Sevgili Ruth, Teşekkür ederiz değerli RBG
» Doğanın Ruhu, İnsanın Ruhu
» KENDİMİZE DE MEYDAN OKUYOR MUYUZ SEVGİLİ KADINLAR?
» İstanbul Sözleşmesi Yaşatır!
» Hoşçakal Pınar Gültekin
» Hatırlatmak isterim…
» Tarihe Yön Veren Kadınlar: Agnodice
» 3 ulus, 4 cinayet, 1 sebep: İnsan Zulmü
» Gündöndü değil “Günöldü”
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter