19 Ocak 2022 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Bayram Güner
KORONAVİRÜS
Yazı Tarihi: 17 Nisan 2020 Cuma 11:33

Eski tip koronavirüs nedir, daha onu bilemeden yeni tip koronavirüs dünyanın üstüne çöküverdi. Dünya Sağlık Örgütü'nün virüsü pandemi ilan etmesiyle durumun ciddiyetini anladık.

Koronavirüs sadece bizim hücrelerimizi değil, ekonomimizin de hücrelerine nüfuz  ediyor. Sonuçlarını burada ayrıntıları ile yazmaya gerek yok  hepimiz için çok ağır olacağı da şimdiden belli gibi görülüyor.

Hepimizi çok üzen ve endişelendiren günler yaşıyoruz. Özgürlüğümüz kısıtlanıyor, kaygılarımız artıyor, sevdiklerimizi kaybediyoruz . Kurallara uyalım, zorunlu hallerin dışında evde kalalım bir an önce bu virüs belasından kurtulalım.

Belki de bu minicik virüs, bize bencilliğimizi, hoyratlığımızı, doymayan gözümüzü ve ruhumuzu, bitmek tükenmek bilmeyen hırslarımızı, koyduğumuz sınırları, yargılarımızı, o dünyanın merkezinde sadece biz varmışız gibi davranmamıza neden olan büyük kibirlerimizi sorgulayın der gibi sadece insana zarar veriyor acaba bize nasıl insan olunması gerektiğini hatırlatmak üzere mi geldi? Lakin hepimiz aynı gemideyiz diyesi geliyor insanın.

Dilerim insanoğlu, korona virüs  sınavını verdikten sonra  kazanmak hırsının değil de yaşamanın ne kadar da kıymetli olduğunu fark eder

PANDEMİ SONRASI

Pandemi sonrası insan işçilerin yerini otomasyon ve yapay zeka alabilir.  

Dijitalleşme hayatımıza bir şekilde girmişti. Şu andan sonra  iyice yaşamımızın merkezine oturabilir. Yeni alışkanlıklar edinmemiz gerekebilir. Uzaktan çalışma, uzaktan eğitim veya ürün tedariki gibi konularda yeni bir kültür oluşabilir.

Bir yerden bir yere giderken, toplumun içine karışırken, lokantada  yemek yerken, kafede kahve içerken, sokakta gezerken, bir otelde kalırken, sosyalleşirken,  çalışmaya giderken daha katı kuralların olacağı bir dünya bizi bekliyor olabilir.

Zenginin, fakirin eşitlendiği, sosyal sınıfların ortadan kalktığı, hayatın gerçeğiyle yüzleşilen bir dönem. Doğaya, hayvanlara hoyrat davranan insanoğlu için sağlam bir tokat ve uyanma fırsatı olabilir.

Bu virüs belasından en kısa sürede kurtulmak dileği ile hoşçakalın  ‘Evde Kalın’

 

Bu yazı 25393 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» KORONAVİRÜS
» YAPAY ZEKA VE FUTBOLA ETKİSİ
» FUTBOLDA SET OYUNU
» BÜYÜKKARIŞTIRANSPOR – VİZESPOR
» BAL LİGİ
» STATÜYE BAKAR MISINIZ
» ENDÜSTRİYEL FUTBOL
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter