26 Ekim 2020 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Gizem COŞKUN SÜMER
Biz evde kalırken dışarıda kaç kadın öldürüldü?
Yazı Tarihi: 28 Mart 2020 Cumartesi 14:04

Sayalım mı birlikte?

Tarih 27.03.2020. Rize’nin Cumhuriyet caddesi. Hatice Kurt adlı kadın, boşandığı Ali Rıza Havuz tarafından vuruldu. Eski eşini vuran kişi onu sosyal medya hesabı kullandığı için öldürdüğünü söyledi.

Tarih 26.03.2020. İzmir’in Konak ilçesine bağlı Alsancak Mahallesi. Nuray Vural evinde bıçaklanmış bir halde ölü bulundu.

Tarih 25.03.2020. Gaziantep’te Ali Gök, amcaoğlunun eşi olan Safiye Gök’ü av tüfeği ile vurarak öldürdü. Kaçıp saklandığı ahırda yakalanan Ali Gök tutuklandı.

Tarih 23.03.2020. İstanbul Sultanbeyli’de yaşayan Lale Bayram boşandığı erkek Yasin A. Tarafından öldürüldü. Yasin A. Para karşılığı anlaştığı erkekle birlikte Lale’yi öldürüp olaya intihar süsü vermeye çalıştı.

Buse Güler barışma isteğini kabul etmediği gerekçesi ile eski sevgilisi tarafından iş yerinin önünde kurşunlandı. Vildan Akkaya uzaklaştırma kararı olmasına rağmen evli olduğu erkek tarafından başından vurularak öldürüldü…

Son bir haftada Türkiye’de 5 kadın öldürüldü, 2 kadın yaralandı.

Emine Bulut kızının gözleri önünde öldürüldü. Şule Çet bir plazadan aşağı atıldı. Özgecan Aslan tecavüze uğrayıp yakıldı. Ceren Damar nedenini bile anlayamadığımız bir şekilde katledildi. Ceren Özdemir evinin önünde bir psikopat tarafından bıçaklandı.

Daha sayayım mı, kaldırır mı yüreğiniz?

Hiçbir ideoloji, hiçbir açıklama bir kadının hayatından değerli olamaz. Kadınlar kimsenin herhangi bir şeyi değildir. Kadınlar kimsenin namusu değildir. Şerefi değildir. Namus da şeref de bizimdir. Namus da şeref de insanın kendine ait bir meziyettir. Kimse bunları korumak adına bizleri öldüremez.

Yaşamak istiyoruz diyeceğim olmayacak. Artık kadınlar yaşamaya değil SAĞ kalmaya çalışıyor. Anlıyor musunuz?

Kadınların susmadığı, susturulmadığı, çocuk yaşta evlendirilmediği, unutulmadığı, ezilmediği, tecavüze uğramadığı, şiddete maruz kalmadığı ve öldürülmediği bir günümüz olacak mı?

Evleniyor öldürüyorsunuz. Boşanıyor öldürüyorsunuz. Dışarı çıkıyor öldürüyorsunuz. Evde kalıyor öldürüyorsunuz. Seviyor, öldürüyorsunuz. Sevmiyor, öldürüyorsunuz. Koruma altındayken öldürüyorsunuz. Boşanma davasından çıkarken öldürüyorsunuz. Koruma kararı istiyor, uymayıp öldürüyorsunuz. Arkadaşlık teklifini, evlenme teklifini kabul etmediği için öldürüyorsunuz. Kadınlardan ne istiyorsunuz?

Kadına şiddet erkeklik değil caniliktir.

Terk etmiş, reddetmiş, bunun bahanesi yok. Bir kadını öldürmenin haklı gerekçesi yok. Baktığınızda binlerce haksız nedeni var, ama çözümü yok!

Son olarak, ahlak ve namus deyince aklına sadece “kadınlar” gelen herkes ahlaksız ve de namussuzdur.

Bugün söyleyeceklerim bu kadar, zira ölen kadınlar için üzülmek ile kadına yönelik şiddete sövmek arasında bir yerdeyim…

Bu yazı 1296 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Mesele İletişim Değil, Mesele Şiddetsiz İletişim
» Hoşça kal Sevgili Ruth, Teşekkür ederiz değerli RBG
» Doğanın Ruhu, İnsanın Ruhu
» KENDİMİZE DE MEYDAN OKUYOR MUYUZ SEVGİLİ KADINLAR?
» İstanbul Sözleşmesi Yaşatır!
» Hoşçakal Pınar Gültekin
» Hatırlatmak isterim…
» Tarihe Yön Veren Kadınlar: Agnodice
» 3 ulus, 4 cinayet, 1 sebep: İnsan Zulmü
» Gündöndü değil “Günöldü”
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter