20 Ocak 2021 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
ÜCRETSİZ İZNE ÇIKARILAN İŞÇİLERE NAKDİ DESTEK
Yazı Tarihi: 22 Nisan 2020 Çarşamba 07:46

Covid-19 salgınının ekonomik hayata olumsuz etkilerinin azaltılması amacıyla, bu süreçte faaliyetine kısmen veya tamamen ara veren işyerlerinde çalışan işçiler için işverenlere üç aylık maaş desteği sağlanması amacıyla kısa çalışma ödeneğinden yararlanma şartları kolaylaştırılmıştı. Ayrıca bu süreçte zorlayıcı sebeplerle işten çıkarılan işçiler, şartları tutuyorsa işsizlik maaşı alabiliyorlar.

Ancak bu süreçte işverenler tarafından ücretsiz izne ayrılan veya işten çıkarılan işçiler, üç aylık maaş desteği sağlayan kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayacağı gibi, işten çıkarılan işçilerden prim günü veya sigortalılık süresi yeterli olmayanlar işsizlik maaşı da alamıyorlar. Bu durumdaki işçilerin mağduriyetini önlemek için işten çıkarılmamış ve ücretsiz izne gönderilmemiş olmakla birlikte kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan işçilere, nakit desteği geldi.

Bu konuda da düzenlemeler içeren 15 maddelik Torba Kanun Meclis’te 7244 Kanun numarasıyla kabul edilerek 17 Nisan 2020 tarihli Resmi Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Söz konusu Kanun ile 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanuna eklenen 24 üncü madde uyarınca;

  • 17 Nisan 2020 tarihi itibariyle iş sözleşmesi bulunmakla birlikte yani işveren tarafından işten çıkarılmamış olmakla birlikte, belli bir süreliğine işten çıkarma yasağı getirecek olan 4857 sayılı Kanunun geçici 10 uncu maddesi uyarınca işveren tarafından ücretsiz izne gönderilen işçilere,
  • İşveren tarafından işten çıkarılmamış ve ücretsiz izne gönderilmemiş olmakla birlikte kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan işçilere,
  • 15 Mart 2020 tarihinden sonra iş sözleşmesi feshedilen ve normalde işten çıkış veya çıkarılış sebebi açısından işsizlik maaşı almayı hak eden, ancak prim gün sayısı ve son 120 gün hizmet akdinin devam etmiş olması şartını yerine getirmemiş olduğu için işsizlik maaşı alamayan işçilere,

İşsizlik Sigortası Fonundan günlük 39,24 TL nakdi ücret desteği verilecek. Ödemeyi İŞKUR doğrudan işçiye yapacak. Yapılan ödemelerden damga vergisi hariç herhangi bir kesinti yapılamayacak. Dolayısıyla damga vergisi kesildikten sonra bu haktan yararlanacak işçilere aylık 1.168,00 TL ödeme yapılacak. Bu ödeme işten çıkarma yasağının uygulandığı süre yani 3 ay süre için yapılacak. Cumhurbaşkanı isterse bu 3 ayı 6 aya kadar uzatabilecek.

Nakdi ücret desteğinden yararlanan işçilerden, kendi sigortalılıkları nedeniyle veya bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında sağlık yardımı alma hakkı olmayanların GSS primlerini İŞKUR ödeyecek.

 

-Çalıştıran İşverene Ceza Uygulanacak-

Ücretsiz izne ayrılarak yukarıda belirtilen nakdi ücret desteğinden yararlanan işçinin işyerinde fiilen çalıştırıldığının tespiti halinde işverene SGK tarafından, bu şekilde çalıştırılan her işçi ve çalıştırıldığı her ay için ayrı ayrı olmak üzere 2.943,00 TL lira tutarında idari para cezası uygulanacak. Ayrıca bu işçiler için ödenen nakdi ücret desteği ödeme tarihinden itibaren işleyecek kanuni faizi ile birlikte işverenden tahsil edilecek.

 

-OKURDAN GELENLER-

Soru: 27 çalışanımız için kısa çalışma ödeneğine başvuru yaptık ve başvurumuz onaylandı. Kısmetse önümüzdeki ay ödeneklerini almaya başlayacaklar. Size sorum şu, biz çalışanlarımıza kısmi çalışma ödeneği alırken ücret dışı bir ödeme yaparsak kısmi çalışma ödenekleri kesilir mi?

Cevap: Kısa çalışma ödeneği alan çalışanlara işverenlerince ücret dışı bir ödeme yapılması halinde bu ödemeler çalışanın prim gününü değiştirmeyeceği için kısa çalışma ödeneğinden yararlanılmasına da engel teşkil etmeyecektir. Ücret dışı ödemeler, ödendiği ayda prim günü yoksa üst sınır aşılmamak kaydıyla takip eden iki aydaki prim günü bulunan ayların kazancına dâhil edilir.

 

Soru: Fırat bey merhaba, çalışanım ile geçtiğimiz ay sonu itibarıyla iş ilişkimiz sona erdirdik. Hiçbir anlaşmazlığa düşmedik ve tüm haklarını verdim. İşten ayrıldığı gün tüm haklarını aldığına dair ibranamede aldım ama geçtiğimiz gün bir yazı okurken ibranamelerin iş sözleşmesi sona erdikten bir ay sonra imzalanması gerektiği yazıyordu. Bu konu hakkın da bilgi verirseniz sevinirim. A.Konak

Cevap: Sevgili okurum, ibraname, işçinin işten ayrılırken iş hukuku ve iş sözleşmesinden kaynaklanan her türlü hak ve alacağını aldığını gösterir belgedir. İbranamenin geçerli olabilmesi için; İbra sözleşmesi yazılı olmalı, İş sözleşmesinin sona erdiği tarihle ibra tarihi arasında en az bir aylık sürenin geçmiş olmalı, İbra konusu alacağın türü ve miktarının açıkça belirtilmeli ve ödemenin eksiksiz ve banka kanalıyla yapılması gerekir.

Bu yazı 3290 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Vergi indirimi ile erken emeklilik
» Engelli Çalışanlar Vergi İndiriminden Nasıl Yararlanılır?
» İşçi Çıkarma Yasağı Tekrar Uzatıldı
» Asgari Ücret Açıklandı
» 2021 yılı asgari ücret açıklandı
» Yapılandırma Yapan İşveren Borcu Yoktur Belgesi Alabilir mi?
» KISA ÇALIŞMADA YENİ BAŞVURULAR
» Bağ-Kur’da ihya imkanını kaçırmayın
» İLAVE İSTİHDAM PRİM DESTEĞİ
» SGK HANGİ BORÇLARI SİLECEK
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter