20 Ocak 2021 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
ACİL HİZMETLER İÇİN PARA ALINIR MI?
Yazı Tarihi: 15 Nisan 2020 Çarşamba 07:22

e-mail : caliskanfirat@gmail.com

facebook : firatcaliskansgm

Sağlık Uygulama Tebliği’nin katılım payı alınmayacak sağlık hizmetleri ile ilave ücret alınmayacak sağlık hizmetlerine ilişkin maddelerine göre Sosyal Güvenlik Kurumu ile sözleşmeli veya sözleşmesiz sağlık hizmet sunucuları tarafından sunulan acil sağlık hizmetlerinden dolayı kişilerden katılım payı ve ilave ücret alınmamaktadır.

Ancak, acil servisine müracaat eden ve muayeneleri sonucunda acil olmadığı tespit edilen kişilerin tedavi giderleri SUT eki EK-8 Listesinde 520.021 kodlu “Yeşil alan muayenesi adı altında yer alan işlem bedeli üzerinden Kurumca karşılanır. Muayene sonucunda acil olduğu tespit edilenler için ise SUT’un 2.2.1.B.2- numaralı maddesinin birinci ve ikinci fıkralarındaki ilgili hükümler uygulanır. Ancak sağlık hizmeti sunucularınca acil servislerde verilen ve Kuruma acil sağlık hizmeti olarak faturalandırılan hizmetlerin Kurumun inceleme birimlerince acil hal kapsamına girmediğinin tespit edilmesi halinde verilen sağlık hizmetlerinin bedelleri ödenmez ayrıca kişilerin ödemesi gereken katılım payı tutarı sağlık hizmet sunucularının alacağından mahsup edilir.

 

-Acil Sağlık Hizmetlerinde Hastaneye Ücret Ödenecek mi?-

Acil durumda hastaneye gittiğinizde hastane tarafından herhangi bir ücret talep edilemez. Ancak, acil servisine müracaat eden ve muayeneleri sonucunda acil olmadığı tespit edilen kişilerin tedavi giderleri SUT eki EK-8 Listesinde 520.021 kodlu “Yeşil alan muayenesi” adı altında yer alan işlem bedeli üzerinden Kurumca karşılanır.

 

-Ücret İstenirse Ne Yapılacak?-

Acil sağlık hizmetleri için sağlık kuruluşları tarafından ücret talep edildiği takdirde  Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezine veya en yakın Sosyal Güvenlik Merkezine dilekçe ile başvurmanız gerekmektedir. Dilekçe ile başvurunuzu yaparken hastanenin sizden talep ettiği ücreti fatura vb belge ile  kanıtlamanız gerekmektedir.

 

-Özel hastaneler Covid-19 hastalarından ücret alacak mı?-

Sosyal Güvenlik Kurumu, Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT) değişiklik yaptı. Düzenlemeye göre, Covid-19 hastalarından özel hastanelerde hiçbir durumda ilave ücret alınamayacak.

SUT değişikliği ile COVID-19 ön tanılı/tanılı hastalar, acil hal tanımı içerisine ve ilave ücret alınmayacak işlemler listesine alındı. Bu şekilde öntanı/tanılı hastalardan özel hastanelerde yasal olarak hiçbir suretle  yapılacak her türlü işlem/girişim/tetkik/tahlil /yatak için ilave ücret alınamayacak.

Ayrıca, 14.04.2020 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile; Koronavirüs hastalığı ile mücadele kapsamında, herhangi bir sosyal güvencesi olup olmadığına bakılmaksızın tüm kişiler test ve tedavi için kullanılan ilaçlardan ücretsiz yararlanabilecektir.

 

-Kırmızı – Sarı – Yeşil Alan Uygulaması-

Kırmızı Alan: hayatı tehdit eden ve hızlı, agresif yaklaşım ve acil olarak eş zamanlı değerlendirme ve tedavi gerektiren durumlar olduğunu kaydetti ve bu durumda olan hastaların hiç bekletilmeden kırmızı alana alındığını belirtti. Selvi, kardiyak arrest, solunumsal arrest, havayolu tıkanıklığı riski, major çoklu travma, solunum sayısı < 10/dakika, sistolik Kan Basıncı<80 (yetişkin) veya genel durumu bozuk çocuk veya infantların, sadece ağrıya yanıt veren veya yanıtsız olan hastaların, devam eden veya uzamış nöbetin kırmızı alana dahil olduğunu ifade ederek, “Hayatı tehdit etme olasılığı yüksek olan ve 10 dakika içerisinde değerlendirilip tedavi edilmesi gerekli durumlar, ilaç aşırı alımı olan hastanın yanıtsız veya hipoventilasyonda olması, Kardiyak ağrıya benzer göğüs ağrısı, Yardımcı solunum kaslarının solunuma katıldığı veya bakılabiliyor ise pulseoksimetri değerinin yüzde 90’nın altında olduğu ciddi nefes darlığı olan hastalar, şiddetli stridor veya yutkunma güçlüğü ile beraber olan havayolu tıkanıklığı riski, dolaşım bozukluğu, nemli, soğuk deri, perfüzyon bozukluğu, alp hızı 50’den az veya 150’den yüksek olması, hemodinamik bulgularla beraber olan hipotansiyon, Akut hemiparazi/disfazi, letarji ile birlikte ateş, irrigasyon gerektiren asit/alkali ile göz teması, Major fraktür veya ampütasyon gibi ciddi lokalize travma, Herhangi bir nedenle olan ciddi ağrı, önemli sedatif veya diğer toksik maddelerin oral alımı, Davranışsal/Psikiyatrik, Şiddet içeren agresif davranışlar, Kendine veya diğerlerine zarar veren davranışlar.

Sarı Alan: Hayatı tehdit etme olasılığı, uzuv kaybı riski ve önemli morbidite oranı olan durumların Sarı alana dahil olduğunu dile getiren Selvi, “Orta ve uzamış dönem belirtileri olan ve ciddiyet potansiyeli taşıyan durumlar; orta derecede kan kaybı, orta derecede solunum sıkıntısı, nöbet geçirme öyküsü (uyanık), ateş yüksekliği olan onkoloji veya steroid kullanan hasta, inatçı kusma, kafa travması olan ancak bilinci açık hasta, kardiyak öykü ile uyumlu olmayan göğüs ağrısı, şiddetli karın ağrısı, ekstremite yaralanması, suistimal riski veya şüphesi olan çocuk , stresli ve kendine zarar verme riski olan hasta, göğüs ağrısı ve solunum sıkıntısı olmayan basit göğüs yaralanmaları, normal görme fonksiyonu olan göz inflamasyonları veya gözde yabancı cisim, bilinç kaybı olmayan minör kafa travmaları, 65 yaş üstü karın ağrısı olan hasta, dehidratasyon belirtileri olmayan kusma ve ishaller.

Yeşil Alan: 65 yaş üstü karın ağrısı olan hasta, dehidratasyon belirtileri olmayan kusma ve ishaller sarı alana tabidir. Ayaktan başvuran, genel durumu itibariyle stabil olan ve ayaktan tedavisi sağlanabilecek basit sağlık sorunları bulunan hastalar.

 

Acil Serviste Kırmızı ve Sarı alan olarak adlandırılan hastalıklar acil olarak kabul edildiği için herhangi bir ücret, katılım payı, ilave ücret alınmazken, Yeşil alan muayenesinde de  işlem bedeli üzerinden Kurumca karşılanır ibaresi yer alıyor. Durumun acil olmadığı tespit edildiğinde yani yeşil alan muayenesi kapsamına giren tedavilerde hastanın tedavisi yapılacak fakat ücret çalışanlarda eczanelerden, emeklilerde ise maaşlarından kesilerek alınacaktır.

Bu yazı 3111 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Vergi indirimi ile erken emeklilik
» Engelli Çalışanlar Vergi İndiriminden Nasıl Yararlanılır?
» İşçi Çıkarma Yasağı Tekrar Uzatıldı
» Asgari Ücret Açıklandı
» 2021 yılı asgari ücret açıklandı
» Yapılandırma Yapan İşveren Borcu Yoktur Belgesi Alabilir mi?
» KISA ÇALIŞMADA YENİ BAŞVURULAR
» Bağ-Kur’da ihya imkanını kaçırmayın
» İLAVE İSTİHDAM PRİM DESTEĞİ
» SGK HANGİ BORÇLARI SİLECEK
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter