20 Ocak 2021 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
YALNIZLIK  
Yazı Tarihi: 16 Nisan 2020 Perşembe 11:51

Gogol: “Yalnızlık diye bir şey yoktur. Yalnızlık, senin yokluğundur” demiş.  Yalnızlaştırılmış veya yalnızlığa mahkûm edilmiş kişiler için yalnızlık bir acıdır. Gelişen teknoloji bizlere rahatlık, çeşitli kolaylıklar sunmuş ama yalnızlığın giderek arttığı bir yaşam hediye etmiştir. Eskiden zahmetin çok olduğu fakat sevgi, saygınında ayni oranda çok olduğu yaşamda, insanlar birbirine daha yakın, daha yardımseverdiler. Günümüzde bu güzelliklerin giderek azaldığını görüyoruz. İnsan kendisine yabancılaşmış ve sonucunda yalnızlaşmıştır. Yalnızlık, yüzyıllardır Dünya’nın her yerinde ve bütün kültürlerde, edebiyatta, şiirde ve şarkılarda işlenmekte olan bir temadır. İnsanlar tarafından bilinen en yaygın tecrübelerden biri olmasına rağmen tanımı çok zordur. Ölçülmesi neredeyse imkânsızdır ve çoğu zaman bireyler için bir başkasına yalnızlığını ifade etmesi acı veren bir durumdur. Modern toplum, bir yalnızlıklar toplamıdır; bazı yalnızlıklar ise çoğulluklar toplamı. Şair Didem Madak yalnızlığın soğuğunu ne güzel dizelerine dökmüş: “Bir gül uzatırdı çocuklardan biri, 
ellerimden güle yalnızlık batardı.” 
Günümüz yaşamı her insanı bir kutuya koyarak yalnızlaştıran, izole eden ve yabancılaştıran bir sistemdir. Yapılan araştırmalar endüstrileşme arttıkça, teknoloji geliştikçe insanın kendisini daha yalnız hissettiğini ortaya koymaktadır. Bu nedenle gelişmiş ülkelerde birey de kendisini yalnız ve yabancılaşmış hisseder. Örneğin yapılan bir araştırmaya göre, yaşlı insanların yüzde 17’si aile, arkadaş ve komşularıyla haftada bir kez görüşebilmekteler, yüzde 11’i ise ayda bir kez. 75 yaş civarındaki insanların yüzde 51’i yalnız yaşamaktadır.

 Yalnızlık bir yabancılaşmadır. Yalnızlık pek çok birey için o kadar ürkütücü bir tehdit ki, birçokları için ara sıra kendiyle baş başa kalmak, hatta evde tek başına olmak bile inanılmaz derecede tedirgin edici olabiliyor. Yapayalnız olduğunu fark etmekten korkan o kadar çok insan var ki, diyor Andre Gide, “en sonunda kendilerini bulmaya hiç uğraşmıyorlar… Çağımız insanının yalnızlığının öbür yüzünde tek başına olmaktan duyulan korku vardır.”  İnsan aslında kalabalıklar içinde de bir yalnızlık yaşıyor. Bu yabancılaşma, bireyi keskin bir biçimde toplum içinde yaşasa da toplumdan sağlıklı ilişkiler kurmaktan uzaklaştırıyor. Yabancılaşma aslında kişinin önce kendisinden ve çevresinden, içinde yaşadığı toplumdan uzaklaşmasıdır. Bu uzaklaşma fiziken olmasa bile, psikolojik yıkıcı bir uzaklaşmadır. Sosyal medya ise, fiziksel ve içsel yalnızlıkların, sanal kalabalıklarla çarpıştığı yerdir. Sanal kalabalıklar, yalnızlık duygusunu geçirmez, tam tersine derinleştirir. Sanal kalabalıklar, çoğalmış yalnızlıklardır. Bu da çağımız insanına fiziksel ve içsel yalnızlığın yanı sıra sanal yalnızlık duygusunu da yaşatır ve onu daha da kendisine yabancılaştırır. 

 Teknoloji geliştikçe insanlar arasındaki gerçek fiziksel ikili iletişim de azalıyor, insan daha da kendisine yabancılaşıyor, yalnızlaşıyor.

Aragon ünlü şiirinde yalnız insanı hiçbir yere ulaşmayan bir merdiven olarak niteler ve şöyle der: “Yalnız insan merdivendir/Hiçbir yere ulaşmayan/Sürülür yabancı diye/Dayandığı kapılardan” 

Yalnızlık bir iç denizdir, başka kıyılara açılmaz. Yalnızlığa her insanın ihtiyacı vardır. Çağımızın problemi yalnız olmak değil, sistem tarafından yalnızlaştırılmak, izole edilmek ve yabancılaşmaya uğramaktır. Bence bazen yalnız olalım, ama hiçbir zaman yalnızlaşmayalım.

 

 

Bu yazı 1333 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» ARKADAŞLARIMIZ
» ÇOCUKLAR ÖZELDİR
» HİÇ VAKTİMİZ YOK
» SORUNUMUZ  
» YAŞLILARIMIZ   
» BİZİM HAYATIMIZ
» HAYAT BAŞKA BİR ŞEY
» SEÇİMLERİMİZ
» ÇOCUKLARA GÜVENMEK 
» DEĞER BİLMEK
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter