20 Ocak 2021 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Binnur Güdücüler
23 NİSAN KUTLU OLSUN
Yazı Tarihi: 23 Nisan 2020 Perşembe 12:24

23 Nisan 1920, Türkiye Cumhuriyetinin doğuşunu simgeleyen, tarihimizin anlamlı bir dönemecidir. Bu yıl 100. yıldönümüdür.

Meclisin açılışının kurtuluş sürecindeki yeri ve önemi büyüktür. Böylelikle Kurtuluş Savaşının hazırlık aşamasında benimsenen ilkeler,  birbiri ardına yaşama geçirilmiştir.

Ulusumuzun seçtiği temsilcilerin katılımıyla, olağanüstü koşullar altında toplanan Büyük Millet Meclisi, önemli sorumluluklar üstlenmiş, tarihsel görevleri yerine getirmiştir.

Meclisin açılmasıyla Türk Ulusu yönetimi ele aldığını, geleceğini belirleme hakkının yalnız kendisine ilişkin bulunduğunu, bu hakkı hiçbir devlete ya da güce devretmeyeceğini ve egemenliğin kayıtsız koşulsuz kendisinin olduğunu dünyaya duyurmuştur.

Büyük Millet Meclisi, Yüce Atatürk'ün önderliğinde bir yandan Kurtuluş Savaşını yürütürken, öte yandan tam bağımsız, ulus egemenliğine dayanan yeni Türk Devletinin ilkelerini oluşturmuştur.

Ulusal egemenlik ve tam bağımsızlık Atatürk'ün Kurtuluş Savaşının hazırlık aşamasında, Cumhuriyetin kuruluşunda ve Türk Devriminin gerçekleştirilmesinde büyük önem verdiği ilkelerdir.

Türkiye Cumhuriyetinin temeline ulusal egemenlik ve tam bağımsızlık ilkelerini yerleştiren Yüce Atatürk, yaşamı boyunca bu ilkelerin korunması ve yaşatılması için çalışmıştır.

Yüce Önder, "Yeni Türkiye Cumhuriyeti'nin yapısının ruhu milli egemenliktir. Milletin kayıtsız şartsız egemenliğidir" anlatımıyla, ulusal egemenliğin Devlet ve toplum yaşamındaki vazgeçilmezliğini çarpıcı biçimde ortaya koymuştur.

Yüce Atatürk 23 Nisanı çocuk bayramı olarak, çocuklara armağan etmesi, çocuklara olan  sevgisini, güvenini ve inancının  göstergesidir.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, dünyadaki ilk ve tek çocuk bayramıdır. Yarının büyüklerinin sevgi, barış, kardeşlik çağrıları Türkiye'den dünyaya yayılmaktadır.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri, dünya çocukları arasında sevgiyi ve kardeşliği temel alan köklü ilişkilerin kurulmasına, insanların barış içinde yaşayacakları bir dünyaya ulaşılmasına katkıda bulunması yönünden de anlamlıdır.

Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı, O'nun yolundan giden, kendine yeten, güvenen ve üreten Cumhuriyet çocuklarımız, ülkemizi daha da ileriye taşıyacaklardır.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının 100.yılını kutlamanın gurur ve coşkusunu yaşıyoruz.23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun.

 

Bu yazı 2157 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
»   YÜREĞİMİZİ  EĞİTMEK
» TENCERE DİBİN KARA…            
» Hepimiz, Birbirimizden Sorumluyuz!
» SÜRÜDEN BİRİ OLMAK YA DA OLMAMAK!
» GÖREV ANLAYIŞI
» KAPLUMBAĞA SABRI VE BİLGELİĞİ
» ÖĞRETMENİM
»  BİR HAYALİM VAR
» TÜRK ULUSU ATATÜRK'Ü UNUTMAMIŞTIR VE UNUTMAYACAKTIR 
»  DEPREMDEN HERKES KORKAR
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter