26 Ekim 2020 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Gizem COŞKUN SÜMER
Tarihe Yön Veren Kadınlar: Sabiha Gökçen
Yazı Tarihi: 20 Nisan 2020 Pazartesi 07:18

Dünyanın ilk kadın savaş pilotu. Hayatı boyunca Türk havacılığına büyük katkılarda bulunan ve Türk kadınının dünyadaki statüsünü yükselten bu güzel kişi, başarılı iş insanı, halen hepimizi gururlandırmaya devam etmektedir. Ve halen tüm dünya kadınlarına örnek olmaktadır.

1913 yılında Bursa’da doğan Sabiha Gökçen, annesi ve babasını kaybetmiş hem öksüz hem de yetim bir kızdı. Bir gün Atatürk’ün Bursa’yı ziyareti sonrası kendisinin yanına giderek, heyecandan çakmak çakmak yanan gözlerle ona “okumak” istediğini söyledi küçük kız. Onun bu azmine hayran kalan Atatürk, Sabiha’nın abisinden izin alarak onu evlat edindi. Ondan sonra Çankaya ve İstanbul’da eğitim gören Sabiha Gökçen 1935’te Türk Hava Kurumu’nun Türk Kuşu Sivil Havacılık Okulu’na girdi. Sonrasında da 7 erkek öğrenci ile Kırım Rusya’ya giderek orada yüksek planörcülük eğitimi aldı.

Atatürk de kızı ile gurur duyardı. Onu dünyadaki ilk kadın askeri pilot olmadı için cesaretlendiren de bizzat kendisi olmuştur. Manevi babası Sabiha’ya “Bir Türk kızının dünyadaki ilk askeri kadın pilot olması ne iftihar edilecek bir olaydır, tahmin edersin değil mi? Derhal Eskişehir Tayyare Mektebi’ne gidip eğitimini orda tamamlamanı istiyorum” diyerek onun askeriyeye girmesini sağlamıştır. Ancak bir problem vardı: O yıllarda henüz kadınlar askeri okullara alınmıyordu. Sabiha’ya bu yüzden özel bir üniforma hazırlandı. 1936-37 yıllarında bu okulda 11 aylık özel bir eğitim gören Sabiha Gökçen artık “askeri bir pilot” olmuştu. Aynı sene çıkan bir ayaklandırmayı bastırmak için uçakla hava harekâtına katılan Sabiha, artık dünyanın ilk askeri kadın savaş pilotu idi.

1937 yılında Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Genelkurmay Başkanı'nın da katıldığı bir törenle kendisine Türk Hava Kurumu İftihar Madalyası verildi.

30 Ağustos 1937'de askeri uçuş brövesi aldı.

1938'de Balkan devletlerinin davetlisi olarak, uçağıyla Balkan turu yaptı.

1996'da havacılık kariyerinin en büyük ödülü olarak Amerika’da "Dünya Tarihine adını yazdıran 20 Havacıdan biri" seçildi. Gökçen bu ödüle layık görülen ilk ve tek kadın havacı oldu.

Son uçuşunu 1996'da 83 yaşında iken Falcon 2000 uçağıyla yaptı.

Dünyada kadınlara seçme ve seçilme hakkını ilk veren ülkelerden biridir Türkiye. Fransa 1944’te, İtalya 1945’te, İsviçre 1971’de verirken Türkiye kadınlarına bu hakkı 1930 yılında vermiştir. Birçok ülkeden önce kendi halkının kadınlarına bu hakkı veren bir insanın, Mustafa Kemal’in manevi kızının ilk kadın savaş pilotu olması sizi şaşırtmasın bu yüzden. Kendisi kadınlarla ilgili şu sözleri söylemiştir: "Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın."

Bu devletin bireyleri olan her kadının Sabiha Gökçen gibi dünyaya yön verebilme kabiliyeti olduğuna benim inancım tam. Aslında, okutulmasına izin verilmeyen, çocuk yaşta gelin olmayan, tecavüze uğramayan, şiddetle karşılaşmayan ve öldürülmeyen her kadının dünyayı değiştirecek gücü var. Yeter ki bunlardan biri başımıza gelmesin günümüzde…

Gelelim kıssadan hisseye: Bir yetimden gökyüzünde ruhunun kanatları ile süzülen ve dünyayı değiştiren bir pilota dönüşen güçlü bir kadının hikayesidir bu. Elinin hamuruyla erkek dünyasına dalıp, onu destekleyen manevi babası sayesinde, kocaman kalbi ve bitmeyen cesareti, azmi ile hiçbir erkeğin ulaşamadığı başarılara ulaşan Sabiha Gökçen, başta Türk kadınları olmak üzere tüm dünyaya örnek olmaya devam etmektedir.

 

Bu yazı 1881 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Mesele İletişim Değil, Mesele Şiddetsiz İletişim
» Hoşça kal Sevgili Ruth, Teşekkür ederiz değerli RBG
» Doğanın Ruhu, İnsanın Ruhu
» KENDİMİZE DE MEYDAN OKUYOR MUYUZ SEVGİLİ KADINLAR?
» İstanbul Sözleşmesi Yaşatır!
» Hoşçakal Pınar Gültekin
» Hatırlatmak isterim…
» Tarihe Yön Veren Kadınlar: Agnodice
» 3 ulus, 4 cinayet, 1 sebep: İnsan Zulmü
» Gündöndü değil “Günöldü”
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter