14 Ağustos 2020 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
Aynı İşyerinde Tekrar İşe Başlayanların Yıllık İzni Süresi
Yazı Tarihi: 13 Mayıs 2020 Çarşamba 07:38

Daha önce çalışıp ayrıldığı işyerinde tekrar işe başlama çalışma hayatında sık karşılaşılan durumlardandır. Aynı işyerinde tekrar işe başlayan işçinin daha önceki çalışma sürelerinin yıllık ücretli izin konusunda dikkate alınıp alınmayacağı konusu maalesef çoğu işveren tarafından bilinmemektedir.

İşçi daha önce o işyerinde 1 yıllık süreyi doldurmadığı için yıllık ücretli izne hak kazanmadan işten ayrılmışsa, aynı işyerinde tekrar işe başladığında önceki çalışmasından kalan süre yıllık izne hak kazanmaya esas 1 yıllık çalışma süresinin hesabında dikkate alınır. Örneğin işçi işyerinde 10 ay süreyle çalışmış ve işten çıkmış veya çıkarılmış, dolayısıyla yıllık ücreti izne hak kazanamamışsa, bu işçi o işyerinde tekrar işe başlayıp 2 ay daha çalıştığında yıllık ücretli izin hakkı doğar. Ancak böyle bir durum söz konusu olmayıp, işçi önceki çalışmasına ait sürelerle ilgili iznini tamamen kullanmış veya kullanmadığı izne ait ücretini almışsa, daha sonra o işyerinde tekrar işe başladığında yıllık izne hak kazanılması için doldurulması gereken 1 yıllık sürenin hesabı sıfırdan başlatılır, önceki çalışmalarına ait süreler dikkate alınmaz.

İşçi yıllık izne hak kazandığında, kaç gün yıllık izin kullanma hakkı doğacağı işyerindeki çalışma süresine yani kıdemine göre belirlenir. Örneğin işyerindeki çalışma süresi 1 yıldan 5 yıla kadar olan işçinin 14 iş günü yıllık izin kullanma hakkı vardır. İşte bu çalışma süresinin hesabında işçinin o işyerinde veya aynı işverene ait diğer işyerlerinde geçen önceki çalışmalarına ait süreler de dikkate alınır.

Nitekim Yıllık Ücretli İzin Yönetmeliğinin 4’üncü maddesinin ikinci fıkrasında aynen; “Yıllık izin süresinin ve izne hak kazanmak için gerekli sürenin hesabında işçinin aynı işverene ait işyerlerinde çalıştığı süreler birleştirilir. Şu kadar ki, bir işverenin bu Kanun kapsamına giren işyerinde
çalışmakta olan işçilerin aynı işverenin işyerlerinde bu Kanun kapsamına girmeksizin geçirmiş bulundukları süreler de hesaba katılır. ” hükmüne yer verilmiştir.

Son olarak, bir işçinin daha önceki çalışmalarına ait kullanılmamış yıllık ücretli izni varsa ve işten ayrılırken bu izinlere ait ücretini almamışsa, hangi sebeple işten çıkmış veya çıkarılmış olursa olsun fark etmez, bu ücretin işçiye her hâlükârda ödenmesi gerekir. Hatta işçi o işyerinde tekrar işe başlamamış olsa bile kullanılmayan izinlere ait ücretlerin ödenmesi zorunludur. Dolayısıyla bu konunun işçinin o işyerinde tekrar işe başlayıp başlamamasıyla da bir ilgisi yoktur.

 

-OKURDAN GELENLER-

Soru: 1964 doğumluyum. Sigorta girişi 01.01.1981. 495 gün primi var. 01.01.2015’te Bağkur’lu oldum ve 2018 sonuna kadar prim ödedim. 2019’un başından sonra Ek 5’e geçtim. Toplam 1995 gün primi oldu. 18 ay askerlik yaptım ne zaman emekli olabilirim?

Cevap: Değerli okuyucum, emekli olabilmek için 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabisiniz. Askerlik süresini borçlanıp ayrıca 1065 gün daha prim ödeyerek toplam primini 3600 güne tamamlaması şartıyla 2024 yılında 60 yaşını dolduracağı tarihte emekli olabilirsiniz.

 

Soru: Çalıştığım işyeri tüm işçiler için kısa çalışma ödeneğine başvurdu. Ancak ben daha öce işsizlik maaşı aldığım için bu kısa çalışma ödeneğinden yararlanamadım. Ancak ben 10 ay olan işsizlik maaşımın 8 ayını kullanmıştım. Şimdi bu kalan 2 ayı kısa çalışma ödeneği olarak alabilir miyim? Ayrıca, bu ödemeyi aldıktan sonra aynı ay içinde biten kısa çalışma ödeneği bitince kalan günler için ücretsiz izin nakdi desteğinden de yararlanabilir miyim?

Cevap: Değerli okuyucuyum, kısa çalışma ödeneği şartlarını taşımasanız da işsizlik ödeneğinden kalan 2 aylık bakiyenizi almadığınızdan 2 ay için kısa çalışma ödeneği alabilirsiniz. Ücretsiz izin nakdi desteğine gelince bu ödemeyi de alabilirsiniz. Çünkü nakdi destekten yararlanma şartlardan biri de Kısa çalışma ödeneğine hak edilmemesidir. Burada da siz kısa çalışma ödeneğini hak etmemiş bakiye İşsizlik ödeneği hakkını almışsınız. Bu sebeple kısa çalışma ödeneği kullanımı bitince o ayda nakdi desteğe devam ettirilebilir.

 

Bu yazı 3001 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Rapor parası ücretsiz izindeyken de alınabilir mi?
» NORMALE DÖNEN İŞVERENE PRİM TEŞVİKİ
» Ayda 9 gün çalışan GSS Primi Ödemeyecek
» ÇALIŞANLARIN ÜCRETLİ VE ÜCRETSİZ İZİN HAKLARI
» Az Tehlikeli İşyerlerinde Hekim ve Uzman Çalıştırma Yükümlülüğü Başladı
» Yurtdışı Borçlanmasıyla Emekli Olanlara Çalışma Kolaylığı
» Asgari Geçim İndirimi Alma Durumları
» SGK Hizmet Dökümü
» TAMAMLAYICI EMEKLİLİK SİSTEMİ ?..
» SGK’ya gitmeden işlemlerinizi e-devletten yapabilirsiniz
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter