02 Mart 2021 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Soner EMEK
-20 ve 65+ ile arada kalanlar
Yazı Tarihi: 24 Nisan 2020 Cuma 07:37

Gündem hep aynı koronavirüs ve yasaklar.

-20 ve 65+ olanlar günlerdir evlerde. 20+ ve -65 yaşlar ise zaman zaman sokaklarda ama gidecekleri yerler kapalı olduğundan veya açık olan bazı yerler ve açık havalarda sokaklarda gezdikten sonra geceleri ne yaparlarsa yapsınlar evde kalmak zorundalar. Çünkü gece gidilebilecek her yer kapalı. Dolayısıyla  TV’lerde yeni diziler sosyal mesafe ve bu yaşlara evde kalma zorunluluğu olduğundan  yapılamamaktadır. Bu yüzden birçok TV kanalı eski dizileri, eski filmleri devreye sokuyor. Ama asıl ve gerçek konu çoğunlukla sadece ve sadece koronavirüs ile ilgili konuşmalar ve açıklamalar. Bugüne kadar unutulan, şiddet gören ve yanlarında olunmayan sağlıkçılarımız ne hikmetse tüm TV’ler tarafından davet edilmekte, onlar tarafından verilecek iyi haberleri beklemektedirler. Umarım bu illet virüs belasını atlattığımızda da aynı sevgi, saygı ve ilgiyi sağlıkçılarımıza gösterir, onları unutmazlar.

Yine bu yüzdendir ki sosyal medyada da patlamalar oldu. Bu -20 ve 65+ ile yine zamanlarının çoğunu evlerinde geçiren insanlarımız sağlık açıklamalarından sonra kalan zamanlarının neredeyse tamamını akıllı telefon, internet ve Bilgisayarlarının başında geçirmektedirler. Uzaklarda olan dostlar, arkadaşlar, akrabalar sosyal medyada buluşmakta ve müthiş yaratıcılıklarıyla birbirlerine bildirimler, haberler göndermektedirler. Eskiden bazı alışkanlıklarımız daha doğrusu unutulan alışkanlıklarımız, birbirimizi aramak, hal hatır sormak ilk sıralara yerleşti. Ama bu virüs belasını atlattığımızda yine eskiye döner miyiz bilemiyorum. Nasıl ki bir tanıdığımızın vefatında birbirimizle konuşup, iyilik meleği oluyor, oradan ayrıldıktan sonra yine eski halimize döndüğümüz gibi.

Ama bu virüs belası bizlere bir şeyler bırakacak gibi geliyor bana; temizliği, sosyal mesafeyi ayarlamayı, sık sık birbirimize sarılıp öpüşmemeyi, tokalaşmamayı.

Yine düşündüğümüzde teknolojinin olmadığı dönemlerde, çok güzel oyunlar vardı. Bir kısmı zaman zaman şenliklerde hatırlanıyor bir kısmı ise unutuldu gitti. Mesela çuval içine girip belli bir mesafe katetme, ağızda kaşık içinde yumurta taşıma, halat çekme şenliklerde hatırlanan, ama bir de hatırlanmayanlar var mesela çelik çomak, beş taş, fırdöndü. İsimleri bile farklı geliyor değil mi ama bunlar teknolojinin olmadığı zamanlar evlerde ve sokak aralarında oynanan oyunlardı. Bir de resimli romanlar vardı, Teksas-Tommiks (Konyakçı-Doktor Sallaso)-Tex willer, Kinova, Red Kit, Kızılmaske, Zagor, Kaptan Swing, Mister No, Volkan gibi bunları çoğu hatırlamaz, ama internette görebilirsiniz. Düşünün ne kadar bol zaman varmış, düşünebiliyorsunuz, araştırabiliyorsunuz ve yaratıyorsunuz. Sosyal medyada o kadar güzellikler yaratılıyor ki işte şimdi bunlara daha çok ve çabuk ulaşabiliyorsunuz.

Ve yine Önceden her TV kanalında belli gün ve saatlerde sanatçılar konser verirlerdi. Bu sanatçıların isimlerini unuttuk dizilerden başka bir şey yok. Yine radyolarda olsun, teyplerde olsun, lokantalarda olsun, kendilerini sevmesek de müziklerini sever ve dinlerdik birçok sanatçının. Ne oldu bu sanatçılara nereye gittiler?

FIKRA ZAMANI

Gerçi bu korona virüsten dolayı sosyal medyada da çok fıkralar dolaşıyor ya, ben de gazeteye yazayım dedim:

ELMAS GERDANLIK

Kadın sinir içinde cep telefonundan kocasını aramış;

-“Saat kaç oldu, hangi cehennemdesin?”

Kocası;

-“Aşkım, o hiç unutamadığın harika elmas gerdanlığın bulunduğu kuyumcu var ya… Hani o zaman param yoktu alamamıştım  ve “Sevgilim bir gün mutlaka bunu sana alacağım, göreceksin demiştim. Hatırladın mı?

Bu sözü duyan kadın birden yumuşamış ve heyecandan titreyen sesi ile ;

-“Eeee. Evet bir tanem hatırlamaz olur muyum? demiş….

Adam da;

-Evet aşkım. İşte o kuyumcunun hemen yanındaki kahvede arkadaşlarla oyundayım.

Bu hafta da bu kadar sağlıklı günlere, evlerinizde kalın.

 

Bu yazı 2619 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» VEFAT
» ZAMAN TÜNELİ
» BALKON-BAHÇE ZEVKİ
» GÜZELLİKLER
» KORONA
» KUPA HİKAYESİ-3
» KUPA HİKAYESİ-2
» VEFAT
» -20 ve 65+ ile arada kalanlar
» EVLERDE GEÇEN ZAMANLAR
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter