20 Ocak 2021 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
ÜCRETSİZ İZİN NAKDİ YARDIM BAŞVURULARI BAŞLADI
Yazı Tarihi: 29 Nisan 2020 Çarşamba 07:38

e-mail : caliskanfirat@gmail.com

facebook : firatcaliskansgm

Ücretsiz izne çıkarılan, kısa çalışma ödeneğinden veya işsizlik maaşından yararlanamayanlar için 7244 sayılı Torba Kanun ile günlük 39,24 TL nakdi ödemeden yararlanma imkanı getirilmiş ve bu konuya geçtiğimiz haftaki köşemde yer vermiştim.

Bu ödemelerle ilgili başvurular geçtiğimiz hafta başladı. Ayrıca konuyla ilgili olarak hazırlanan 4447 Sayılı İşsizlik Sigortası Kanununun Geçici 24’üncü Maddesi Kapsamında Yapılacak Nakdi Ücret Desteği Uygulamasına İlişkin Usul ve Esaslar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yayımlandı.

İşverenin ücretsiz izne çıkardığı işçilerinin söz konusu nakdi ücret desteğinden yararlanılabilmeleri için, ücretsiz izne ayrılan işçilere ilişkin aylık bildirimler yani başvurular, https://uyg.sgk.gov.tr/IsverenSistemi internet adresinden ücretsiz iznin verildiği ayı takip eden ayın 3’üne kadar işverenlerce yapılacak. Nakdi Ücret Desteğinin uygulama süresi kapsamında, ilgili ayda işçinin ücretsiz izne ayrıldığı gün sayısını, işçinin TC Kimlik Numarasını, işçinin IBAN numarasını ve cep telefonu bilgilerini işveren SGK başvuru ekranı üzerinden bildirecek.

Bu şekilde bildirimi yapılan işçiler için ilgili aya ait Aylık Prim ve Hizmet Belgelerinde eksik gün nedeni, “28-Pandemi Ücretsiz İzin” olarak seçilecek. (1 Nisan itibarıyla ücretsiz izin verildi ise bu sefer Nisan ayı bildirgesinde eksik gün kodu “29-Pandemi Ücretsiz İzin ve diğer” seçilecektir.)

5510 sayılı Kanunun Ek-9 uncu maddesi kapsamında ev hizmetlerinde ay içerisinde 10 günden fazla sigortalı çalıştıranlar ise bu durum değişikliğini, ücretsiz iznin verildiği ayın sonuna kadar aynı eksik gün koduyla Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine/Sosyal Güvenlik Merkezlerine bildirecekler.

4857 sayılı Kanunun geçici 10 uncu maddesi kapsamında verilen ücretsiz izin bilgilerine ilişkin işverenler tarafından yapılan başvuru ve güncelleme işlemleri, ücretsiz iznin uygulandığı ayı takip eden ayın sonuna kadar SGK’ya bildirilecek. Ancak bu şekilde uygulamanın yürürlükte olduğu sürenin tamamlanmasından sonra izleyen ay sonuna kadar yapılan ve hak doğurucu nitelikteki başvurular en fazla bir önceki ay için yapılabilecek.

 

-Kısa Çalışma Ödeneğinden Yararlanamayanların Başvuruları-

Kısa çalışma ödeneğinden yararlanma başvurusu yaptığı halde, prim günü veya sigortalılık süresi yeterli olmadığı için kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan işçisi bulunan işverenlerin, bu işçilerinin söz konusu nakdi ücret desteğinden yararlanabilmeleri için ücretsiz izin başvurusu yapmaları gerekiyor.

Bu işverenlerin; Aylık Prim ve Hizmet Belgelerinde bildirilmiş olan “18-Kısa Çalışma Ödeneği” gerekçesinin ikinci fıkrasındaki süreler içerisinde “28-Pandemi Ücretsiz İzin” olarak güncelleme yapmaları ve ücretsiz izin başvurusunda bulunmaları gerekiyor.

Ayrıca, 17 Nisan 2020 tarihinden sonra ücretsiz izne ayrılmasına rağmen, Aylık Prim ve Hizmet Belgelerinde “28-Pandemi Ücretsiz İzin” eksik gün nedeni yerine yanlışlıkla başka bir koddan bildirim yapanların, eksik gün kodunun değiştirilmesi için SGK’nın ilgili il müdürlüğü/sosyal güvenlik merkezine başvurmaları gerekecek.

 

-İşsizlik Maaşı Almaya Hak Kazanamayanlar-

15 Mart 2020 tarihinden sonra işten çıkarılan, ancak İŞKUR’a işsizlik maaşı başvurusu yapmasına rağmen bu maaşa hak kazanamayan işsizlerin söz konusu nakdi ücret desteğinden yararlanabilmeleri için ayrıca başvuru yapmalarına gerek yok. Bu durumdaki işçilerin söz konusu günlük 39,24 liralık nakdi ücret desteği ödemeleri İŞKUR tarafından re’sen yapılacak.

15 Mart 2020 tarihinden sonra 4447 sayılı Kanunun 51 inci maddesi kapsamında iş sözleşmesi feshedilen ancak prim gün sayısı veya sigortalılık süresi şartları tutmadığı için işsizlik ödeneği başvurusunda bulunmayan işsizlerin ise söz konusu nakdi ücret desteği ödemelerinden yararlanabilmeleri için https://esube.iskur.gov.tr/ internet adresinden veya e-devletten işsizlik ödeneği başvurusunda bulunmaları gerekiyor.

Bu yazı 3512 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Vergi indirimi ile erken emeklilik
» Engelli Çalışanlar Vergi İndiriminden Nasıl Yararlanılır?
» İşçi Çıkarma Yasağı Tekrar Uzatıldı
» Asgari Ücret Açıklandı
» 2021 yılı asgari ücret açıklandı
» Yapılandırma Yapan İşveren Borcu Yoktur Belgesi Alabilir mi?
» KISA ÇALIŞMADA YENİ BAŞVURULAR
» Bağ-Kur’da ihya imkanını kaçırmayın
» İLAVE İSTİHDAM PRİM DESTEĞİ
» SGK HANGİ BORÇLARI SİLECEK
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter