07 Nisan 2020 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Necati KAYHAN
 YAŞLI KADIN VE MEŞE AĞACI
Yazı Tarihi: 17 Mart 2020 Salı 07:33

Kuraklık o yıl New Jersey’in yemyeşil çayırlarını kahverengine çevirmiş ve tüm New Jerseylilerin gurur kaynağı yüz yıllık dev ağaçların yapraklarının zamanından önce dökülmesine neden olmuştu.

Kuraklığın kırk üçüncü gününde küçük bir kentin yoksullar mahallesinden geçen Tom Greenfield adlı genç bir tarım uzmanı, tozlu yolda bir kova suyu sürüklercesine taşıyan yaşlı bir kadına rastladı. Otomobilin camını indirdi ve yaşlı kadına seslendi:

“Sizi gideceğiniz yere kadar götürebilir miyim bayan?”

Yaşlı kadın teşekkür etti ve bir kilometre kadar geride kalan evini işaret etti:

“Zaten şu kadar kısa bir yoldan geliyorum” dedi ve yüz metre ötedeki dev bir meşe ağacını göstererek, “Zahmet etmenize gerek yok” dedi. “İki üç adımlık yolum kaldı.”

Greenfield, kadının bir kova suyunu ne yapacağını merak etti. Onu arkasından izledi. Yaşlı kadının zorlukla taşıdığı kovayı bahçenin uzak bir köşesindeki büyük meşe ağacına kadar sürükleyip, sonra da kovadaki suyla meşe ağacını suladığını gördü. Hem hayran kaldı hem de şaşırdı. Yanına yaklaştı ve sordu:

“Bu ağacı sulamak için mi bir kova suyu bir kilometre öteden taşıdınız? Güçlükle kaldırdığınıza göre kova galiba çok ağırdı”

Yaşlı kadın genç adama gülümseyerek baktı.

“Tam 81 yaşındayım. Bu ağaç ise yaşamdaki tek dostum. Küçük bir kızken arkadaş olmuştum onunla. Şimdi hiçbiri yaşamayan tüm arkadaşlarımla bu ağacın çevresinde bilseniz ne oyunlar oynadık. Onun gölgesinde nasıl dinlendik. Bu ağaç kurursa ne yaparım ben?”

Genç tarım uzmanı, yüzyıllık dev meşe ağacına uzun uzun ve dikkatlice baktı. Deneyimli gözü, ağacın giderek kurumakta olduğunu görmekte gecikmedi. Yaşlı kadın meşe ağacıyla arkadaşlığını anlatmayı sürdürdü.

Devamı Yarın…

FIKRA: AYŞE KADIN FASULYESİ

Karadenizli yaşlı teyze, lüks bir otelin en üst katından inmek için asansöre binmiş. Önce biraz korkmuş, içinde kimse yok diye, sonra korkusu aynaya bakınca geçmiş.

Asansör ara katta durunca genç bir bayan binmiş. Biner binmez de etrafa öyle bir koku yayılmış ki ilkbahar gecesinde kokan manolyalar gibi.

Bizim teyze kokuyu duyunca derin derin içine çekmiş. Genç bayan bunu aynadan fark eder etmez teyzeye doğru kibirli bir eda ile dönerek:

“Gucci… Şöyle küçük bir şişesi ise tam tamına 280 lira” demiş.

Biraz sonra asansör gene durmuş. Bu kez de çok şık orta yaşa yakın bir kadın girmiş. O da buram buram parfüm kokuyormuş.

Yaşlı teyze yine koklamaktan kendini alamamış. Genç kadın da yaşlı teyzeye dönerek mahcup bir tavırla:

“Chanel beş numara. Mini mini bir şişesi bile 500 lira” demiş.

Biraz sonra asansör yaşlı teyze için durmuş. Kadın kapıya doğru ilerlemiş ve büyük bir gürültü çıkararak yellenmiş. Sonra da asansörde kalan kadınlara dönüp, “Bu da Ayşe kadın fasulyesidir. Kilosu 4 lira” diyerek inmiş.

FIKRA: KALECİ TEMEL

Bir evde çıkan yangında çatıda mahsur kalan bir anne ve kucağında kundaklı bebeği vardır. Aşağıdakiler annenin çocuğu ile birlikte gerili olan brandaya atlamasını söylerler.

Anne, kabul etmez.

Alevler neredeyse anne ve çocuğa ulaşmak üzeredir. Bu sırada onları bir kenardan seyreden Temel, barikatları aşarak binanın dibine kadar gelir ve kadına seslenir:

“Abla korkma, yolla atıver çocuğu bana! Ben Sürmenespor’un kalecisiyim… Korkma!”

Kadın Temel’e inanır ve bebeği Temel’e doğru atar. Temel, nefis bir hareketle bebeği yere düşürmeden yakalar. Ayağa kalkar, iki kere yerde zıplattıktan sonra degajını yapar. (Topu karşıki kaleye doğru vurur)

Bu yazı 298 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» ÜÇ KİŞİ
» EVDE OTURUN
» BİZE YENİ ROBİN HOOD’LAR LAZIM
» BÜYÜKDERE’DE İKİ BİN YILLIK BİR ÇINAR VARDI (4)
» BÜYÜKDERE’DE İKİ BİN YILLIK BİR ÇINAR VARDI(3)
» BÜYÜKDERE’DE İKİ BİN YILLIK BİR ÇINAR VARDI (2)
» BÜYÜKDERE’DE İKİ BİN YILLIK BİR ÇINAR VARDI (1)
» AŞK LAYIK OLANDA KALMALI (3)
» AŞK LAYIK OLANDA KALMALI (2)
» AŞK LAYIK OLANDA KALMALI (1)
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter