23 Ekim 2020 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Gizem COŞKUN SÜMER
Kadınlar DA Anlar İlimden İrfandan
Yazı Tarihi: 13 Mayıs 2020 Çarşamba 07:32

Prof. Dr. Feryal Özel, Türk astrofizikçi. Columbia Üniversitesi'nde Fizik ve Uygulamalı Matematik eğitimini okul ikinciliği ve Yüksek Onur Derecesi ile aldı. Ertesi yılı İsviçre'nin Cenevre kentindeki CERN'de ve fizik üzerine yüksek lisansını tamamladığı Danimarka'nın Kopenhag kentindeki Niels Bohr Enstitüsü'nde geçirdi. Avrupa'da geçirdiği bir yılın ardından ABD'ye dönerek Harvard Üniversitesi'nin doktora programına kabul edildi. 2002 yılında astrofizik üzerine doktorasını tamamladı. Hubble doktora-sonrası bursu kazanan Özel, 2002-2005 yıllarında Princeton İleri Araştırmalar Enstitüsü'nde görev yaptı. 2003 yılında dünyanın en tanınmış bilim insanları ile birlikte "Büyük Fikirler" listesine alınmasıyla ve Nötron yıldızları, kara delikler ve manyetarlar alanındaki katkılarıyla tanındı. Çalışmalarını Arizona Üniversitesi'nde sürdürmektedir. Aldığı ödülleri bu köşeye sığdırmam mümkün değil, merak eden internetten baksın, en son baktığımda 20 adet civarındaydı…

Prof. Dr. Betül Kaçar, Türk astrobiyolog. İstanbul'da dünyaya geldi. Giresunlu bir ailenin çocuğu olan Betül Kaçar'ın çocukluğu Giresun'un Bulancak ilçesinde geçti. Yeryüzünde kalıntı bırakan mikro-boyuttaki canlıların biyolojik yapısını anlamak için çalışmalar yapan Kaçar, laboratuvarda canlandırdığı geçmişe dair biyolojik yaşamı, güneş sistemi ve dışındaki gezegenlerden elde edilen veriler ile karşılaştırarak evrendeki yaşamın izlerini arayan bir bilim insanıdır. 2014 ve 2017 yılları arasında Harvard Üniversitesi'nde Organizma ve Evrimsel Biyoloji Bölümü'nde Araştırma Görevlisi olarak bağımsız bir araştırma grubuna liderlik etti. Aslında 2011 yılından beri NASA’da çalışıyor. Arizona Üniversitesi Astronomi ve Moleküler Hücre Biyolojisi alanında çalışmalarını sürdüren Prof. Kaçar 2012’de NASA’nın astrobiyoloji üzerine burs verdiği 'ilk Türk bilim insanı’ oldu, 2019’da NASA Genç Araştırmacısı ödülünü aldı. 

Dr. Duygu Özmadenci, Türk biyolog. Zonguldak Ereğli’de bir ilköğretim okulunda eğitim hayatına adım atan Özmadenci, liseyi Galatasaray Lisesi’nde tamamladı, İstanbul Üniversitesi’nde Biyoloji eğitimi aldı, Fransa’da yüksek lisans yaptı ve ardından yolu doktora sonrası çalışmalar için ABD’ye San Diego Üniversitesi’ne uzandı. 2020 yılında yumurtalık kanseri hücreleriyle ilaçlı mücadele yöntemi geliştirdi ve bu çalışmasıyla ABD'de 22 yıldır kanser araştırmalarına destek veren OCRA Vakfı'nın her yıl yalnızca 10 kişiye verilen ödülüne layık görüldü. 

Dr. Hatice Zora, fonetik, sinirbilimi ve dilbilimi (linguistik) üzerine multidisipliner çalışmalar yürüten bir bilim insanı. Lisans derecesini Ankara, Hacettepe Üniversitesi’nde, yüksek lisans derecesini Lund Üniversitesi’nde tamamladı. 2016 yılında, Mapping’deki tez çalışmasında Stockholm Üniversitesi’nde “Beyindeki sözcüksel olarak belirlenmiş prosodik bilgiler için bellek izleri” isimli doktora tezini tamamladı. 2019 yılında Nobel ödüllerini dağıtan İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi'nden 'Kraliyet Hanedanı' ödülünü aldı. Zora'ya ödülünü ise bizzat İsveç Kralı Carl 16. Gustaf takdim etti.

Yani anlayacağınız o laf artık değişti, size “kadınlar ne anlar ilimden, irfandan, fenden diyene yukarıdaki başarılı Türk kadınlarını gösterip “hadi canım hadi, kadınlar DA anlar bilimden” diyebilirsiniz. Elimizin hamuru ile el attığımız her şeyden alnımızın akı ile çıkarız.

Unutmayın, biz çok güçlüyüz! Tek yapmamız gereken kendimize inanmak…

Bu yazı 1829 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Mesele İletişim Değil, Mesele Şiddetsiz İletişim
» Hoşça kal Sevgili Ruth, Teşekkür ederiz değerli RBG
» Doğanın Ruhu, İnsanın Ruhu
» KENDİMİZE DE MEYDAN OKUYOR MUYUZ SEVGİLİ KADINLAR?
» İstanbul Sözleşmesi Yaşatır!
» Hoşçakal Pınar Gültekin
» Hatırlatmak isterim…
» Tarihe Yön Veren Kadınlar: Agnodice
» 3 ulus, 4 cinayet, 1 sebep: İnsan Zulmü
» Gündöndü değil “Günöldü”
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter