20 Ocak 2021 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
Asgari Ücret Desteği devam edecek
Yazı Tarihi: 01 Nisan 2020 Çarşamba 07:16

2016 yılı, 2017 yılı, 2018 yılı Ocak ila 2018 Eylül dönemi ve 2019 yılında uygulanmış olan asgari ücret desteği 2020 yılında da devam edecek.

2020 yılı öncesi tescil edilen işyerleri için prime esas günlük kazancı 128 TL, toplu iş sözleşmesi uygulanan özel sektör işverenlerine ait işyerleri için 256 TL ve Linyit ve Taşkömürü çıkarılan işyerleri için 341 TL ve altında olan, 2020 yılında tescil edilen işyerleri için ise uzun vadeli sigorta kollarına tabi tüm sigortalıların çalışma gün sayısının; günlük 2,50 TL ile çarpılması sonucu bulunacak tutar kadar asgari ücret desteği sağlanacak.

2020 yılı asgari ücret desteği sağlanacak ayındaki uzun vadeli sigorta kollarına tabi sigortalı sayısının, 2019 Ocak ila 2019 Kasım aylarında bildirilen en düşük sigortalı sayısının altına düşmemesi gerekiyor. 2020 yılından önce tescil edilen işyerleri için belirlenen en düşük sigortalı sayısının altında sigortalı bildirimi yapılan 2020 yılındaki aylar için destek verilmeyecek.

5510 sayılı Kanunun 4 -1/a kapsamında haklarında uzun vadeli sigorta kolları hükümleri uygulanan sigortalıları çalıştıran özel sektör işyeri işverenleri ile 5018 sayılı Kanuna ekli (I) sayılı cetvelde sayılan kamu idarelerine ait kadro ve pozisyonlarda 4 -1/a kapsamında haklarında uzun vadeli sigorta kolları hükümleri uygulanan sigortalıları çalıştıran işverenler hariç olmak üzere diğer kamu işyeri işverenleri de destekten yararlanacaktır.

 

-Genel Şartlar Nedir-

- 2020 yılında asgari ücret desteği yılın tamamında uygulanacak..

- 2020 tarihinden önce tescil edilmiş olan işyerlerinin asgari ücret desteğinden yararlanması için;

− 2020 yılına ait aylık prim ve hizmet belgelerini veya muhtasar ve prim hizmet beyannamelerini yasal süresinde vermesi,

− 2020 Ocak ila 2020 Aralık aylarında Bildirilen Sigortalı Sayısının, 2019 Ocak ila 2019 Kasım aylarında bildirilen en düşük sigortalı Sayısından Az Olmaması

− 2020 yılı için çalıştırdığı kişilerin sigorta primine esas kazançlarını tam olarak bildirilmesi,

- 2020 yılı içinde ilk defa tescil edilen işyerlerinin asgari ücret desteğinden yararlanması için;

− 2020 yılına ait aylık prim ve hizmet belgelerini veya muhtasar ve prim hizmet beyannamelerini yasal süresinde vermesi,

− Cari ay primlerini yasal süresi içinde ödenmesi,

− SGK’ ya prim, idari para cezası ile bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borcunun bulunmaması veya söz konusu borcun 6183 sayılı Kanunun 48 inci maddesine göre taksitlendirilmiş olması,

− 2020 yılı için çalıştırılan kişilerin sigortalı olarak bildirmesi, bildirilen sigortalıların fiilen çalıştırılması ve prime esas kazançlarının eksik bildirilmemesi, gerekmektedir.

 

Asgari ücret desteğinden yararlanmak için herhangi bir başvurma şartı bulunmamaktadır. Asgari ücret desteğiyle sağlanacak indirim tutarı, takip eden ay/aylardan doğan sigorta prim borçlarına mahsup edilecektir. 2020 yılında uygulanacak asgari ücret desteği geç yasalaştığından, 2020 Ocak ve Şubat aylarında hakkedilen asgari ücret destekleri, 2020 Mart ayı için tahakkuk edecek sigorta primlerinden mahsup edilecek.

 

-OKURDAN GELENLER-

Soru: Fırat bey merhaba, kısa çalışma ödeneği ile ilgili başvuruyu emekli olan çalışanlarım için başvuru yapabilir miyim? Bir de başvuru için gerekli belgeler arasında SGK borcu yoktur yazısı yazıyor. Borcum olduğu için çalışanlarım ödenekten yararlanamayacaklar mı?

Cevap: Sevgili okurum, Emekli işçiler için sosyal güvenlik destek primi ödendiğinden, bu kişiler adına işsizlik sigortası primi yatırılmadığından emekli işçiler kısa çalışma ödeneğinden yararlanamaz. Sadece işsizlik sigortası primi ödeyen işçiler bu uygulamadan yararlanabilir.

Uygunluk tespitine konu olan toplam çalışan sayısının değişmesi (işçi giriş/çıkışı) halinde gerekçesi ile birlikte 10 gün içinde İŞKUR’a da bildirilmesi gerekir. Kısa çalışma ödeneği alanların yaşlılık aylığı almaya başlaması, herhangi bir sebeple askere gitmesi veya herhangi bir kanundan doğan çalışma ödevi nedeniyle işinden ayrılması durumunu veya hastalık raporunun başlama ve bitiş tarihlerini İŞKUR’a bildirmek gerekmektedir.

İşverenin, Sigorta prim borcu veya vergi borcu olması kısa çalışma ödeneğinden yararlanmasını etkilemez.

 

Soru: İşyeri sahibiyim, fakat kendim başka bir işletmede sigortalı olarak çalışıyorum. Kendi işyerim için kısa çalışma ödeneğine başvuru yapabilir miyim?

Cevap: Sevgili okurum, bir başka işverene ait işyerinde sigortalı olarak çalışan bir kişi, kendi işyeri olması halinde kendi işyeri için kısa çalışma ödeneğine başvuru yapabilir.

 

Bu yazı 2857 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Vergi indirimi ile erken emeklilik
» Engelli Çalışanlar Vergi İndiriminden Nasıl Yararlanılır?
» İşçi Çıkarma Yasağı Tekrar Uzatıldı
» Asgari Ücret Açıklandı
» 2021 yılı asgari ücret açıklandı
» Yapılandırma Yapan İşveren Borcu Yoktur Belgesi Alabilir mi?
» KISA ÇALIŞMADA YENİ BAŞVURULAR
» Bağ-Kur’da ihya imkanını kaçırmayın
» İLAVE İSTİHDAM PRİM DESTEĞİ
» SGK HANGİ BORÇLARI SİLECEK
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter