14 Ağustos 2020 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
KÇÖ’ye haciz veya bloke konulabilir mi?
Yazı Tarihi: 06 Mayıs 2020 Çarşamba 07:41

Sevgili okurlar, bugünkü köşemde pandemi sürecinde gerek sözlü, gerekse mail yolu ile sıkça sorulan Kısa Çalışma Ödeneği (KÇÖ), Ücretsiz İzin Nakdi Desteği (ÜİND) ile ilgili gelen soruların cevabını köşemde paylaşarak siz değerli okurlara bu süreçte yardımcı olmaya çalışacağım.

 

Soru: 15 Mart - 16 Nisan arası işsiz kalanlar nakdi ücret desteğini nasıl alabilir?

Cevap:  15 Mart 2020 tarihinden sonra iş sözleşmesi feshedilen ancak işsizlik ödeneği başvurusuna rağmen bu ödeneğe hak kazanamayan işsizlerin nakdi ücret desteği ödemeleri, ayrıca başvuru yapmalarına gerek bulunmaksızın İŞKUR tarafından re’sen gerçekleştirilecek.

15 Mart 2020 tarihinden sonra iş sözleşmesi 4447 sayılı Kanunun 51 inci maddesi kapsamında feshedilen ancak işsizlik ödeneği başvurusunda bulunmayan işsizlerin nakdi ücret desteği ödemeleri, “https://esube.iskur.gov.tr/” internet adresinden veya e-Devletten işsizlik ödeneği başvurusunda bulunmaları üzerine İŞKUR tarafından gerçekleştirilecektir.

 

Soru:  Nisan ayına ait pandemi ücretsiz izin girişleri için son gün 4 Mayıs 2020 kadar yapılmazsa Nisan ayı ücretsiz nakdi desteklerden yararlanamayacak mıyız?

Cevap: Hayır. Nisan ayı pandemi ücretsiz izin güncellemeleri usul ve esaslara göre Mayıs ayının son gününe kadar yapılabilir. Geç bildirim nedeniyle sadece Nisan ayına ait destek ödemeleri bir ay geç yapılacaktır.

 

Soru:  Ücretsiz izin desteği veya KÇÖ alamayanlara ilk 7 gün yarım ücret ödenmeli mi?

Cevap: 4857/40. gereği zorlayıcı nedenden dolayı işçinin çalışmaktan alıkonulması halinde işçiye ilk 7 gün için yarım ücret ödenir. Yani 7 günlük yarım ücret KÇÖ alanlara mahsus bir ödeme değildir. İşçisini ilk defa17 nisan sonrası ücretsiz izne çıkaracaksa işçiye 7 günlük yarım ücreti ödemeli ve SGK bildirimini yapmalıdır. Ancak daha önce bu süreci başlattı ve yarım ücreti ödediyse tekrar ödemesi gerekmez.

 

Soru: Ücretsiz izin nakdi desteği alırken sağlık yardımlarından yararlanabilir miyim?

Cevap: Evet yararlanabilirsiniz. Genel sağlık sigortalısı veya genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişi kapsamına girmeyenler, ücretsiz izin süresince genel sağlık sigortalısı sayılırlar. Tüm tedavi ve ilaç giderleri de karşılanır.

 

Soru: İşçilerimi 1 Nisan 2020 tarihi itibarıyla ücretsiz izne çıkardım. Ancak Nisan ayı için SGK’nın sistemine ücretsiz izin desteği başvuru yaparken Nisan ayını 14 günden fazla giremiyorum. Bunun nedeni nedir?

Cevap: COVİD-19 Ücretsiz İzin Giriş uygulamasında, nakdi ücret desteği 17 Nisan 2020 tarihinde yürürlüğe girdiğinden 2020-4 döneminde özel sektör işyerleri işin ücretsiz izin gün sayısı 14 günden fazla girilemeyeceği gibi yaşlılık aylığı alanlar için de başvuru yapılmamalıdır. 17 Nisan 2020 ve sonrasında ücretsiz izne çıkartılanların nakdi destekten yararlanılabilmesi için Kısa çalışma ödeneğinden yararlanmamaları, Yaşlılık aylığı almamaları ve 1, 4, 5, 6, 12, 14, 20, 29, 32, 35, 39, 52, 53, 54 veya 55 nolu belge türü ile bildiriliyor olmaları gerekir. Ayrıca çalışanlarınızı 1 Nisan’da ücretsiz izne çıkardığınız için Nisan ayı aylık prim ve hizmet bildirgenizde eksik gün kodunu “29- Pandemi ücretsizi izin ve diğer” bildireceksiniz.

 

Soru: Kısa çalışmada işçinin haftanın hangi günlerinde çalışacağını işveren mi belirler?

Cevap: İşveren, kısa çalışmanın günlük, haftalık veya aylık çalışma süresi içerisinde yapılacağı zaman aralığını belirleme hakkına sahiptir. Bir başka deyişle, işçinin haftanın hangi günlerinde çalıştırılacağına işveren karar verebilecektir.

 

Soru: İşveren kısa çalışma talebi sonucunu işçiye bildirmeli midir?

Cevap: İşveren kısa çalışma talebinin uygun bulunup bulunmadığını, işyerinde işçilerin görebileceği bir yerde ilan etmeli ve varsa toplu iş sözleşmesine taraf işçi sendikasına bildirmelidir. İlan yoluyla işçiye duyuru yapılamıyorsa, kısa çalışmaya tabi işçilere yazılı bildirim yapılmalıdır.

 

Soru: Birden fazla iş yerinde çalışan işçi ilk yapılan kısa çalışma ödeneği alabilir mi?

Cevap: İşçi işyerindeki is sözleşmesi ile özel bir hüküm konulmamışsa birden fazla işyerinde çalışabilir. İşçinin bu şekilde çalıştığı bütün işyerleri aynı gün de kısa çalışmaya müracaat etse de ilk onaylanan işyeri üzerinden ödenek alabilir. Burada kural işyerlerinin hepsinin başvurması gerekir. Yani işçi bir işyerinden kısa çalışmaya yazılsa bile başka bir işyerinde çalışmaya devam ediyorsa ödenek alamaz. Kısa çalışma ödeneği işçinin geriye dönük 12 aylık dönemdeki bütün işyerlerindeki toplam prime esas kazanç üzerinden hesap edilir. Ama bilindiği üzere brüt asgari ücretin %150'i, 4.380,99 TL’yi geçemez.

 

Soru: İşten çıkarma yasağı kısa çalışma ödeneği de etkiler mi?

Cevap: İşverenler; "01- Deneme süreli iş sözleşmesinin işverence feshi”, “04-Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işveren tarafından haklı sebep bildirilmeden feshi”, “15-Toplu işçi Çıkarma”, “22-Diğer nedenler”, “27-İşveren tarafından zorunlu nedenlerle ve tutukluluk nedeniyle fesih” “28-İşveren tarafından sağlık nedeni ile fesih” nedenlerle fesih yapamazlar. Eğer yaparlarsa fesih tarih itibarıyla işyerinde kısa çalışma uygulanan kısa çalışma iptal olur. Oluşan fazla ödemelerde işverenden tahsil edilir. Ayrıca, işten çıkartılan işçinin kısa çalışma kapsamında olup olmadığına bakılmaz. 7244 sayılı kanunla gelen fesih yasağı ile 17 Nisan 2020 sonrası işten çıkaran işverene 1 asgari ücret idari para cezası kesilir.

 

Soru: Kısa Çalışma Ödeneğine haciz veya bloke konulabilir mi ?

Cevap:  Kısa çalışma ödeneği ile ilgili düzenlemenin yer aldığı 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununun Ek 2’nci maddesinde bu konuyla ilgili herhangi bir hüküm yer almamakla birlikte, bu maddeye istinaden çıkarılan ve uygulamanın ayrıntısını düzenleyen Kısa Çalışma ve Kısa Çalışma Ödeneği Hakkında Yönetmelik’in 7’nci maddesinin onuncu fıkrasında;  “Kısa çalışma ödeneği nafaka borçları dışında haciz veya başkasına devir veya temlik edilemez.” Hükmüne yer verilmiştir.

Dolayısıyla bu madde uyarınca, işçi adına İŞKUR tarafından PTT veya bankalara yatırılan kısa çalışma ödeneğine, o işçinin nafaka borcu varsa haciz konulabilir, bunun dışında işçinin borcu nedeniyle kendisi adına İŞKUR’a yatırılan işsizlik ödeneğine haciz veya bloke konulamaz. Ancak İŞKUR tarafından bankaya yatırılan işsizlik ödeneği, işçinin kendisi tarafından bir başka banka hesabına aktarılırsa o zaman durum değişir, aktarılan tutar işsizlik ödeneği olmaktan çıkar, dolayısıyla bu paraya banka haciz veya bloke koyabilir.

 

 

Bu yazı 4256 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Rapor parası ücretsiz izindeyken de alınabilir mi?
» NORMALE DÖNEN İŞVERENE PRİM TEŞVİKİ
» Ayda 9 gün çalışan GSS Primi Ödemeyecek
» ÇALIŞANLARIN ÜCRETLİ VE ÜCRETSİZ İZİN HAKLARI
» Az Tehlikeli İşyerlerinde Hekim ve Uzman Çalıştırma Yükümlülüğü Başladı
» Yurtdışı Borçlanmasıyla Emekli Olanlara Çalışma Kolaylığı
» Asgari Geçim İndirimi Alma Durumları
» SGK Hizmet Dökümü
» TAMAMLAYICI EMEKLİLİK SİSTEMİ ?..
» SGK’ya gitmeden işlemlerinizi e-devletten yapabilirsiniz
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter