25 Ekim 2020 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Gizem COŞKUN SÜMER
Ülkeden COVID-19 Manzaraları…
Yazı Tarihi: 23 Mart 2020 Pazartesi 07:27

Sağlık bakanlığından ilk açıklama ve vaka bilgisi geldikten sonra yaşananlara birlikte bakalım mı? Öyle zannediyorum ki bazen içinde bulunduğumuz durumlarda niyeyse biraz akıl tutulması yaşıyoruz ve mutlaka birilerinin bize dur demesi gerekiyor. Bu kez o noktaya gelmeyeceğimizi umuyorum ben.

  1. Bu virüs daha çok yaşlıları ve kronik rahatsızlığı olan insanları öldürüyor dedikçe her yerde yaşlı görmeye başladık. Tüm dedeler sokakta, tüm nineler pazarda. Virüs yüzünden tüm 50 yaş üstü isyancı oldu çıktı. Bir kısmı dışarı çıkamıyor diye yatağa çaprazlama atlayarak evde cenin pozisyonunda ağlıyor diye duyduk. Bir de sorunca “Ama çocuğum evde canım sıkılıyor benim” diyor. İyi ya dede, mezarda tek başına çok daha fazla sıkılırsın bak, bizden söylemesi.

 

  1. Umre dönüşü karantinaya alınan kafile tutuldukları yere “ahır” dedi. Şimdi canım dedem, o ahır dediğin yerde binlerce ailesine yük olmak istemeyen, durumu olmayan çocuk kalıyor. 4 sene, 6 sene okul okuyor. Canını dişine takıyor, belki ek iş buluyor, hem dersine giriyor, bazen yiyecek iki lokma ekmek bulamıyor ama başının altında o ahır dediğin çatı olduğu için içi rahat ediyor, ailesi de bu sayede biraz olsun rahat nefes alıyor. Sonra o öğrenciler doktor oluyor seni iyileştiriyor. Mühendis oluyor sana ilaç yapıyor. Eczacı oluyor sana tansiyon hapı satıyor. Görüyor musunuz gençler ne zor şartlarda okul okuyor? Almanya’dan kızım arada gelir belki diye, bekar diye kiralamadığınız o evlerde bu çocuklar kalsa halbuki daha neler neler olur da işte…

 

  1. Yine umreden dönen bir grup dede ve nine, ah bu keratalar, otobüs kiralayıp Erzurum’a kaçarken yakalandılar. Erzurum valisi Okay Memiş, umreden geldikten sonra karantinadan kaçarak Erzurum’a gelmeye çalışan 28 vatandaşı Çorum’da yakalattıklarını söyledi. Yakalanalar Konya ve Ankara’ya gönderildi. Yani kendileri ölmesin diye biz evden çıkmıyoruz, adamlar kendi tuttukları otobüsle ölüme ve öldürmeye gidiyorlar. Sanırsın çıkartma var savaşa gidiyorlar. Muhtemelen hepsi hastalık taşıyor, muhtemelen en az 10 kişiye bulaştırdılar ve halen çılgınlık peşindeler... Gülelim mi ağlayalım mı bilemiyorum.

 

  1. Kırklareli ve Denizli belediyesi, koronavirüs uyarılarına aldırış etmeyen yaşlılar sebebi ile sokaklardaki bankları kaldırdılar. Bakın sayın dedeler, biz size dışarı çıkmayın demiyoruz, dışarı çıkarsanız ölüm riskiniz artar diyoruz. Siz bir banka, ağaç dalına tünemiş serçeler gibi yan yana oturup “ne olacak bu ülkenin hali” deyip duruyorsunuz. Ülkenin son hali sizin bu umursamazlığınızdan bu halde, öncekilerde bir parmağınız olduğunu söyleyemeyiz pek ama artık sokakta bankta toplaşıp memleket meselesi konuşmaktan vaz mı geçseniz? Telefon yaşlılığınıza denk gelmiş bir teknoloji ama halen iş görüyor, azmederseniz öğrenirsiniz, size inancımız tam.

 

  1. Son olarak da gerçek doktorları dinlemeyen halkımız için dizi doktorları devreye girdi. Yani koskoca profesörleri dinlemeyen halkın rol icabı doktor olan insanlara daha çok güvenmesini istiyoruz. Mükemmel bir hareket, %100 caydırıcı.

 

  1. Koronavirüsün evlilik dışı ilişkiden çıktığı, kelle paçanın virüsten koruduğu, Türk geninin virüsten etkilenmediği, boğazda 4 gün takılan virüsün sirke gargarası ile öldüğü gibi yalan haberleri okurken sizin de aklınızdan şu geçmedi mi: Halk sağlığı tehdit altında evet ama bizim de “akıl sağlığımız” tehdit altında. Zira düşünme yetisi olan hiç kimse böyle haber yapamaz diye düşünüyorum. Reyting uğruna halkı yanlış yönlendirip yalan haber yapılmasın diye diye sene oldu 2020. Çok rica ediyorum herkes kendine gelsin.

 

Taşıyıcı oluruz korkusuyla evde kalıyoruz ve kalmakla beraber sürekli olarak sosyal medyada bilinçlendirici farkındalıklar paylaşıp yayıyoruz. Derdimiz öncelikle tehlike altındaki yaşlıları sonrasında da kendimizi korumak. Lütfen şu hastalığı ciddiye alın. Lütfen durumun ciddiyetinin farkına varın.

Benim önerim; yolda yürüyen 50 yaş üstü insan gördüğümüzde elimizdeki ve çantamızdaki kolonyalardan üstlerine 3’er avuç dökerek, etraflarında 41 tur dönerek akabinde de “şeytan destur, kırk adım öte dur” diyerek onların korumaktan ısrarla kaçındıkları canlarını biz koruyabiliriz.

Denemeye değer gibi…

 

 

 

Bu yazı 1024 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Mesele İletişim Değil, Mesele Şiddetsiz İletişim
» Hoşça kal Sevgili Ruth, Teşekkür ederiz değerli RBG
» Doğanın Ruhu, İnsanın Ruhu
» KENDİMİZE DE MEYDAN OKUYOR MUYUZ SEVGİLİ KADINLAR?
» İstanbul Sözleşmesi Yaşatır!
» Hoşçakal Pınar Gültekin
» Hatırlatmak isterim…
» Tarihe Yön Veren Kadınlar: Agnodice
» 3 ulus, 4 cinayet, 1 sebep: İnsan Zulmü
» Gündöndü değil “Günöldü”
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter