20 Ocak 2021 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
DEĞİŞEBİLMEK   
Yazı Tarihi: 28 Nisan 2020 Salı 12:01

 Yaşamımızda bazen anlayıp dinlemeden, hemen hüküm verip yanlış düşüncelere kapıldığımız zamanlar olmuştur. Öyle ki sorgulayıp araştırdığımızda bulduğumuz gerçekler, bizleri pişmanlık girdabında şaşkınlıklar içinde bırakabilir. Örneğin trende giderken, bir baba, üç evladıyla oturup, sürekli ağlayan çocuklarına hiç müdahale etmemekte ve susun demeden yolculuklarına devam etmektedir. Böyle bir ortamda siz ona ne gamsız adam, ne sorumsuz adam diyebilirsiniz. Ama sorup araştırdığınızda, onlar hastaneden geliyorlardır. Bir saat öncede çocuklar annelerini kaybetmiştir ve eve dönüyorlardır. Yine buna benzer bir olayda, Prof. Covey’in konuşmasını dinlemeye gelen annesi, arka sırada oturan iki kişinin toplantı boyunca sürekli konuştuklarını görerek, çok öfkelenmiş ve oğlumu küçümsüyorlar diyerek çok üzülmüştür. Yemek molasında oğluna sürekli konuştuklarını ve oğlunu gerektiği gibi dinlemediklerinden dert yakınır. Kendisine göre bu iki kişi saygısız insanlardır. Oğlu, anne o adam Finlandiyalı, burada simultane(anında çeviri) tercüme yok, mecburen tercümanı yanına oturttuk, diyerek yanlış anlaşılma olayına güzel bir örnek sunmuştur.

 Başkalarının düşünce ve davranışları hakkında hüküm verirken, elimizdeki veriler çoğu zaman yeterli olmuyor. Davranışların nedenini bilmeden çok yanlış yargılara varabiliyoruz. Einstein’in bir sözü bu konuyu çok güzel anlatıyor.” Karşılaştığınız sorunları, o sorunları yarattığınız düşünce düzleminde kalarak çözemezsiniz.” Çoğumuzun zaman zaman yaptığı gibi, sorunların içinde kaybolmak yerine, hayata bakışımızı değiştirmeyi başarıp, sorunlara farklı biçimde yaklaşabiliriz. “Var olan, türlerin en güçlüsü değildir, en zekisi de değildir. Hayatta kalan, değişime en çok ayak uydurabilendir”. Charles Darwin’in bu güzel sözü ayakta kalabilmek için değişimin önemini vurgulamaktadır. Bu şekilde sorunumuzu aşma şansına da ulaşabiliriz. Bu değişim konusunda bizlere en çok yardımcı olacaklar mutlaka arkadaşlarımızdır. Zaten sorunlarımızı dostlarımızla paylaşmamızın nedenlerinden biri de, farklı bir bakışın, bize farklı davranabilme kapısı aralama ihtimali değil midir? Çözümsüz gibi gördüğünüz sorunlar konusunda yaşamı kavrama düşüncemizi değiştirmenin çok önemi vardır.

 Aslında hayatımızı, başarımızı, mutluluğumuzu belirleyen bizim kendi davranışlarımızdır. Başımıza gelen her şeyle onlara verdiğimiz tepki ve yanıt arasında geniş bir hareket alanı vardır. Kişinin kendisini yenileme konusunda Aldous Huxley’in düşünceleri oldukça etkileyici:” Bir insanın yaşadığı evrende yapabileceği ve düzeltebileceği tek şey kendini değiştirmesidir. İnsanın gücü her şeye yetmez ama kendini değiştirmeye her zaman gücü yeter. Kendini değiştirebilen bir insan ise her şeyi değiştirebilir.İnsanın tüm evrende kesin olarak düzeltebileceği tek bir şey vardır. 

Kendisi...”

 

 

Bu yazı 1421 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» ARKADAŞLARIMIZ
» ÇOCUKLAR ÖZELDİR
» HİÇ VAKTİMİZ YOK
» SORUNUMUZ  
» YAŞLILARIMIZ   
» BİZİM HAYATIMIZ
» HAYAT BAŞKA BİR ŞEY
» SEÇİMLERİMİZ
» ÇOCUKLARA GÜVENMEK 
» DEĞER BİLMEK
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter